Zwyrodnienie plamki żółtej

Leczenie homeopatyczne zwyrodnienia plamki żółtej

Podczas 6-tych dni Instytutu Boiron w Lyonie, pani dr Martine  Mauget- Faysse  przedstawiła referat dotyczący roli homeopatii w leczeniu AMD. Z  randomizowanych badań  wynikało, że zastosowanie leków homeopatycznych w bardzo wielu przypadkach  przyniosło bardzo dobre efekty lecznicze.

W przypadku obrzęku siatkówkowego i podsiatkówkowego stosowano leki  Arnica montana i Apis mellifica, przy wylewach leki Arnica montana  i  China rubra, a przy rozwarstwieniu nabłonka barwnikowego – leki Arnica montana i Cantharis. W leczeniu przewlekłym poza lekiem Arnica montana stosowano także Phosphorus lub kontynuowano kurację lekami Cantharis i Apis mellifica.

W postaci zanikowej  AMD podawane były leki Arnica montana i Phosphorus, dla zatrzymania procesu degeneracji siatkówki. Omawiane było także zastosowanie leków Calcium fluoricum i Causticum w przypadku równoczesnego  występowania zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy.

Bardzo ciekawe  było przedstawienie możliwości podania leków homeopatycznych w utrzymujących się bólach po leczeniu laserowym. Według doświadczeń lekarzy z Lyonu podawano takim pacjentom Hypericum i Gelsemium  po jednej dawce, a następnie leczenie kontynuowano lekiem Arnica montana.

Stosowanie leczenia homeopatycznego w przypadku AMD uważam za niezmiernie korzystne z kilku powodów. Po pierwsze jest to leczenie nieinwazyjne i nie zagrożone możliwością wystąpienia objawów ubocznych. Po drugie  istnieje możliwość zapobiegania postępowi  procesu chorobowego przez wielomiesięczne podawanie leków np. Arniki przy wylewach. Ostatnim plusem jest niewątpliwie cena tych leków. Terapia fotodynamiczna  jest niezmiernie kosztowna i przez to zarezerwowana tylko dla niewielkiej grupy osób cierpiących na to schorzenie, natomiast leki homeopatyczne mogą przyjmować wszyscy pacjenci.