Blog

Nie kłam u lekarza!

Napisane przez dnia 14:06 w Blog | brak komentarzy

Nie kłam u lekarza !

Zatajanie prawdy, pomijanie istotnych informacji na temat swojego zdrowia lub delikatnie zniekształcanie rzeczywistości może szczególnie wpłynąć na proces leczenia.

Naukowcy z Middlesex Community College, University of Utah i inne amerykańskie ośrodki badawcze stwierdzili, iż ponad połowa pacjentów (od 60% do 80%) – okłamują swoich lekarzy. Zazwyczaj jest to zatajanie prawdy lub lekkie zmienianie rzeczywistości aby „wybielić” się w oczach lekarza. Nieodpowiednia dieta lub koloryzowane na temat aktywności fizycznej są najczęstrzymi powodami kłamstwa. Pacjenci nie chcą często przyznać się do tego iż nie rozumieją zaleceń lekarza bądź nie zgadzają się z nimi. Zamiast zadać kilka dodatkowych pytań wolą narazić się na niepowodzenie leczenia.

Powodem tego wszystkiego jest przede wszystkim strach przed ocenianiem i negatywne podjeście do pouczeń lekarza. „Większość ludzi pragnie, by lekarz miał o nich dobre zdanie. Nie chcą być postrzegani jako osoby, które podejmują złe decyzje” – komentuje dr Angela Fagerlin, współautorka badania. Jednak pacjenci nie rozumieją często, że może to prowadzić do poztawienia złej diagnozy co przekształca się w udzielenie niewłaściwej pomocy.

Nie pal w ciąży, twoje dziecko może mieć zeza. 

Napisane przez dnia 13:59 w Blog | brak komentarzy

Nie pal w ciąży, twoje dziecko może mieć zeza. 

Doktor Zuxun Lu z Huazhong University of Science and Technology (Chiny) przeprowadził analizę jedenastu artykułów i wykazała ona, iż palenie będąc w ciąży ma związek z 46-procentowym wzrostem ryzyka rozwinięcia się u dziecka zeza. Zez jest jedną z najczęstszych chorób oczu w okulistyce pediatrycznej.

Wypalane przez matkę papierosy w ilości dziesięciu lub więcej wiązało się z 79-procentowym zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby u dziecka.

Osoby z zezem mogą mieć trudności z operowaniem maszynami i urządzeniami ruchomymi np. prowadzenie auta. Trudności mogą się pojawić również w sferze ruchu jak uprawianie niektórych sportów, jak siatkówka. Może przyczynić się też do pogorszenia wzroku (tak zwane oko leniwe) i problemów emocjonalnych. 

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektowali aplikację dla osób niewidomych, która pomaga im poruszać się w budynkach. 

Napisane przez dnia 14:52 w Blog | brak komentarzy

 

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektowali aplikację dla osób niewidomych, która pomaga im poruszać się w budynkach

Prosta w obsłudze nawigacja wewnątrz budynków, wykorzystuje beacony, czyli niewielkie nadajniki sygnału radiowego, mogące komunikować się ze smartfonami.

Nasze rozwiązanie nie wymaga przebudowy budynku, a jedynie znajomości jego planów oraz montażu beaconów, które jest łatwe i tanie. Zaprojektowaliśmy też prosty interfejs z wysokim kontrastem barw oraz komunikatami głosowymi, aby dostosować naszą aplikację do możliwości osób słabowidzących i niewidomych” – mówi Zofia Durys z International Faculty of Engineering (IFE) PŁ.

Pomysł na aplikację zrodził się podczas zajęć na kierunku inżyniera biomedyczna na IFE PŁ. „PBL polega na losowym dobraniu międzynarodowych grup studentów i postawieniu przed nimi problemu, z którym nie spotkali się nigdy wcześniej. Taki projekt rozwija m.in. umiejętności pracy w grupie” – dodała Durys.

Kiedy smartfon wchodzi w zasięg beacona, dostaje od niego dalsze wskazówki nawigacyjne.

Zasięg urządzeń sięga do kilkudziesięciu metrów i mogą lokalizować użytkownika z dokładnością do metra. Dzięki aplikacji, smartfon zbiera sygnały od beaconów i namierza użytkownika. Następnie wyświetla się plan budynku, dostosowany do często używanych przez niewidomych aplikacji głosowych.

Osoba korzystająca z nawigacji musi tylko wprowadzić cel wędrówki. W zależności od swoich możliwości wprowadza go głosowo lub ręcznie. Program wyznacza najkrótszą trasę, i nadaje komunikaty głosowe prowadzące użytkownika do celu.

 

BODY TOTAL

Napisane przez dnia 13:49 w Blog | brak komentarzy

JUŻ DOSTĘPNY W NASZYM GABINECIE !

Body Total wspomaga zarówno Twoje oczy, jak i cały organizm.

Koncentrat uzyskany z 32 warzyw, owoców, jagód, 24 ziół, wodorostów, alg i olejów optymalnie dobranych do poprawy funkcji całego organizmu.

Zielone warzywa i buraki pomagają zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej. 

Napisane przez dnia 14:20 w Blog | brak komentarzy

Zielone warzywa i buraki pomagają zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej. 

Nowe badania wykazały, że jedzenie znajdujących się głównie w zielonych warzywach liściastych i burakach, azotanów pochodzenia roślinnego może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na wczesne stadium zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

W Westmead Institute for Medical Research, naukowcy przeprowadzili wywiady z ponad 2000 mieszkańców Australii w wieku od 49 lat i obserwowali ich przez okres 15 lat.

Po analizie danych wywnioskowano, że osoby, które jadły od 100 do 142 mg azotanów roślinnych dziennie, miały o 35% mniejsze ryzyko rozwinięcia się wczesnej fazy AMD niż osoby, które codziennie spożywały mniej niż 69 mg azotanów roślinnych.

„Jako pierwsi wykazaliśmy, że obecność azotanów w diecie wpływa na ryzyko degeneracji plamki żółtej. Jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone, włączenie do diety zielonych warzyw liściastych oraz buraków, może być prostą strategią ograniczającą ryzyko wczesnego AMD” – powiedziała prof. Bamini Gopinath – główny autor badań.

Zaćma i cukrzyca idą w parze?

Napisane przez dnia 14:05 w Blog | brak komentarzy

Zaćma i cukrzyca idą w parze?

W magazynie Eye zostały opublikowane badania, które dowodzą iż u ludzi w przedziale wiekowym 45 lat do 54 lat z cukrzycą ryzyko zachorowania na zaćmę jest relatywnie wyższe niż u ogółu społeczeństwa.

Naukowcy zasięgneli informacji z brytyjskiej bazy diabetyków w wieku od 40 lat wzwyż. Analiza danych wykazała, że cukrzycy w wieku od 45 do 54 lat są znacznie bardziej podatni na rozwój zaćmy niż osoby zdrowe. U pacjentów z cukrzycą pomiędzy 45 a 49 rokiem życia stwierdzono 4,6 razy większe prawdopodobieństwo katarakty, a u diabetyków w wieku od 50 do 54 lat odnotowano aż 5,7 razy większe ryzyko tej choroby niż u osób zdrowych.

Przeprowadzony ze mną wywiad, już dostępny na stronie!

Napisane przez dnia 13:31 w aktualności, Blog | brak komentarzy

Zachęcam do odwiedzenia strony podanej w linku aby przeczytać przeprowadzony ze mną wywiad:

Jak zadbać o wzrok po czterdziestce?

Niedowidzenie na świecie.

Napisane przez dnia 13:36 w Blog | brak komentarzy

Niedowidzenie na świecie.

Eksperci WHO podali dane, z których wynika, że ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu istotnego zaburzenia widzenia, w tym 36 mln jest niewidomych. Zatrważające jest to, że w ponad 80 proc. przypadków problemom tym można był zapobiec lub skutecznie leczyć dzięki wczesnej diagnozie. Głównymi przyczynami umiarkowanego oraz poważnego zaburzenia widzenia są nieskorygowane wady wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm ( 53 proc). Inne przyczyny to zaćma – 25 proc., zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) – 4 proc., jaskra – 2 proc., retinopatię cukrzycową – 1 proc.

Natomiast wśród głównych przyczyn ślepoty WHO wymienia niezoperowaną zaćmę – 35 proc. , nieskorygowane wady refrakcji – 21 proc. oraz jaskrę – 8 proc.

Według raportu opublikowanego w piśmie „Lancet Global Health” w sierpniu 2017 r. liczba osób niewidomych na świecie wzrośnie do połowy XXI w. trzykrotnie – z 36 mln do 115 mln. Natomiast liczba osób z umiarkowanymi i poważnymi zaburzeniami widzenia z 217 mln do 588 mln.

Nie widzimy z bliska.

Napisane przez dnia 13:33 w Blog | brak komentarzy

Nie widzimy z bliska.

Według danych GUS co drugi dorosły Polak nosi okulary, a co czwarty ma problem z przeczytaniem gazety. Z sondażu przeprowadzonego w styczniu 2018 r. przez agencję IQS na grupie Polaków między 40 a 55 rokiem życia wynika, że aż 98 procent z nich ma problem z widzeniem z bliska. Przyczyną tego jest prezbiopia, która wynika z naturalnego procesu sztywnienia soczewki co prowadzi do zmniejszenia lub utraty akomodacji oka i wtórnie do utrudnionego widzenia z bliska. Powoduje to znaczne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu – problemów z czytaniem, obsługą telefonu czy pracą przy komputerze. Dlatego regularne badanie wzroku minimum raz w roku jest bardzo istotne.

„Czary mary okulary”.

Napisane przez dnia 13:22 w Blog | Możliwość komentowania „Czary mary okulary”. została wyłączona

Akcja „Czary mary okulary” była zbiórką okularów używanych i nowych dla najbiedniejszych mieszkańców krajów misyjnych, gdzie ludziom z pogarszeniem widzenia grozi utrata dotychczasowych możliwości zarobkowania poprzez szycie czy inne drobne prace rzemieślnicze, które pozwalają im utrzymać nieraz całą rodzinę.  Organizowała ją  Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” a w zbiórkę włączyły się urzędy statystyczne , pracownicy sądu, Urzędu Miasta Poznania, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, banku Santander, Volkswagena. Okulary zbierały również parafie, zakłady optyczne, biblioteki, apteki, banki, domy opieki, przedszkola i szkoły. Badaniem okularów zajęli się  się studenci optometrii. Zebrano ich tak dużo,  że zostaną wysłane nie tylko do Republiki Centralnej Afryki, część trafi także do Kamerunu, Tanzanii, Ugandy i Rwandy.

Nowa sztuczna siatkówka ! 

Napisane przez dnia 14:26 w Blog | Możliwość komentowania Nowa sztuczna siatkówka !  została wyłączona

Nowa sztuczna siatkówka ! 

Naukowcy ze Szwecji i Izraela stworzyli implant siatkówki ze złota i organicznego atramentu tatuażowego. W czasopiśmie „Advanced Materials” napisano, że urządzenie jest pięćset razy cieńsze niż istniejące już implanty siatkówki bezprzewodowej i wykonanej bez użycia silikonu. Siatkówka ta może pomóc w walce z takimi chorobami oczu, jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Może również być pomocna w leczeniu następstw urazów oka.

Chińscy naukowcy zbudowali sztuczne fotoreceptory, wykorzystując nanodruciki pokryte złotem. Użyli ich jako protezy, która miała za zadanie przywrócenie zdolności odbierania bodźców świetlnych w mysim modelu degeneracyjnych chorób siatkówki. Bezprzewodowy wynalazek oddziałuje bezpośrednio na komórki zwojowe siatkówki. Stworzono go nakładając dwie warstwy organicznego pigmentu na warstwę złota, która jest podstawą całego implantu. Urządzenie zostaje naładowane po ekspozycji na działanie światła i wytwarza pole elektryczne, które pobudza pobliskie neurony.

Naukowcy przetestowali urządzenie w hodowlach komórkowych zawierających komórki nerwowe oraz siatkówkach pochodzących z zarodków kurzych, w których jeszcze nie doszło do rozwinięcia się fotoreceptorów. W jednym i drugim przypadku, system wygenerował wystarczającą ilość energii elektrycznej do pobudzenia neuronów otaczających siatkówkę.

Właśnie to było największym osiągnięciem” – skomentował autor artykułu Eric Glowacki, główny badacz z Uniwersytetu Linköping w Szwecji. W przeciwieństwie do niektórych dostępnych na rynku implantów, nowy wynalazek nie musi korzystać z zewnętrznego zestawu baterii lub innego sprzętu. W przypadku implantów silikonowych można się spotkać z częstym odrzuceniem implantu i dlatego w tym modelu wykorzystano materiał organiczny aby zmniejszyć ryzyko tego zjawiska.