Blog

Naukowcy z Torunia wraz z laboratorium w Murcji opracowują nowatorski opis zmętnień w oku.

Posted by on 13:59 in aktualności, Blog, ciekawostki okulistyczne | 0 komentarzy

Naukowcy z Torunia wraz z laboratorium w Murcji opracowują nowatorski opis zmętnień w oku. Analizują oni optykę tkanek oka starzejącego się, w tym rozproszenie światła wewnątrz narządu wzroku. Prowadzi to do opracowania urządzeń okulistycznych do wczesnego wykrywania zaćmy.

Zaćmę ma już połowa osób powyżej 75 roku życia, ale już u coraz to młodszych pacjentów się ona pojawia. Lekarze diagnozują tę dolegliwość dzięki analizie obrazu po badaniach lampą szczelinową. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad czymś co da obiektywny pomiar wewnątrzgałkowego rozpraszania światła. Gdyby można było efektywniej określać stopień zmętnienia soczewki, lekarze potrafiliby szybciej wykrywać zaćmę. Ułatwiłoby to także operacyjne wszczepienia implantu soczewkowego.

Dr hab. Ireneusz Grulkowski przeprowadzi badania z udziałem starszych pacjentów, u których rozwinęła się zaćma. Zbada rozproszenie światła wewnątrz gałki ocznej dzięki tomografii. Użyje do tego specjalny typ soczewki przestrajalnej. Eksperymenty mają na celu zrozumienie zależności wpływających na jakość widzenia. Analiza obejmie przekrojowe obrazy gałki ocznej. Naukowcy chcę być w stanie ilościowo określić rozproszenie wsteczne w różnych elementach składowych oka.

Czym jest kwas alfa-liponowy ?

Posted by on 14:54 in Blog | 0 komentarzy

Czym jest kwas alfa-liponowy ?

 Kwas ALA pełni w naszym organizmie ważne funkcje –  jest doskonałym  antyoksydantem, czyli substancją neutralizującą wodne rodniki , zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym, a także wewnątrz i na zewnątrz komórek.Drugą ważną rolą pełnioną przez kwas alfa-liponowy jest udział w metabolizmie . To pozwala na jego zastosowanie w leczeniu zaćmy, jaskry czy zwyrodnienia barwnikowego.

 Próba przeprowadzona na zwierzętach z retinopatią barwnikową (chorobą oczu, która dotyka również ludzi) ujawniła, że połączenie kwasu liponowego i witaminy E pomaga zapobiec obumarciu komórek siatkówki. Jest to obiecująca informacja, ponieważ obecnie nie istnieje żadna skuteczna terapia tej choroby.

Ale także w leczeniu cukrzycy substancja ta odgrywa dużą rolę. Wiemy jaką rolę odgrywa powiązany z hiperglikemią stres oksydacyjny w patogenezie późnych powikłań cukrzycy. Dlatego poszukiwana jest skuteczna i bezpieczna substancja, która mogłaby zmniejszyć ilości reaktywnych form tlenu w organizmie, a co za tym idzie, zahamować postęp powikłań cukrzycy. Kwas alfa lipidowy jest jedną z najlepiej przebadanych pod tym kątem substancji. 

Kwas alfa-liponowy jest naturalnie występującym związkiem chemicznym, syntetyzowanym przez wiele organizmów roślinnych, takich jak brokuły, ziemniaki, szpinak, oraz zwierzęcych, w tym człowieka, a także grzyby z rodziny drożdżakowatych. 

Uczniowie szkół podstawowych, którzy czytają poniżej poziomu klasy mogą mieć problemy ze wzrokiem, nawet jeśli standardowe testy pokazują, że widzą dobrze.

Posted by on 13:59 in Blog | 0 komentarzy

Uczniowie szkół podstawowych, którzy czytają poniżej poziomu klasy mogą mieć problemy ze wzrokiem, nawet jeśli standardowe testy pokazują, że widzą dobrze.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Waterloo gdzie wykazano, że dzieci z problemami z czytaniem mogą mieć niższe niż oczekiwane wyniki badania obuocznego widzenia. „Badanie obuocznego widzenia nie zawsze jest częścią standardowego badania wzroku” – powiedziała dr Lisa Christian, główny naukowiec tego projektu i Associate Clinical Professor w School of Optometry and Vision Science na University of Waterloo. „Jednak nieprawidłowości widzenia obuocznego mogą powodować problemy z nauką u dziecka i powinno być ono sprawdzane.”

Badanie polegało na przeglądzie retrospektywnym u 121 dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Każde z nich miało indywidualny plan edukacyjny związany z problemami z czytaniem. Więcej niż trzy czwarte uczniów miało dobry wzrok, ale po sprawdzeniu wzroku pod kątem widzenia obuocznego, ponad jedna trzecia grupy uzyskała wyniki poniżej normy.

„Nie chodzi tylko o ostrość wzroku, ale o to, jak dobrze oczy współpracują ze sobą podczas wykonywania czynności takich jak czytanie” powiedziała Christian.

Anomalie widzenia obuocznego są klasyfikowane przez okulistów w trzech generalnych kategoriach: akomodacji, konwergencji i okoruchowej.

Zaburzenia akomodacji polegają na problemie z koncentracją lub przestawieniem ostrości z jednej odległości na drugą. Konwergencja to trudności z jednoczesnym ruchem gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej, ruchem oczu często wymaganym w procesie czytania. Zaburzenia okulomotoryczne polegają na problemach ze śledzeniem obiektów i wtedy dzieci mogą „gubić się” podczas czytania.

„Pełne badanie wzroku, szczególnie u dzieci z problemami z widzeniem, może być narzędziem dla rodziców i wychowawców, aby pomóc dzieciom, które mają trudności z czytaniem” – dodał Christian.

Nowa kolekcja Belutti 2018 – okulary z filtrami i polaryzacją.

Posted by on 11:27 in aktualności, Blog, promocje | 0 komentarzy

Informujemy, że w naszym gabinecie jest już dostępna nowa kolekcja okularów słonecznych z polaryzacją Belutti 2018!

Wyprzedaż starej kolekcji w okazyjnych cenach!

Polepszenie zdolności widzenia za pomocą komórek macierzystych.

Posted by on 14:16 in Blog | 0 komentarzy

Polepszenie zdolności widzenia za pomocą komórek macierzystych.

Za pomocą komórek macierzystych naukowcy z University College London i University of California w Santa Barbara odtworzyli tak zwany nabłonek barwnikowy siatkówki. Po przeszczepieniu u pacjentów zdolność ich widzenia wyraźnie się polepszyła. Badacze mają nadzieję, że nowa terapia będzie praktykowana w ciągu pięciu lat.

Skonstruowany sztuczny nabłonek barwnikowy siatkówki namnaża i różnicuje embrionalne komórki macierzyste na syntetycznej błonie. Wszczepienie pod siatkówkę jednego oka każdego z dwojga pacjentów zostało przeprowadzone za pomocą specjalnie przygotowanego mikronarzędzia. Zabiegi przeprowadzono w Moorfields Eye Hospital w Londynie.

Aby obce komórki nie zostały odrzucone zastosowano lokalnie leki immunosupresyjne. Po ukończeniu pracy trwającej rok, u obojga pacjentów nie było żadnych poważnych efektów ubocznych za to zaobserwowano znaczną poprawę widzenia w poddanych zabiegowi oczach.

Artykuł opublikowany w „Nature Biotechnology” to pierwszy opis zakończonego sukcesem użycia tak skonstruowanej sztucznej tkanki nabłonka barwnikowego siatkówki. Wyniki wskazują na to, że to podejście jest bezpieczne i przynosi konkretną poprawę widzenia – mówi Lyndon da Cruz z Moorfields Eye Hospital. Pacjenci, których poddano leczeniu mieli bardzo zaawansowaną postać zwyrodnienia plamki żółtej . To badanie pokazuje realny postęp medycyny regeneracyjnej, otwiera drogę do nowych opcji terapii tej choroby – dodaje prof. Peter Coffey Neuroscience Research Institute przy NCSB. „Mamy nadzieję, że do wprowadzenia dostępnej w systemie opieki zdrowotnej terapii dojdzie w ciągu najbliższych pięciu lat.”

Wpatrywanie się w ekran przed pójściem spać może prowadzić do zmniejszenia ilości snu oraz do podwyższenia BMI u dzieci.

Posted by on 11:52 in Blog | 0 komentarzy

Wpatrywanie się w ekran przed pójściem spać może prowadzić do zmniejszenia ilości snu oraz do podwyższenia BMI u dzieci.

Korzystanie z urządzeń cyfrowych przed snem może przyczynić się do różnorodnych problemów, np. ze snem i odżywianiem u dzieci, wynika z badań przeprowadzonych przez Penn State College of Medicine.

„Używanie urządzeń cyfrowych przed snem wiąże się z mniejszą ilością snu i wyższymi wskaźnikami BMI” – powiedziała Fuller, studentka medycyny. „Odnotowaliśmy również, że używanie takich urządzeń, związane jest z wyraźnie większym zmęczeniem rano, a to jest kolejny czynniki ryzyka dla zwiększonego wskaźnika masy ciała BMI.”

Badania wykonywane wczesniej wykazywały związek pomiędzy zwiększonym korzystaniem z technologii cyfrowych, a mniejszą ilością snu, większym roztargnieniem i rozkojarzeniem oraz wyższymi wskaźnikami BMI u nastolatków. Jednak naukowcy twierdzą, że do tej pory, nie było tak dużo informacji na temat wpływu urządzeń cyfrowych na młodsze pokolenie.

Naukowcy przepytali rodziców 234 dzieci w wieku od 8 do 17 lat m.in. pytali o jakość snu ich dzieci oraz nawyki w zakresie stosowania urządzeń cyfrowych. Rodzice odpowiadali na pytania dotyczące nawyków stosowania urządzeń cyfrowych, wzorców snu, odżywiania i aktywności fizycznej swoich dzieci. Rodzice byli poproszeni także o określenie, czy ich dzieci korzystały konkretnie z telefonów komórkowych, komputerów, gier wideo lub czy oglądały telewizję podczas czasu spędzonego na użytkowaniu tych urządzeń.

Zaobserwowano, że dzieci które korzystały z urządzeń elektronicznych spały nawet do godziny mniej. Zauważono też istniejące powiązanie pomiędzy używaniem wszystkich czterech rodzajów urządzeń elektronicznych przed snem, a zwiększonym korzystaniem z telefonów komórkowych w nocy, na przykład po to, aby odczytać wiadomość tekstową. Natomiast oglądanie telewizji przed snem, wiązało się z największym prawdopodobieństwem użytkowania telefonu w nocy.

Fuller twierdzi, że wyniki przeprowadzonego przez nich badania, zgadzają się i popierają nowe zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dotyczące czasu spędzonego przed ekranami urządzeń cyfrowych przez dzieci. AAP zaleca obecnie rodzicom tworzenie granic i ram czasowych w zakresie korzystania z takich urządzeń technologicznych, np. wymaganie od dzieci, aby odkładały na bok telefony czy inne urządzenia w czasie posiłków, a także nie trzymały telefonów w pokojach, w nocy podczas snu.

Dr Marsha Novick, która jest profesorem pediatrii oraz medycyny rodzinnej, powiedziała, że należy przeprowadzić więcej badań, aby ustalić, czy wiele urządzeń używanych przed snem powoduje jego gorszą jakość, niż używanie jednego z takich urządzeń. Takie badania mogą pomóc pediatrom podczas rozmów z rodzicami na temat używania przez dzieci urządzeń cyfrowych.

„Chociaż korzystanie z nowych technologii ma oczywiście wiele zalet, to pediatrzy chcą doradzać rodzicom w zakresie ograniczania czasu stosowania takich urządzeń przez dzieci, co jest szczególnie ważne w porze snu, aby promować zdrowy rozwój fizyczny dzieci, jak i ich zdrowie psychiczne” – powiedziała profesor Novick.

Studenci są jedną z grup osób najbardziej narażonych na powstawanie wad wzroku.

Posted by on 13:29 in Blog | 0 komentarzy

Studenci są jedną z grup osób najbardziej narażonych na powstawanie wad wzroku.

Choć u ponad połowy rozpoczynających studia osób już występują wady wzroku, to u pozostałych studentów mogą się one rozwinąć m.in. pod wpływem intensywnej pracy z komputerem lub książkami, używek i niedostatecznej ilości snu – przestrzega prof. Katarzyna Michalska-Małecka, okulistka z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach.

Jak twierdzi prof. Michalska-Małecka, do niedawna choroby oczu diagnozowane były w większości u osób w średnim lub podeszłym wieku, tymczasem w dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się schorzenia narządu wzroku u młodego pokolenia.

Specjalistka zauważa, że studenci ze względu na intensywną pracę wzrokową, narażeni są na różne dolegliwości wywołane np. nadmierną ekspozycją na szkodliwe światło ekranów komputerów, telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Zwraca również uwagę na środowisko, w którym funkcjonują studenci – „przepełnione: używkami, brakiem higieny i profilaktyki, brakiem snu oraz często nieprawidłowym odżywianiem”.

Okres studiów to czas największego ryzyka rozwoju wad wzroku i chorób oczu. Najczęściej spotykaną wadą wzroku u studentów jest krótkowzroczność, spowodowana w dużej mierze czynnikami genetycznymi, ale nie tylko.

Tłumaczy, że długotrwałe wpatrywanie się w ekrany obciąża wzrok i nierzadko doprowadza do zaburzeń akomodacji, takich jak skurcz akomodacji. A to może przyspieszyć progresję wady wzroku lub stać się przyczyną pozornej krótkowzroczności. Jest to spowodowane długotrwałym skupianiem wzroku na blisko położonych przedmiotach. Przestrzega, że wielogodzinna praca przed monitorem może być również przyczyną powstania zespołu suchego oka.

Student powinien zadbać o swoje oczy w tym jednym z najważniejszych czynników jest odpoczynek, czyli zachowanie optymalnej ilości snu.

Smartfony nową metodę badania oka?

Posted by on 11:29 in Blog, ciekawostki okulistyczne | 0 komentarzy

Smartfony nową metodę badania oka?

Chodzi o wykorzystanie specjalnej nakładki albo kamery na smartfona, która pozwoli szybciej wykryć dolegliwości oka u chorych na cukrzycę. Tą metodą możnaby ułatwić diagnostykę, a co za tym idzie skrócić kolejki do specjalistów.

Twórcy nakierowują się na wykorzystanie tej metody przez lekarzy rodzinnych i pielęgniarki.

Jak tłumaczy prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie, badanie trwa chwilę i jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. W założeniu, zdjęcie dna oka wykonane w przychodni będzie wysyłane do kliniki i analizowane przez specjalnie przystosowany do tego program. System będzie selekcjonował zdjęcia, na których wykryje jakieś zmiany chorobowe. Takie osoby będą w trybie pilnym informowane o potrzebie dalszego leczenia.

Nowa metoda ma na celu ułatwienie wczesnego wykrycia m.in. cukrzycowego obrzęku plamki żółtej u chorujących na cukrzycę. To schorzenie, nieleczone, prowadzi do ślepoty.

Na razie metoda jest na etapie testów, jednak lekarze liczą na wdrożenie jej w lubuskich przychodniach już za rok.

Aktywność zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę.

Posted by on 14:17 in Blog | 0 komentarzy

Aktywność zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę.

Ludzie, którzy regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na jaskrę – wynika z badań amerykańskich naukowców zaprezentowanych podczas konferencji American Academy of Ophthalmology 2017, która zakończyła się właśnie w Nowym Orleanie.

Grupa badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zbadała osoby o większej i mniejszej aktywności fizycznej i odnotowała aż 73-procentowy spadek ryzyka rozwoju tej choroby wśród najbardziej aktywnych.

 Do tej pory uważano, że styl życia nie ma wpływu na rozwój jaskry, jednak kilka ostatnich publikacji naukowych pokazuje, że może on oddziaływać na ciśnienie w oku, co odpowiada za rozwój choroby.

Naukowcy przeanalizowali dane z National Health and Nutrition Examination Survey – obszernego badania poświęconemu stanowi zdrowia i odżywianiu dorosłych Amerykanów od lat 60. XX wieku aż do chwili obecnej.

Aktywność uczestników określano na podstawie liczby wykonywanych kroków oraz prędkości chodzenia. 7000 kroków dziennie, każdego dnia, uznano za wynik odpowiadający 30-minutowym ćwiczeniom o umiarkowanej lub dużej intensywności, wykonywanymi co najmniej 5 razy w tygodniu.

Im większa była dzienna liczba kroków i większa prędkość chodu, tym mniejsze ryzyko rozwoju jaskry. Każdy 10-minutowy wzrost aktywności fizycznej obniżał ryzyko jaskry o 25 procent.

– Nasze badania sugerują, że nie tyle same ćwiczenia fizyczne wiążą się ze zmniejszeniem ryzyka jaskry, ale ich intensywność. Najskuteczniejsza prewencję wykazują osoby, które ćwiczą, biegają czy po prostu chodzą, ale robią to dość intensywnie – mówi dr Victoria L. Tseng z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jedna ze współautorek badania.

Gorąca herbata chroni przed jaskrą?  

Posted by on 14:20 in Blog | 0 komentarzy

Gorąca herbata chroni przed jaskrą?  

Codzienne picie gorącej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę – chorobę oczu, która może prowadzić do całkowitej ślepoty – wynika tak z badania zamieszczonego w „British Journal of Ophthalmology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Browna oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego badali, jak konsumpcja różnych napojów, np. gorącej, mrożonej lub bezkofeinowej herbaty, kawy, czy też innych napojów, wpływa na rozwój jaskry.

W tym celu porównywali dane dotyczące zdrowia oraz żywienia około 10 tys. osób, spośród których ponad 1,5 tys. zgodziło się na szczegółowe badania oczu.

Specjaliści wywnioskowali, że u badanych, którzy codzienne pili gorącą herbatę, ryzyko zachorowania na jaskrę było o 74 proc. mniejsze, niż u innych.

Herbata zawiera fitochemikalia i flawonoidy, które ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwkancerogenne, przeciwutleniające i neuroochronne wiążą się z zapobieganiem chorobom układu krwionośnego, nowotworom i cukrzycy” – komentują autorzy badania.