Blog

„Czary mary okulary”.

Napisane przez dnia 13:22 w Blog | brak komentarzy

Akcja „Czary mary okulary” była zbiórką okularów używanych i nowych dla najbiedniejszych mieszkańców krajów misyjnych, gdzie ludziom z pogarszeniem widzenia grozi utrata dotychczasowych możliwości zarobkowania poprzez szycie czy inne drobne prace rzemieślnicze, które pozwalają im utrzymać nieraz całą rodzinę.  Organizowała ją  Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” a w zbiórkę włączyły się urzędy statystyczne , pracownicy sądu, Urzędu Miasta Poznania, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, banku Santander, Volkswagena. Okulary zbierały również parafie, zakłady optyczne, biblioteki, apteki, banki, domy opieki, przedszkola i szkoły. Badaniem okularów zajęli się  się studenci optometrii. Zebrano ich tak dużo,  że zostaną wysłane nie tylko do Republiki Centralnej Afryki, część trafi także do Kamerunu, Tanzanii, Ugandy i Rwandy.

Nowa sztuczna siatkówka ! 

Napisane przez dnia 14:26 w Blog | brak komentarzy

Nowa sztuczna siatkówka ! 

Naukowcy ze Szwecji i Izraela stworzyli implant siatkówki ze złota i organicznego atramentu tatuażowego. W czasopiśmie „Advanced Materials” napisano, że urządzenie jest pięćset razy cieńsze niż istniejące już implanty siatkówki bezprzewodowej i wykonanej bez użycia silikonu. Siatkówka ta może pomóc w walce z takimi chorobami oczu, jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Może również być pomocna w leczeniu następstw urazów oka.

Chińscy naukowcy zbudowali sztuczne fotoreceptory, wykorzystując nanodruciki pokryte złotem. Użyli ich jako protezy, która miała za zadanie przywrócenie zdolności odbierania bodźców świetlnych w mysim modelu degeneracyjnych chorób siatkówki. Bezprzewodowy wynalazek oddziałuje bezpośrednio na komórki zwojowe siatkówki. Stworzono go nakładając dwie warstwy organicznego pigmentu na warstwę złota, która jest podstawą całego implantu. Urządzenie zostaje naładowane po ekspozycji na działanie światła i wytwarza pole elektryczne, które pobudza pobliskie neurony.

Naukowcy przetestowali urządzenie w hodowlach komórkowych zawierających komórki nerwowe oraz siatkówkach pochodzących z zarodków kurzych, w których jeszcze nie doszło do rozwinięcia się fotoreceptorów. W jednym i drugim przypadku, system wygenerował wystarczającą ilość energii elektrycznej do pobudzenia neuronów otaczających siatkówkę.

Właśnie to było największym osiągnięciem” – skomentował autor artykułu Eric Glowacki, główny badacz z Uniwersytetu Linköping w Szwecji. W przeciwieństwie do niektórych dostępnych na rynku implantów, nowy wynalazek nie musi korzystać z zewnętrznego zestawu baterii lub innego sprzętu. W przypadku implantów silikonowych można się spotkać z częstym odrzuceniem implantu i dlatego w tym modelu wykorzystano materiał organiczny aby zmniejszyć ryzyko tego zjawiska.

Główny Inspektorat Sanitarny zdyskwalifikował ponad 6% suplementów diety!

Napisane przez dnia 13:14 w aktualności, Blog | brak komentarzy

Główny Inspektorat Sanitarny zdyskwalifikował ponad 6% suplementów diety!


Z danych przekazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że ponad 6% skontrolowanych suplementów diety, które były kontrolowane w ubiegłym roku przez Państwową Inspekcję Sanitarną zostało zdyskwalifikowane. W naszym kraju działają setki wytwórni i hurtowni suplementów diety. W 2017 r. PIS przeprowadziła w nich łącznie 1032 kontroli. Laboratoria w ramach badań środków spożywczych przeanalizowały 4280 próbek suplementów diety z Polski jak i innych krajów. Zdyskwalifikowano 6,24% próbek suplementów z powodów jakości zdrowotnej.

Wprowadzenie na rynek nowego suplementu diety jest bardzo proste. Wystarczy wysłać do GIS powiadomienie. „Jeżeli ktoś nie spełnia nawet tak łatwych do realizacji zobowiązań, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że jego produkty są niebezpieczne” – stwierdził rzecznik. Przestrzegał też aby pacjenci, a przede wszystkim osoby cierpiące na choroby przewlekłe, nie zażywali nowych suplementów przed skontaktowaniem się z lekarzem. „Niektóre środki spożywcze, w tym suplementy, mogą wpływać na działanie leków chemicznych – osłabiać lub zwiększać ich działanie” – powiedział Bondar.(PAP)

Pierwsza sztuczna soczewka protetyczna! 

Napisane przez dnia 13:08 w aktualności, Blog | brak komentarzy

Pierwsza sztuczna soczewka protetyczna! 

W Stanach Zjednoczonych zezwolono na wprowadzenie do obrotu pierwszej sztucznej tęczówki protetycznej. CustomFlex Artificial Iris jest elastycznym silikonowym materiałem pełniącym funkcję tęczówki. Może być stosowany przez dorosłych jak i dzieci z brakiem lub zaburzeniami tęczówki. 

Zezwolenie na stosowanie pierwszej sztucznej tęczówki pozwala na nowatorskie leczenie nieprawidłowości tęczówki. Proteza zmniejsza nadwrażliwość na jasne światło czy zaburzenia widzenia wynikające ze zjawiska „glare” – powiedziała dr Malvina Eydelman, dyrektor naczelna działu optycznego i otorynolaryngologicznego w Ośrodku Wyrobów Medycznych i Zdrowia Radiologicznego FDA. „Sztuczna tęczówka poprawia również wygląd oka u pacjentów z aniridią.” HumanOptics twierdzi, iż proteza wykonywana jest ręcznie i przygotowywana indywidualnie, aby dopasować jej kolor do barwy tęczówki w drugim oku. Jej brzeg przypomina źrenicę naturalnej tęczówki.

FDA oparła swoją decyzję o dopuszczenie soczewki do obrotu na podstawie wyników badania klinicznego. W badaniu brało udział 389 dorosłych i dzieci z nieprawidłowościami tęczówki, w tym z aniridią. Ponad 70% chorych po przeprowadzeniu operacji zgłaszało znaczne zmniejszenie nadwrażliwości na światło.

Napisane przez dnia 14:03 w Blog, promocje | brak komentarzy

Wyprzedaż! 10% rabatu na okulary Belutti z nowej kolekcji 2018!

Przyślij zdjęcie ze swoich wakacji w okularach Belutti, oraz zgodę na opublikowanie go na naszej stronie facebook, a dostaniesz 20% rabatu!

*Oferta ważna do wyczerpania zapasów.

                                   

Znaczny wzrost liczby urazów oka spowodowanych wskaźnikami laserowymi.

Napisane przez dnia 13:04 w aktualności, Blog | brak komentarzy

Znaczny wzrost liczby urazów oka spowodowanych wskaźnikami laserowymi. 

Urazy oka mogą być mniej i bardziej rozległe w zależności od rodzaju lasera. Czynnikami są: długość fali emitowanego promieniowania, czas ekspozycji, lokalizacja i rozmiar punktu. Przed uszkodzeniem fototermicznym oka można się ochronić tylko częściowo np. odruchowym zamknięciem powieki, szybką reakcją powodującą odwrócenie wzroku.

Energia promieniowania wywołana światłem lasera absorbowana  jest w tkankach, co powoduje lokalne, ograniczone nagrzewanie tkanek. Może to doprowadzić do denaturacji białka, utraty integralności komórki i w następstwie doprowadza do procesu zapalnego.

Dla tego trzeba uważać na internetowe zakupy, gdzie bardzo łatwo uzyskać dostęp do laserów o wysokiej wydajności.

 

Polaryzacja i praca przed komputerem.

Napisane przez dnia 13:25 w Blog | brak komentarzy

Jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem, koniecznie używaj okularów z polaryzacją na dworze. Twoje oczy są bardziej narażone na suchość oka oraz przemęczenie co często kończy się podrażnieniem, zaczerwienieniem, pieczeniem, uczuciem piasku pod oczami i nadwrażliwością na światło. Dzięki okularom z polaryzacją możesz patrzeć na otoczenie bez drażniących oczu odblasków, ze zwiększonym kontrastem i wyraźnymi kolorami.

Pierwsza soczewka stworzona technologią stosowaną w okularach!

Napisane przez dnia 14:08 w Blog | brak komentarzy

Pierwsza soczewka stworzona technologią stosowaną w okularach!

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków stworzyła pierwszą soczewkę kontaktową firmy Johnson & Johnson Vision Care, Inc., w której została wykorzystana technologia Transitions Light Intelligent. Oznacza to że soczewka automatycznie ciemnieje po kontakcie ze światłem słonecznym.

Acuvue Oasys to miękkie soczewki kontaktowe używane przy korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności, jak i astygmatyzmu. Składniki fotochromowe powodują iż soczewka dostosowuje się do światła – ciemnieje w słońcu i rozjaśnia powracając do normalnego stanu w neutralnych warunkach i ciemnych pomieszczeniach.

To pierwsza tego typu soczewka kontaktowa, w której użyto technologię stosowaną w okularach automatycznie przyciemniających się w świetle słonecznym” – powiedziała Malvina Eydelman, dyrektor działu okulistyki oraz aparatów słuchowych, nosowych i gardłowych w FDA Center for Devices and Radiological Health.

Odbyło się już badanie klinicznego, w którym 24 pacjentów oceniało komfort prowadzenia pojazdów za dnia i w nocy podczas noszenia soczewek kontaktowych. Wyniki badania wykazały, że jakość widzenia podczas prowadzenia pojazdów była bezproblemowa.

 

WYPRZEDAŻ SEZONOWA BELUTTI!

Napisane przez dnia 12:02 w Blog | brak komentarzy

Wyprzedaż sezonowa Belutti!!!

Okulary Belutti z kolekcji 2017 10% taniej!

Okulary Belutti z kolekcji 2018 15% taniej!

Wybierz model odpowiedni dla Ciebie!

                                                                                            

PROMOCJA EYE FOOD!

Napisane przez dnia 16:21 w aktualności, Blog, promocje | brak komentarzy

PROMOCJA!!

Wyprzedaż Eye food ( data ważności 11.2018 roku).

Cena 59 zł + 20% rabatu na kolejne opakowanie!

Naturalny syrop z owoców i warzyw zawierający potrzebne do poprawnego funkcjonowania wzroku: prowitaminę a,antocyjany, luteinę, polifenole i likopen.

Skrajne wcześniaki często cierpią na upośledzenie widzenia. Wynika to z retinopatii wcześniaków (ROP).

Napisane przez dnia 14:04 w Blog | brak komentarzy

Skrajne wcześniaki często cierpią na upośledzenie widzenia. Wynika to z retinopatii wcześniaków (ROP). Badanie w Sahlgrenska Academy w Szwecji, opublikowane w JAMA Ophthalmology wskazuje na wyraźne powiązanie między ROP a niskim poziomem kwasu arachidonowego mierzonego we krwi dzieci.

„Tak silny związek między poziomami kwasu arachidonowego a retinopatią wcześniaków RPO jest czymś zupełnie nowym. Przyjrzeliśmy się danym i zawsze istnieje u skrajnych wcześniaków niski poziom tego kwasu, który jest najwyraźniej związany z chorobą” – mówi Chatarina Löfqvist, profesor nadzwyczajny w eksperymentalnej okulistyce.

„Mamy nadzieję, że zapewnienie dzieciom kwasu arachidonowego podniesie jego poziom i zmniejszy częstość występowania RPO.”, dodają naukowcy.

W Szwecji tysiące dzieci rocznie poddawane jest badaniu w kierunku retinopatii, która dotyka wcześniaków.

„Wydaje się, że kwas arachidonowy ma szczególne znaczenie podczas całej ciąży, jako element budowy błon” – mówi Ann Hellström. „Matka dostarcza płodowi kwas arachidonowy, który jest we krwi w znacznie niższym stężeniu w porównaniu do zapotrzebowania poziomu płodu. Dlatego uważamy, że ważne jest, aby wcześniaki otrzymywały ten kwas tłuszczowy jako suplement”.

Ta hipoteza ma być badana z udziałem 210 dzieci w oddziałach noworodkowych w trzech szwedzkich miastach. Dzieci otrzymają suplementy zawierające połączenie różnych ważnych kwasów w tym kwasu arachidonowego oraz wielonienasyconego kwasu tłuszczowego omega-6.

„Wiele razy nowe metody leczenia wprowadzane są na podstawie intuicji i opinii, ale dowody nie zawsze istnieją” – zauważa Ann Hellström. „Teraz mamy coś zupełnie nowego, kwas tłuszczowy, którego w ogóle nie podejrzewaliśmy o tak ważną rolę w rozwoju płodu. Przypadkowo znaleźliśmy go systematycznie badając wszystkie kwasy tłuszczowe, aby znaleźć informacje na temat rozwój zarówno zdrowych i chorych dzieci. „