Blog

Zielone warzywa i buraki pomagają zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej. 

Napisane przez dnia 14:20 w Blog | brak komentarzy

Zielone warzywa i buraki pomagają zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej. 

Nowe badania wykazały, że jedzenie znajdujących się głównie w zielonych warzywach liściastych i burakach, azotanów pochodzenia roślinnego może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na wczesne stadium zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

W Westmead Institute for Medical Research, naukowcy przeprowadzili wywiady z ponad 2000 mieszkańców Australii w wieku od 49 lat i obserwowali ich przez okres 15 lat.

Po analizie danych wywnioskowano, że osoby, które jadły od 100 do 142 mg azotanów roślinnych dziennie, miały o 35% mniejsze ryzyko rozwinięcia się wczesnej fazy AMD niż osoby, które codziennie spożywały mniej niż 69 mg azotanów roślinnych.

„Jako pierwsi wykazaliśmy, że obecność azotanów w diecie wpływa na ryzyko degeneracji plamki żółtej. Jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone, włączenie do diety zielonych warzyw liściastych oraz buraków, może być prostą strategią ograniczającą ryzyko wczesnego AMD” – powiedziała prof. Bamini Gopinath – główny autor badań.

Zaćma i cukrzyca idą w parze?

Napisane przez dnia 14:05 w Blog | brak komentarzy

Zaćma i cukrzyca idą w parze?

W magazynie Eye zostały opublikowane badania, które dowodzą iż u ludzi w przedziale wiekowym 45 lat do 54 lat z cukrzycą ryzyko zachorowania na zaćmę jest relatywnie wyższe niż u ogółu społeczeństwa.

Naukowcy zasięgneli informacji z brytyjskiej bazy diabetyków w wieku od 40 lat wzwyż. Analiza danych wykazała, że cukrzycy w wieku od 45 do 54 lat są znacznie bardziej podatni na rozwój zaćmy niż osoby zdrowe. U pacjentów z cukrzycą pomiędzy 45 a 49 rokiem życia stwierdzono 4,6 razy większe prawdopodobieństwo katarakty, a u diabetyków w wieku od 50 do 54 lat odnotowano aż 5,7 razy większe ryzyko tej choroby niż u osób zdrowych.

Przeprowadzony ze mną wywiad, już dostępny na stronie!

Napisane przez dnia 13:31 w aktualności, Blog | brak komentarzy

Zachęcam do odwiedzenia strony podanej w linku aby przeczytać przeprowadzony ze mną wywiad:

Jak zadbać o wzrok po czterdziestce?

Niedowidzenie na świecie.

Napisane przez dnia 13:36 w Blog | brak komentarzy

Niedowidzenie na świecie.

Eksperci WHO podali dane, z których wynika, że ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu istotnego zaburzenia widzenia, w tym 36 mln jest niewidomych. Zatrważające jest to, że w ponad 80 proc. przypadków problemom tym można był zapobiec lub skutecznie leczyć dzięki wczesnej diagnozie. Głównymi przyczynami umiarkowanego oraz poważnego zaburzenia widzenia są nieskorygowane wady wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm ( 53 proc). Inne przyczyny to zaćma – 25 proc., zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) – 4 proc., jaskra – 2 proc., retinopatię cukrzycową – 1 proc.

Natomiast wśród głównych przyczyn ślepoty WHO wymienia niezoperowaną zaćmę – 35 proc. , nieskorygowane wady refrakcji – 21 proc. oraz jaskrę – 8 proc.

Według raportu opublikowanego w piśmie „Lancet Global Health” w sierpniu 2017 r. liczba osób niewidomych na świecie wzrośnie do połowy XXI w. trzykrotnie – z 36 mln do 115 mln. Natomiast liczba osób z umiarkowanymi i poważnymi zaburzeniami widzenia z 217 mln do 588 mln.

Nie widzimy z bliska.

Napisane przez dnia 13:33 w Blog | brak komentarzy

Nie widzimy z bliska.

Według danych GUS co drugi dorosły Polak nosi okulary, a co czwarty ma problem z przeczytaniem gazety. Z sondażu przeprowadzonego w styczniu 2018 r. przez agencję IQS na grupie Polaków między 40 a 55 rokiem życia wynika, że aż 98 procent z nich ma problem z widzeniem z bliska. Przyczyną tego jest prezbiopia, która wynika z naturalnego procesu sztywnienia soczewki co prowadzi do zmniejszenia lub utraty akomodacji oka i wtórnie do utrudnionego widzenia z bliska. Powoduje to znaczne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu – problemów z czytaniem, obsługą telefonu czy pracą przy komputerze. Dlatego regularne badanie wzroku minimum raz w roku jest bardzo istotne.

„Czary mary okulary”.

Napisane przez dnia 13:22 w Blog | brak komentarzy

Akcja „Czary mary okulary” była zbiórką okularów używanych i nowych dla najbiedniejszych mieszkańców krajów misyjnych, gdzie ludziom z pogarszeniem widzenia grozi utrata dotychczasowych możliwości zarobkowania poprzez szycie czy inne drobne prace rzemieślnicze, które pozwalają im utrzymać nieraz całą rodzinę.  Organizowała ją  Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” a w zbiórkę włączyły się urzędy statystyczne , pracownicy sądu, Urzędu Miasta Poznania, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, banku Santander, Volkswagena. Okulary zbierały również parafie, zakłady optyczne, biblioteki, apteki, banki, domy opieki, przedszkola i szkoły. Badaniem okularów zajęli się  się studenci optometrii. Zebrano ich tak dużo,  że zostaną wysłane nie tylko do Republiki Centralnej Afryki, część trafi także do Kamerunu, Tanzanii, Ugandy i Rwandy.

Nowa sztuczna siatkówka ! 

Napisane przez dnia 14:26 w Blog | brak komentarzy

Nowa sztuczna siatkówka ! 

Naukowcy ze Szwecji i Izraela stworzyli implant siatkówki ze złota i organicznego atramentu tatuażowego. W czasopiśmie „Advanced Materials” napisano, że urządzenie jest pięćset razy cieńsze niż istniejące już implanty siatkówki bezprzewodowej i wykonanej bez użycia silikonu. Siatkówka ta może pomóc w walce z takimi chorobami oczu, jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Może również być pomocna w leczeniu następstw urazów oka.

Chińscy naukowcy zbudowali sztuczne fotoreceptory, wykorzystując nanodruciki pokryte złotem. Użyli ich jako protezy, która miała za zadanie przywrócenie zdolności odbierania bodźców świetlnych w mysim modelu degeneracyjnych chorób siatkówki. Bezprzewodowy wynalazek oddziałuje bezpośrednio na komórki zwojowe siatkówki. Stworzono go nakładając dwie warstwy organicznego pigmentu na warstwę złota, która jest podstawą całego implantu. Urządzenie zostaje naładowane po ekspozycji na działanie światła i wytwarza pole elektryczne, które pobudza pobliskie neurony.

Naukowcy przetestowali urządzenie w hodowlach komórkowych zawierających komórki nerwowe oraz siatkówkach pochodzących z zarodków kurzych, w których jeszcze nie doszło do rozwinięcia się fotoreceptorów. W jednym i drugim przypadku, system wygenerował wystarczającą ilość energii elektrycznej do pobudzenia neuronów otaczających siatkówkę.

Właśnie to było największym osiągnięciem” – skomentował autor artykułu Eric Glowacki, główny badacz z Uniwersytetu Linköping w Szwecji. W przeciwieństwie do niektórych dostępnych na rynku implantów, nowy wynalazek nie musi korzystać z zewnętrznego zestawu baterii lub innego sprzętu. W przypadku implantów silikonowych można się spotkać z częstym odrzuceniem implantu i dlatego w tym modelu wykorzystano materiał organiczny aby zmniejszyć ryzyko tego zjawiska.

Główny Inspektorat Sanitarny zdyskwalifikował ponad 6% suplementów diety!

Napisane przez dnia 13:14 w aktualności, Blog | brak komentarzy

Główny Inspektorat Sanitarny zdyskwalifikował ponad 6% suplementów diety!


Z danych przekazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że ponad 6% skontrolowanych suplementów diety, które były kontrolowane w ubiegłym roku przez Państwową Inspekcję Sanitarną zostało zdyskwalifikowane. W naszym kraju działają setki wytwórni i hurtowni suplementów diety. W 2017 r. PIS przeprowadziła w nich łącznie 1032 kontroli. Laboratoria w ramach badań środków spożywczych przeanalizowały 4280 próbek suplementów diety z Polski jak i innych krajów. Zdyskwalifikowano 6,24% próbek suplementów z powodów jakości zdrowotnej.

Wprowadzenie na rynek nowego suplementu diety jest bardzo proste. Wystarczy wysłać do GIS powiadomienie. „Jeżeli ktoś nie spełnia nawet tak łatwych do realizacji zobowiązań, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że jego produkty są niebezpieczne” – stwierdził rzecznik. Przestrzegał też aby pacjenci, a przede wszystkim osoby cierpiące na choroby przewlekłe, nie zażywali nowych suplementów przed skontaktowaniem się z lekarzem. „Niektóre środki spożywcze, w tym suplementy, mogą wpływać na działanie leków chemicznych – osłabiać lub zwiększać ich działanie” – powiedział Bondar.(PAP)

Pierwsza sztuczna soczewka protetyczna! 

Napisane przez dnia 13:08 w aktualności, Blog | Możliwość komentowania Pierwsza sztuczna soczewka protetyczna!  została wyłączona

Pierwsza sztuczna soczewka protetyczna! 

W Stanach Zjednoczonych zezwolono na wprowadzenie do obrotu pierwszej sztucznej tęczówki protetycznej. CustomFlex Artificial Iris jest elastycznym silikonowym materiałem pełniącym funkcję tęczówki. Może być stosowany przez dorosłych jak i dzieci z brakiem lub zaburzeniami tęczówki. 

Zezwolenie na stosowanie pierwszej sztucznej tęczówki pozwala na nowatorskie leczenie nieprawidłowości tęczówki. Proteza zmniejsza nadwrażliwość na jasne światło czy zaburzenia widzenia wynikające ze zjawiska „glare” – powiedziała dr Malvina Eydelman, dyrektor naczelna działu optycznego i otorynolaryngologicznego w Ośrodku Wyrobów Medycznych i Zdrowia Radiologicznego FDA. „Sztuczna tęczówka poprawia również wygląd oka u pacjentów z aniridią.” HumanOptics twierdzi, iż proteza wykonywana jest ręcznie i przygotowywana indywidualnie, aby dopasować jej kolor do barwy tęczówki w drugim oku. Jej brzeg przypomina źrenicę naturalnej tęczówki.

FDA oparła swoją decyzję o dopuszczenie soczewki do obrotu na podstawie wyników badania klinicznego. W badaniu brało udział 389 dorosłych i dzieci z nieprawidłowościami tęczówki, w tym z aniridią. Ponad 70% chorych po przeprowadzeniu operacji zgłaszało znaczne zmniejszenie nadwrażliwości na światło.

Napisane przez dnia 14:03 w Blog, promocje | Możliwość komentowania została wyłączona

Wyprzedaż! 10% rabatu na okulary Belutti z nowej kolekcji 2018!

Przyślij zdjęcie ze swoich wakacji w okularach Belutti, oraz zgodę na opublikowanie go na naszej stronie facebook, a dostaniesz 20% rabatu!

*Oferta ważna do wyczerpania zapasów.

                                   

Znaczny wzrost liczby urazów oka spowodowanych wskaźnikami laserowymi.

Napisane przez dnia 13:04 w aktualności, Blog | Możliwość komentowania Znaczny wzrost liczby urazów oka spowodowanych wskaźnikami laserowymi. została wyłączona

Znaczny wzrost liczby urazów oka spowodowanych wskaźnikami laserowymi. 

Urazy oka mogą być mniej i bardziej rozległe w zależności od rodzaju lasera. Czynnikami są: długość fali emitowanego promieniowania, czas ekspozycji, lokalizacja i rozmiar punktu. Przed uszkodzeniem fototermicznym oka można się ochronić tylko częściowo np. odruchowym zamknięciem powieki, szybką reakcją powodującą odwrócenie wzroku.

Energia promieniowania wywołana światłem lasera absorbowana  jest w tkankach, co powoduje lokalne, ograniczone nagrzewanie tkanek. Może to doprowadzić do denaturacji białka, utraty integralności komórki i w następstwie doprowadza do procesu zapalnego.

Dla tego trzeba uważać na internetowe zakupy, gdzie bardzo łatwo uzyskać dostęp do laserów o wysokiej wydajności.