Blog

Krótkowzroczności u młodych dorosłych

Posted by on 19:31 in Blog | 0 comments

Występowanie i progresja krótkowzroczności u osób dorosłych

(fragmenty z artykułu  prof. Andrzeja Grzybowskiego, który ukazał się 27.08.2022 w mp.pl-okulistyka oraz doświadczenia własne)

Krótkowzroczność zwykle rozwija się i postępuje najszybciej w dzieciństwie. Według doniesień ta wada wzroku stabilizuje się (definiowana jako zmiana <0,5 dioptrii [D]) w wieku około 15–16 lat . Badania podłużne z udziałem studentów wskazują jednak, że krótkowzroczność może się dalej rozwijać, a nawet niekiedy zaczyna się rozwijać w młodym wieku dorosłym. U 118 studentów uniwersytetu, którzy byli obserwowani przez 3 lata w Portugalii  (średni wiek 21 lat na początku badania), częstość występowania krótkowzroczności i nadwzroczności wzrosła odpowiednio o 5% i spadła o 9%, podczas gdy średni ekwiwalent sferyczny zmniejszył się o 0,3 D. Inne badanie w Norwegii  w ciągu 3 lat obserwacji wykazało krótkowzroczność u 33% studentów uniwersytetów (średnia wieku 21 lat na początku badania), przy czym średni ekwiwalent sferyczny zmniejszył się o 0,6 D. Podobne obserwacje podłużne odnotowano u studentów uniwersytetów w Danii  i USA.

Wnioski

Wyniki te sugerują, że progresję krótkowzroczności obserwuje się u >1/3 dorosłych w III dekadzie życia, aczkolwiek z mniejszą częstością niż w dzieciństwie. Ochronny wpływ spędzania czasu na świeżym powietrzu na krótkowzroczność może się utrzymywać nawet w młodym wieku dorosłym.

Podsumowanie

Przytoczone badanie dowodzi, że krótkowzroczność może się zacząć rozwijać i postępuje w młodym wieku dorosłym. Oko nadal wydłuża się osiowo u niektórych osób w młodym wieku dorosłym, co może się przyczyniać do zwiększonego ryzyka powikłań związanych z krótkowzrocznością po osiągnięciu przez młodych dorosłych średniego i starszego wieku.

Wyniki obserwacji pacjentów w naszym gabinecie także potwierdzają takie tendencje. Szczególnie jest to widoczne u osób, które spędzają ponad 6 godzin przed ekranami komputerów.  Jest to znacznie mniejszy przyrost niż w wieku młodzieńczym ale nadal postępuje. Noszenie szkieł kontrolujących krótkowzroczność może ten przyrost spowolnić.

AMD -winogrona jak luteina

Posted by on 21:03 in Blog | 0 comments

Winogrona zapewniają oczom lepszą ochronę przed wolnymi rodnikami niż luteina, roślinny barwnik stosowany jako suplement diety. Wynika to z badania, które publikuje pismo „Free Radical Biology and Medicine”. Mogą one  spowalniać lub zapobiegać utracie wzroku z powodu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.  Jest to główna przyczyna utraty wzroku u osób w podeszłym wieku. Do jej rozwoju przyczynia się w dużym stopniu stres oksydacyjny – oddziaływanie wolnych rodników tlenowych na siatkówkę.

W AMD dochodzi do uszkodzenia komórek nabłonka barwnikowego siatkówki (retinal pigment epithelium cells – RPE), które są odpowiedzialne za utrzymywanie przy życiu fotoreceptorów,  kluczowych w procesie widzenia. W rozwoju choroby udział ma m.in. odkładanie się w komórkach RPE złogów lipofuscyny, będącej produktem ubocznym metabolizmu.

Naukowcy z Fordham University w Nowym Jorku prowadzili doświadczenia na myszach mających predyspozycję do rozwoju uszkodzenia siatkówki w starszym wieku. Część gryzoni otrzymywała dietę bogatą w winogrona, część miała dodawaną do pożywienia luteinę (żółty barwnik roślinny, który neutralizuje wolne rodniki), a części podawano standardową dietę.

Okazało się, że dieta wzbogacona w winogrona chroniła myszy przed uszkodzeniem siatkówki pod wpływem wolnych rodników, dzięki czemu zapobiegała u nich ślepocie. I choć suplementacja luteiną również dawała efekty, to były one wyraźnie mniejsze.

Analiza wykazała, że u myszy na diecie z dodatkiem winogron znacznie zmniejszało się odkładanie lipofuscyny w komórkach RPE, co zapobiegało ich uszkodzeniu. Dzięki temu te ważne komórki mogły funkcjonować optymalnie.

„Ochronne działanie winogron w tym badaniu było niezwykłe i przynosiło korzyści dla wzroku w starszym wieku, nawet gdy winogrona były konsumowane wyłącznie w młodości”. Skomentowała to główna autorka pracy dr Silvia Finnemann z Fordham University w Nowym Jorku.

Zdaniem specjalistki badanie to potwierdza, że utrata wzroku związana z wiekiem jest skutkiem kumulującego się w czasie stresu oksydacyjnego, który wywołują wolne rodniki tlenowe.

„Stosowanie w ciągu życia diety wzbogaconej w naturalne przeciwutleniacze, takie jakie znajdują się w winogronach, wydaje się mieć bezpośredni korzystny wpływ na RPE oraz zdrowie i funkcjonowanie siatkówki” – dodała dr Finnemann.

Komórki wszczepione do oka mogą leczyć cukrzycę

Posted by on 12:55 in Blog, ciekawostki okulistyczne | Możliwość komentowania Komórki wszczepione do oka mogą leczyć cukrzycę została wyłączona

Mikroimplant z produkującymi insulinę komórkami, który wszczepia się do oka został opracowany przez szwedzki zespół naukowców. Wewnątrz gałki ocznej nie ma bowiem komórek odpornościowych, które atakowałyby biologiczny wszczep.

Nasze urządzenie jest unikalne i poza innymi celami, będzie stanowiło podstawę prac nad zintegrowanym mikrosystemem do badań działania i przeżywalności wysepek Langerhansa w przedniej komorze oka. Ma to ogromne znaczenie praktyczne, ponieważ transplantacja wysp Langerhansa do przedniej komory oka jest już przedmiotem badań klinicznych u osób z cukrzycą” – mówi prof. Per-Olof Berggren, współautor wynalazku.

Publikacja ukazała się w periodyku „Advanced Materials”

Witamina B3 może być skuteczna w leczeniu jaskry

Posted by on 19:58 in Blog | Możliwość komentowania Witamina B3 może być skuteczna w leczeniu jaskry została wyłączona

Jaskra wiąże się z dużym ryzykiem utraty wzroku. Naukowcy z Karolinska Institutet i St. Erik Eye Hospital, badali wpływ nikotynamidu, amidu witaminy B₃, na zwierzęce i komórkowe modele jaskry. Badanie, opublikowane w Redox Biology, może być przyszłą terapią neuroprotekcyjną w jaskrze u ludzi. Jaskra dotyka 80 milionów pacjentów na całym świecie i około 100 000-200 000 w Szwecji. Jedyne obecnie dostępne strategie leczenia dotyczą obniżenia ciśnienia w oku farmakologicznie lub podczas zabiegu. Pomimo dostępności tych operacji ryzyko utraty wzroku w co najmniej w jednym oku jest nadal wysokie. Większość osób z jaskrą ma ponad 50 lat i istnieje dziedziczne zwiększone ryzyko jej rozwoju.Korzystając z tych różnych platform, ustaliliśmy, że nikotynamid zapewnia liczne efekty neuroprotekcyjne. Obejmują one buforowanie i zapobieganie stresowi metabolicznemu oraz zwiększanie rozmiaru i mobilności mitochondriów, aby zapewnić środowisko, w którym komórki zwojowe siatkówki są mniej podatne na stres związany z jaskrą. Dane te potwierdzają ciągłe określanie użyteczności długoterminowego leczenia nikotynamidem jako neuroprotekcyjnej terapii jaskry u ludzi.” – mówi Pete Williams.

Źródło: medicalxpress.com

Połowa dzieci ma problemy z krótkowzrocznością – artykuł PAP

Posted by on 19:16 in Blog | Możliwość komentowania Połowa dzieci ma problemy z krótkowzrocznością – artykuł PAP została wyłączona

Dane są zatrważające. Szacowaliśmy, że problemy z krótkowzrocznością będą dotyczyć 20-30 proc. uczniów – powiedział okulista prof. Robert Rejdak, którego zespół realizuje program badań wzroku u dzieci w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii.

„główny wpływ ma na to wysiłek akomodacyjny oka (a nawet skurcz akomodacji), tzn. proces polegający na dostosowaniu oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. – W dużej mierze spowodowany jest on nauką zdalną, której efekt jest jeszcze bardziej wzmocniony używaniem smartfonów, pisaniem sms-ów czy wiadomości na różnych komunikatorach, ponieważ mamy w takich sytuacjach do czynienia z małą czcionką, w którą wpatruje się dziecko na ekranie – wskazał okulista.

Jako drugi powód pogorszenia stanu wzroku dzieci, prof. Rejdak wymienił okres pandemii, w którym dzieci bardzo długo przebywały w domu i nie miały kontaktu z naturalnym światłem. – Trzecim powodem wydaje się to, że podczas pandemii, z powodu lęku przed zakażeniem, wielu rodziców pominęło badanie wzroku u dzieci. Mamy przykład, że dziecko widzi tylko w 10 proc. Pytając, kiedy było ostatnio u okulisty, słyszymy – że nigdy. Dlatego to nasze badanie ma za zadanie również podnieść świadomość społeczną – dodał szef kliniki okulistyki ogólnej SPSK1 w Lublinie.”

Krople do oczu wspomagające leczenie retinopatii cukrzycowej

Posted by on 10:51 in Blog | Możliwość komentowania Krople do oczu wspomagające leczenie retinopatii cukrzycowej została wyłączona

Hiszpańskie przedsiębiorstwo Retinset opracowało nowy lek w postaci kropli do oczu o nazwie RetinDR wspomagający leczenie retinopatii cukrzycowej. Ponieważ na tę chorobę cierpi około 110 milionów ludzi na całym świecie, w tym od 3 do 4,1 % Europejczyków doniesienie to wydaje się bardzo obiecujące.

Gadżety codziennego użytku mogą pomóc we wczesnej diagnozie

Posted by on 14:47 in Blog | Możliwość komentowania Gadżety codziennego użytku mogą pomóc we wczesnej diagnozie została wyłączona

Monitoring podstawowych czynności życiowych przy wykorzystaniu urządzeń ubieralnych nie jest już niczym nowym. Ale zegarki i opaski sportowe mogą wkrótce pomóc w wykryciu nieprawidłowości w pracy organizmu. W gadżetach ubieralnych obok prostych krokomierzy montuje się także oprzyrządowanie do pomiaru pojemności płuc czy proste kardiografy, które mogą przyspieszyć rozpoznanie wczesnych objawów chorób przewlekłych. Wydaje się to bardzo obiecujące.

Noszenie masek oraz zachowanie dystansu społecznego mogą skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa powodującego COVID-19.

Posted by on 14:05 in Blog | Możliwość komentowania Noszenie masek oraz zachowanie dystansu społecznego mogą skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa powodującego COVID-19. została wyłączona

Noszenie masek oraz zachowanie dystansu społecznego mogą skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa powodującego COVID-19. Jednak, aby całkowicie zahamować epidemię, zasad tych musiałoby sumiennie przestrzegać co najmniej 60 proc. populacji – wyliczyli naukowcy.

Więcej na : https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,eksperci–60-proc–populacji-musi-nosic-maski-i-zachowywac-dystans,artykul,34070844.html

Kontakt wzrokowy podczas wideorozmowy

Posted by on 13:42 in Blog | Możliwość komentowania Kontakt wzrokowy podczas wideorozmowy została wyłączona

„Kontakt wzrokowy podczas wideorozmowy może u rozmówcy wywołać podobną reakcję psychofizjologiczną jak przy bezpośrednim spotkaniu” – wynika z publikacji w „Psychophysiology”. Warto zatem nie tylko się słuchać ale i widzieć.

Organizacja charytatywna Fight for Sight dokonała przełomowych badań nad komórkami macierzystymi. Odkryto, że mogą one odwrócić utratę wzroku u osób z chorobami plamki żółtej.

Posted by on 13:47 in Blog | Możliwość komentowania Organizacja charytatywna Fight for Sight dokonała przełomowych badań nad komórkami macierzystymi. Odkryto, że mogą one odwrócić utratę wzroku u osób z chorobami plamki żółtej. została wyłączona

Organizacja charytatywna Fight for Sight dokonała przełomowych badań nad komórkami macierzystymi. Odkryto, że mogą one odwrócić utratę wzroku u osób z chorobami plamki żółtej.

Plamka żółta to mały obszar w siatkówce, zawierający wiele wrażliwych na światło komórek zwanych fotoreceptorami stożkowymi. Są one potrzebne do rozróżniania szczegółów oraz do czytania.

Zwyrodnienie plamki powoduje utratę widzenia centralnego. Proces ten da się spowolnić jeżeli zostanie wcześnie wykryty ale po utracie fotoreceptorów zmiany te są nieodwracalne. Już około 1,2 miliona osób w Wielkiej Brytanii wykazuje wczesne stadium tego procesu a 700 000 osób cierpi na zwyrodnienie w zaawansowanym stadium .

Zespół z King’s College London na czele z profesor Rachael Pearson, opracowuje plastry, które można by przeszczepić do siatkówki aby przywrócić jej sprawność. Plastry te składają się z uprzednio wyhodowanych w laboratorium komórek macierzystych.

Profesor Rachael Pearson ma nadzieję na wykorzystanie badania w leczeniu schorzeń oczu. Stwierdza też : „Jest to bardzo istotne ponieważ ten rejon siatkówki odpowiada za ostre widzenie, które w wykonywaniu bardzo wielu czynności jest niezmiernie ważny. Pozwala to na czytanie, rozpoznawanie twarzy ludzi. Te i inne czynności są bardzo ważne w aspekcie samodzielności.”

Dyrektor badań w Fight for Sight, dr Neha Issar-Brown, powiedział: „ Postęp w badaniach nad komórkami macierzystymi z wykorzystaniem organoidów otwiera nowe i ekscytujące możliwości badań nad utratą wzroku w wyniku chorób plamki. Jeśli zakończą się powodzeniem, badania te torują drogę dla przyszłych badań i możliwości transplantacji i mogą zmienić życie ogromnej liczby osób z chorobą plamki żółtej”.

Badania ciągle posuwają się do przodu, a jak dotąd zostały poczynione prace nad przekształceniem komórek macierzystych w komórki siatkówki. Celem badań jest samoorganizowanie się przestrzennie tych komórek a następnie umieszczanie ich w oku aby mogły prawidłowo oddziałowywać. 

Praca zdalna a pogarszanie widzenia

Posted by on 13:39 in Blog | Możliwość komentowania Praca zdalna a pogarszanie widzenia została wyłączona

Praca zdalna a pogarszanie widzenia

Podczas pandemii wiele osób przymusowo pracuje w domu przed ekranami komputera czy laptopa często przez wiele godzin. Niestety na pracy lub nauce zdalnej obciążenie oczu się nie kończy. Ludzie podczas pandemii używają komputera także do celów relaksacyjnych, rozrywkowych oraz informacyjnych. Ten nowy styl życia powoduje, iż oczy są nadmiernie obciążane oraz zatracają naturalną dotychczas potrzebę patrzenia w dal. Długie przebywanie przed ekranem w słabo oświetlonym pomieszczeniu może wywoływać lub nasilać problemy z oczami. Zwykle  pojawiają się takie objawy jak ból i zaczerwienienie oczu połączone z łzawieniem, nieraz towarzyszą temu bóle głowy . Dlatego należy regularnie stosować krople nawilżające i pamiętać o ćwiczeniach relaksacyjnych.