Blog

Komórki wszczepione do oka mogą leczyć cukrzycę

Posted by on 12:55 in Blog, ciekawostki okulistyczne | 0 comments

Mikroimplant z produkującymi insulinę komórkami, który wszczepia się do oka został opracowany przez szwedzki zespół naukowców. Wewnątrz gałki ocznej nie ma bowiem komórek odpornościowych, które atakowałyby biologiczny wszczep.

Nasze urządzenie jest unikalne i poza innymi celami, będzie stanowiło podstawę prac nad zintegrowanym mikrosystemem do badań działania i przeżywalności wysepek Langerhansa w przedniej komorze oka. Ma to ogromne znaczenie praktyczne, ponieważ transplantacja wysp Langerhansa do przedniej komory oka jest już przedmiotem badań klinicznych u osób z cukrzycą” – mówi prof. Per-Olof Berggren, współautor wynalazku.

Publikacja ukazała się w periodyku „Advanced Materials”

Witamina B3 może być skuteczna w leczeniu jaskry

Posted by on 19:58 in Blog | Możliwość komentowania Witamina B3 może być skuteczna w leczeniu jaskry została wyłączona

Jaskra wiąże się z dużym ryzykiem utraty wzroku. Naukowcy z Karolinska Institutet i St. Erik Eye Hospital, badali wpływ nikotynamidu, amidu witaminy B₃, na zwierzęce i komórkowe modele jaskry. Badanie, opublikowane w Redox Biology, może być przyszłą terapią neuroprotekcyjną w jaskrze u ludzi. Jaskra dotyka 80 milionów pacjentów na całym świecie i około 100 000-200 000 w Szwecji. Jedyne obecnie dostępne strategie leczenia dotyczą obniżenia ciśnienia w oku farmakologicznie lub podczas zabiegu. Pomimo dostępności tych operacji ryzyko utraty wzroku w co najmniej w jednym oku jest nadal wysokie. Większość osób z jaskrą ma ponad 50 lat i istnieje dziedziczne zwiększone ryzyko jej rozwoju.Korzystając z tych różnych platform, ustaliliśmy, że nikotynamid zapewnia liczne efekty neuroprotekcyjne. Obejmują one buforowanie i zapobieganie stresowi metabolicznemu oraz zwiększanie rozmiaru i mobilności mitochondriów, aby zapewnić środowisko, w którym komórki zwojowe siatkówki są mniej podatne na stres związany z jaskrą. Dane te potwierdzają ciągłe określanie użyteczności długoterminowego leczenia nikotynamidem jako neuroprotekcyjnej terapii jaskry u ludzi.” – mówi Pete Williams.

Źródło: medicalxpress.com

Połowa dzieci ma problemy z krótkowzrocznością – artykuł PAP

Posted by on 19:16 in Blog | Możliwość komentowania Połowa dzieci ma problemy z krótkowzrocznością – artykuł PAP została wyłączona

Dane są zatrważające. Szacowaliśmy, że problemy z krótkowzrocznością będą dotyczyć 20-30 proc. uczniów – powiedział okulista prof. Robert Rejdak, którego zespół realizuje program badań wzroku u dzieci w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii.

„główny wpływ ma na to wysiłek akomodacyjny oka (a nawet skurcz akomodacji), tzn. proces polegający na dostosowaniu oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. – W dużej mierze spowodowany jest on nauką zdalną, której efekt jest jeszcze bardziej wzmocniony używaniem smartfonów, pisaniem sms-ów czy wiadomości na różnych komunikatorach, ponieważ mamy w takich sytuacjach do czynienia z małą czcionką, w którą wpatruje się dziecko na ekranie – wskazał okulista.

Jako drugi powód pogorszenia stanu wzroku dzieci, prof. Rejdak wymienił okres pandemii, w którym dzieci bardzo długo przebywały w domu i nie miały kontaktu z naturalnym światłem. – Trzecim powodem wydaje się to, że podczas pandemii, z powodu lęku przed zakażeniem, wielu rodziców pominęło badanie wzroku u dzieci. Mamy przykład, że dziecko widzi tylko w 10 proc. Pytając, kiedy było ostatnio u okulisty, słyszymy – że nigdy. Dlatego to nasze badanie ma za zadanie również podnieść świadomość społeczną – dodał szef kliniki okulistyki ogólnej SPSK1 w Lublinie.”

Krople do oczu wspomagające leczenie retinopatii cukrzycowej

Posted by on 10:51 in Blog | Możliwość komentowania Krople do oczu wspomagające leczenie retinopatii cukrzycowej została wyłączona

Hiszpańskie przedsiębiorstwo Retinset opracowało nowy lek w postaci kropli do oczu o nazwie RetinDR wspomagający leczenie retinopatii cukrzycowej. Ponieważ na tę chorobę cierpi około 110 milionów ludzi na całym świecie, w tym od 3 do 4,1 % Europejczyków doniesienie to wydaje się bardzo obiecujące.

Gadżety codziennego użytku mogą pomóc we wczesnej diagnozie

Posted by on 14:47 in Blog | Możliwość komentowania Gadżety codziennego użytku mogą pomóc we wczesnej diagnozie została wyłączona

Monitoring podstawowych czynności życiowych przy wykorzystaniu urządzeń ubieralnych nie jest już niczym nowym. Ale zegarki i opaski sportowe mogą wkrótce pomóc w wykryciu nieprawidłowości w pracy organizmu. W gadżetach ubieralnych obok prostych krokomierzy montuje się także oprzyrządowanie do pomiaru pojemności płuc czy proste kardiografy, które mogą przyspieszyć rozpoznanie wczesnych objawów chorób przewlekłych. Wydaje się to bardzo obiecujące.

Noszenie masek oraz zachowanie dystansu społecznego mogą skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa powodującego COVID-19.

Posted by on 14:05 in Blog | Możliwość komentowania Noszenie masek oraz zachowanie dystansu społecznego mogą skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa powodującego COVID-19. została wyłączona

Noszenie masek oraz zachowanie dystansu społecznego mogą skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa powodującego COVID-19. Jednak, aby całkowicie zahamować epidemię, zasad tych musiałoby sumiennie przestrzegać co najmniej 60 proc. populacji – wyliczyli naukowcy.

Więcej na : https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,eksperci–60-proc–populacji-musi-nosic-maski-i-zachowywac-dystans,artykul,34070844.html

Kontakt wzrokowy podczas wideorozmowy

Posted by on 13:42 in Blog | Możliwość komentowania Kontakt wzrokowy podczas wideorozmowy została wyłączona

„Kontakt wzrokowy podczas wideorozmowy może u rozmówcy wywołać podobną reakcję psychofizjologiczną jak przy bezpośrednim spotkaniu” – wynika z publikacji w „Psychophysiology”. Warto zatem nie tylko się słuchać ale i widzieć.

Organizacja charytatywna Fight for Sight dokonała przełomowych badań nad komórkami macierzystymi. Odkryto, że mogą one odwrócić utratę wzroku u osób z chorobami plamki żółtej.

Posted by on 13:47 in Blog | Możliwość komentowania Organizacja charytatywna Fight for Sight dokonała przełomowych badań nad komórkami macierzystymi. Odkryto, że mogą one odwrócić utratę wzroku u osób z chorobami plamki żółtej. została wyłączona

Organizacja charytatywna Fight for Sight dokonała przełomowych badań nad komórkami macierzystymi. Odkryto, że mogą one odwrócić utratę wzroku u osób z chorobami plamki żółtej.

Plamka żółta to mały obszar w siatkówce, zawierający wiele wrażliwych na światło komórek zwanych fotoreceptorami stożkowymi. Są one potrzebne do rozróżniania szczegółów oraz do czytania.

Zwyrodnienie plamki powoduje utratę widzenia centralnego. Proces ten da się spowolnić jeżeli zostanie wcześnie wykryty ale po utracie fotoreceptorów zmiany te są nieodwracalne. Już około 1,2 miliona osób w Wielkiej Brytanii wykazuje wczesne stadium tego procesu a 700 000 osób cierpi na zwyrodnienie w zaawansowanym stadium .

Zespół z King’s College London na czele z profesor Rachael Pearson, opracowuje plastry, które można by przeszczepić do siatkówki aby przywrócić jej sprawność. Plastry te składają się z uprzednio wyhodowanych w laboratorium komórek macierzystych.

Profesor Rachael Pearson ma nadzieję na wykorzystanie badania w leczeniu schorzeń oczu. Stwierdza też : „Jest to bardzo istotne ponieważ ten rejon siatkówki odpowiada za ostre widzenie, które w wykonywaniu bardzo wielu czynności jest niezmiernie ważny. Pozwala to na czytanie, rozpoznawanie twarzy ludzi. Te i inne czynności są bardzo ważne w aspekcie samodzielności.”

Dyrektor badań w Fight for Sight, dr Neha Issar-Brown, powiedział: „ Postęp w badaniach nad komórkami macierzystymi z wykorzystaniem organoidów otwiera nowe i ekscytujące możliwości badań nad utratą wzroku w wyniku chorób plamki. Jeśli zakończą się powodzeniem, badania te torują drogę dla przyszłych badań i możliwości transplantacji i mogą zmienić życie ogromnej liczby osób z chorobą plamki żółtej”.

Badania ciągle posuwają się do przodu, a jak dotąd zostały poczynione prace nad przekształceniem komórek macierzystych w komórki siatkówki. Celem badań jest samoorganizowanie się przestrzennie tych komórek a następnie umieszczanie ich w oku aby mogły prawidłowo oddziałowywać. 

Praca zdalna a pogarszanie widzenia

Posted by on 13:39 in Blog | Możliwość komentowania Praca zdalna a pogarszanie widzenia została wyłączona

Praca zdalna a pogarszanie widzenia

Podczas pandemii wiele osób przymusowo pracuje w domu przed ekranami komputera czy laptopa często przez wiele godzin. Niestety na pracy lub nauce zdalnej obciążenie oczu się nie kończy. Ludzie podczas pandemii używają komputera także do celów relaksacyjnych, rozrywkowych oraz informacyjnych. Ten nowy styl życia powoduje, iż oczy są nadmiernie obciążane oraz zatracają naturalną dotychczas potrzebę patrzenia w dal. Długie przebywanie przed ekranem w słabo oświetlonym pomieszczeniu może wywoływać lub nasilać problemy z oczami. Zwykle  pojawiają się takie objawy jak ból i zaczerwienienie oczu połączone z łzawieniem, nieraz towarzyszą temu bóle głowy . Dlatego należy regularnie stosować krople nawilżające i pamiętać o ćwiczeniach relaksacyjnych.

Okulary przeciwsłoneczne TOTALNA WYPRZEDAŻ od 89 złotych brutto

Posted by on 12:30 in aktualności, Blog, promocje | Możliwość komentowania Okulary przeciwsłoneczne TOTALNA WYPRZEDAŻ od 89 złotych brutto została wyłączona

Okulary przeciwsłoneczne TOTALNA WYPRZEDAŻ – od 89 złotych brutto.

Okulary Belutti – dla kobiet i mężczyzn, z filtrem UV i polaryzacją! Idealne do auta i spacerów, na każdą pogodę. Połączenie mody, zdrowia i wygody.

Li Wenlianga – bohaterski okulista z Wuhan.

Posted by on 10:31 in Blog | Możliwość komentowania Li Wenlianga – bohaterski okulista z Wuhan. została wyłączona

Li Wenlianga – bohaterski okulista z Wuhan.

Przed końcem 2019 roku Li – okulista w Szpitalu Centralnym w Wuhan, starał się uświadomić ludzi w kwestii rozprzestrzeniania się wirusa. Wirus powodował ciężkie zapalenie płuc. Policja z Wuhan pouczyła go za „rozpowszechnianie plotek”.

Li jakiś czas później zakaził się koronawirusem od swoich pacjentów i zmarł 6 lutego 2020 roku. Śmierć okulisty spowodowała ogrom wpisów w internecie na temat wolności słowa, ponieważ internauci byli oburzeni uciszeniem lekarza w tak ważnej kwestii. Ludzie zastanawiali się czy gdyby ktoś go posłuchał, a szczególnie rząd, to teraz sytuacja na świecie wyglądałaby tak samo. Pytanie to jest jak najbardziej trafne gdyż, jak już wiadomo, im szybciej zapobiega się rozpowszechnianiu wirusa, tym mniejsze spustoszenie powoduje, a zatajenie takich informacji jest przeciwieństwem prewencji.

Po czasie, władze uznały, że system wczesnego ostrzegania wymaga wprowadzenia poprawek, gdyż ta pandemia odsłoniła niedociągnięcia tego procesu.

Li uznano za bohatera, a policja po jego śmierci wycofała udzieloną mu reprymendę.

Zanieczyszczenie powietrza związane z wyższym ryzykiem jaskry.

Posted by on 13:11 in Blog | Możliwość komentowania Zanieczyszczenie powietrza związane z wyższym ryzykiem jaskry. została wyłączona

Zanieczyszczenie powietrza związane z wyższym ryzykiem jaskry.

Życie w bardziej zanieczyszczonym obszarze związane jest ze zwiększonym ryzykiem rozwoju jaskry, która może powodować ślepotę.

Zgodnie z ustaleniami opublikowanymi w Investigative Ophthalmology & Visual Science ludzie w dzielnicach o wyższym poziomie zanieczyszczenia drobnymi cząstkami stałymi byli o co najmniej 6% bardziej narażeni na jaskrę niż na obszarach charakteryzujących się mniejszym poziomem zanieczyszczenia.

„Znaleźliśmy jeszcze jeden powód, dla którego zanieczyszczenie powietrza powinno być traktowane jako priorytet zdrowia publicznego, i że unikanie źródeł zanieczyszczenia powietrza może być opłacalne dla zdrowia oczu oraz innych chorób” – powiedział główny autor badania, profesor Paul Foster z UCL Institute of Ophthalmology and Moorfields Eye Hospital.

„Chociaż nie możemy jeszcze potwierdzić, że związek jest przyczynowy, mamy nadzieję na kontynuację naszych badań, aby ustalić, czy zanieczyszczenie powietrza rzeczywiście powoduje jaskrę, i dowiedzieć się, czy istnieją strategie unikania, które mogłyby pomóc ludziom zmniejszyć ich narażenie na zanieczyszczenie powietrza w celu zredukowania tego zagrożenia ”.

Jaskra jest wiodącą na świecie przyczyną nieodwracalnej ślepoty i dotyka ponad 60 milionów ludzi na całym świecie. Najczęściej wynika to ze wzrostu ciśnienia płynu w oku, powodując uszkodzenie nerwu wzrokowego łączącego oko z mózgiem. Jaskra jest chorobą neurodegeneracyjną.

„Większość czynników ryzyka jaskry jest poza naszą kontrolą, takich jak starzenie się lub predyspozycje genetyczne. Obiecujące jest to, że mogliśmy zidentyfikować drugi czynnik ryzyka jaskry, zaraz po zbyt wysokim ciśnieniem w oku, który można modyfikować poprzez styl życia ” dodał profesor Foster.

Wyniki przedstawiono po przebadaniu 111,370 uczestników pochodzących z grupy badawczej Biobank, którzy przeszli badania wzroku od 2006 do 2010 roku w Wielkiej Brytanii. Uczestnicy zostali zapytani, czy mają jaskrę, i czy przeszli zabiegi w celu zmierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz czy mieli wykonany skan laserowy siatkówki w celu zmierzenia grubości plamki żółtej.

Dane uczestników były powiązane z pomiarami zanieczyszczenia powietrza w ich miejscach zamieszkania. Naukowcy skupili się na cząstkach stałych o średnicy równej lub mniejszej niż 2,5 mikrometra (PM2,5).

Zespół badawczy stwierdził, że osoby z najbardziej zanieczyszczonych obszarów częściej miały zdiagnozowaną jaskrę co najmniej o 6% niż osoby żyjące w obszarach najmniej zanieczyszczonych, a także znacznie częściej miały cieńszą siatkówkę, co jest typowe w przypadku progresji jaskry. Ciśnienie w oku nie było związane z zanieczyszczeniem powietrza, co według naukowców sugeruje, że zanieczyszczenie powietrza może wpływać na ryzyko jaskry na zasadzie innego mechanizmu.

„Zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do jaskry z powodu zwężenia naczyń krwionośnych, co także wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza. Inną możliwością jest to, że cząsteczki mogą mieć bezpośredni efekt toksyczny, uszkadzając układ nerwowy i przyczyniając się do stanu zapalnego” powiedział główny autor badania, dr Sharon Chua z UCL Institute of Ophthalmology and Moorfields Eye Hospital.

Zanieczyszczenie powietrza ma związek z podwyższonym ryzykiem chorób płuc i układu krążenia, a także chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i udar mózgu. Narażenie na pył zawieszony jest jednym z najsilniejszych czynników prognostycznych śmiertelności wśród zanieczyszczeń powietrza.

Badanie to stanowi uzupełnienie wcześniejszych dowodów, że ludzie na obszarach miejskich są o 50% bardziej narażeni na jaskrę niż mieszkańcy obszarów wiejskich, co świadczy o tym, że zanieczyszczenie powietrza mogą być kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do tego zjawiska.

„Znaleźliśmy silny związek między ekspozycją na cząstki stałe a jaskrą. Biorąc pod uwagę, że miało to miejsce w Wielkiej Brytanii, w której występuje stosunkowo niskie zanieczyszczenie pyłami w skali globalnej, ich wpływ na jaskrę w innych częściach świata może być jeszcze większy. W naszej analizie nie uwzględniliśmy zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i ekspozycji w miejscu pracy, co może potęgować ten efekt”- powiedział profesor Foster.

Źródło: http://www.leksykon.com.pl/zanieczyszczenie-powietrza-zwiazane-z-wyzszym-ryzykiem-jaskry-108768-artykul.html