Blog

Polskie lasery femtosekundowe dobre do cięcia diamentów ale też rogówki oka.

Napisane przez dnia 14:30 w Blog | brak komentarzy

Polskie lasery femtosekundowe dobre do cięcia diamentów ale też rogówki oka.

Produkowane przez polską spółkę lasery są używane do cięcia diamentów, podglądania reakcji chemicznych, ale i do operacji korekcji wzroku. W superszybkich i supermocnych laserach zastosowano rozwiązania docenione tegoroczną Nagrodą Nobla z fizyki. Nagrodę  uzyskali „za metodę tworzenia ultrakrótkich impulsów optycznych o dużym natężeniu”. Mourou i Strickland odkryli, jak wytwarzać niezwykle krótkie impulsy lasera o ekstremalnie dużej mocy (tzw. technika CPA).

Dzięki nim polscy naukowcy byli w stanie dokonać swojego odkrcia. W ramach spółki Fluence wytwarzają jedyne dotąd polskie lasery femtosekundowe, które zostały zmodyfikowane ich pomysłami. „Nasze lasery są kompaktowe, tańsze niż lasery na Zachodzie i nie potrzebują serwisowania. Nasz laser ma być tak wygodny w użyciu, jak wskaźnik laserowy – kiedy włączymy mu zasilanie, ma działać. To było niewyobrażalne jeszcze 10 lat temu.

Zespół specjalistów z UM w Łodzi opracowali innowacyjną tablicę edukacyjną.

Napisane przez dnia 14:19 w Blog | brak komentarzy

Zespół specjalistów z UM w Łodzi opracowali innowacyjną tablicę edukacyjną.

Tablicę „Piramida Zdrowego Stylu Życia” stworzono w formie reliefowej. Ułatwia to osobie niewidzącej lub niedowidzącej przejrzystość w dostępie do poszczególnych obszarów tematycznych – tłumaczyła współtwórczyni rozwiązania dr n. med. Magdalena Wrzesińska, kierownik Zakładu Rehabilitacji Psychospołecznej UM w Łodzi.

„Dodatkowy QR-kod pozwala za pomocą aplikacji w telefonie na odsłuchanie audiodeskrypcji informacji prezentowanych na tablicy” – dodała.

Dostępne obecnie materiały edukacyjne, dotyczące m.in. promocji zdrowia, nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dlatego właśnie zespół pracowników Uniwersytetu Medycznego w Łodzi we współpracy z firmą telegraficzną Studio Tyflografiki i Grafiki Komputerowej „TYFLOGRAF” opracował to narzędzie edukacyjne.

Polscy lekarze pomagają w walce ze ślepotą rzeczną.

Napisane przez dnia 14:12 w Blog | brak komentarzy

Polscy lekarze pomagają w walce ze ślepotą rzeczną.

Wolontariusze z Fundacji Redemptoris Misso wyjechali do Republiki Środkowoafrykańskiej dzięki projektowi, ktory zostal zfinansowany przez Departament Pomocy Humanitarnej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dr Norbert Rehlis – specjalista medycyny tropikalnej, dr Dariusz Tuleja – okulista i Jacek Jarosz – specjalista zdrowia publicznego wyruszyli na walkę z onchocerkozą. Tak zwana ślepota rzeczna, jest najczęstszą z przyczyn utraty wzroku na terenie pogranicza z Kamerunem. Utrata wzroku jest nieodwracalna, jednak można powstrzymać jej szybkie postępowanie poprzez podawanie leków przeciwpasożytniczych.

Specjaliści z fundacji diagnozują pacjentów oraz tworzą system profilaktyki, który obejmie cały teren ich rezydowania. Dzięki akcji „Czary mary okulary” lekarze mają też możliwość rozdania okularów potrzebującym.

Nie kłam u lekarza!

Napisane przez dnia 14:06 w Blog | brak komentarzy

Nie kłam u lekarza !

Zatajanie prawdy, pomijanie istotnych informacji na temat swojego zdrowia lub delikatnie zniekształcanie rzeczywistości może szczególnie wpłynąć na proces leczenia.

Naukowcy z Middlesex Community College, University of Utah i inne amerykańskie ośrodki badawcze stwierdzili, iż ponad połowa pacjentów (od 60% do 80%) – okłamują swoich lekarzy. Zazwyczaj jest to zatajanie prawdy lub lekkie zmienianie rzeczywistości aby „wybielić” się w oczach lekarza. Nieodpowiednia dieta lub koloryzowane na temat aktywności fizycznej są najczęstrzymi powodami kłamstwa. Pacjenci nie chcą często przyznać się do tego iż nie rozumieją zaleceń lekarza bądź nie zgadzają się z nimi. Zamiast zadać kilka dodatkowych pytań wolą narazić się na niepowodzenie leczenia.

Powodem tego wszystkiego jest przede wszystkim strach przed ocenianiem i negatywne podjeście do pouczeń lekarza. „Większość ludzi pragnie, by lekarz miał o nich dobre zdanie. Nie chcą być postrzegani jako osoby, które podejmują złe decyzje” – komentuje dr Angela Fagerlin, współautorka badania. Jednak pacjenci nie rozumieją często, że może to prowadzić do poztawienia złej diagnozy co przekształca się w udzielenie niewłaściwej pomocy.

Nie pal w ciąży, twoje dziecko może mieć zeza. 

Napisane przez dnia 13:59 w Blog | brak komentarzy

Nie pal w ciąży, twoje dziecko może mieć zeza. 

Doktor Zuxun Lu z Huazhong University of Science and Technology (Chiny) przeprowadził analizę jedenastu artykułów i wykazała ona, iż palenie będąc w ciąży ma związek z 46-procentowym wzrostem ryzyka rozwinięcia się u dziecka zeza. Zez jest jedną z najczęstszych chorób oczu w okulistyce pediatrycznej.

Wypalane przez matkę papierosy w ilości dziesięciu lub więcej wiązało się z 79-procentowym zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby u dziecka.

Osoby z zezem mogą mieć trudności z operowaniem maszynami i urządzeniami ruchomymi np. prowadzenie auta. Trudności mogą się pojawić również w sferze ruchu jak uprawianie niektórych sportów, jak siatkówka. Może przyczynić się też do pogorszenia wzroku (tak zwane oko leniwe) i problemów emocjonalnych. 

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektowali aplikację dla osób niewidomych, która pomaga im poruszać się w budynkach. 

Napisane przez dnia 14:52 w Blog | brak komentarzy

 

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektowali aplikację dla osób niewidomych, która pomaga im poruszać się w budynkach

Prosta w obsłudze nawigacja wewnątrz budynków, wykorzystuje beacony, czyli niewielkie nadajniki sygnału radiowego, mogące komunikować się ze smartfonami.

Nasze rozwiązanie nie wymaga przebudowy budynku, a jedynie znajomości jego planów oraz montażu beaconów, które jest łatwe i tanie. Zaprojektowaliśmy też prosty interfejs z wysokim kontrastem barw oraz komunikatami głosowymi, aby dostosować naszą aplikację do możliwości osób słabowidzących i niewidomych” – mówi Zofia Durys z International Faculty of Engineering (IFE) PŁ.

Pomysł na aplikację zrodził się podczas zajęć na kierunku inżyniera biomedyczna na IFE PŁ. „PBL polega na losowym dobraniu międzynarodowych grup studentów i postawieniu przed nimi problemu, z którym nie spotkali się nigdy wcześniej. Taki projekt rozwija m.in. umiejętności pracy w grupie” – dodała Durys.

Kiedy smartfon wchodzi w zasięg beacona, dostaje od niego dalsze wskazówki nawigacyjne.

Zasięg urządzeń sięga do kilkudziesięciu metrów i mogą lokalizować użytkownika z dokładnością do metra. Dzięki aplikacji, smartfon zbiera sygnały od beaconów i namierza użytkownika. Następnie wyświetla się plan budynku, dostosowany do często używanych przez niewidomych aplikacji głosowych.

Osoba korzystająca z nawigacji musi tylko wprowadzić cel wędrówki. W zależności od swoich możliwości wprowadza go głosowo lub ręcznie. Program wyznacza najkrótszą trasę, i nadaje komunikaty głosowe prowadzące użytkownika do celu.

 

BODY TOTAL

Napisane przez dnia 13:49 w Blog | brak komentarzy

JUŻ DOSTĘPNY W NASZYM GABINECIE !

Body Total wspomaga zarówno Twoje oczy, jak i cały organizm.

Koncentrat uzyskany z 32 warzyw, owoców, jagód, 24 ziół, wodorostów, alg i olejów optymalnie dobranych do poprawy funkcji całego organizmu.

Zielone warzywa i buraki pomagają zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej. 

Napisane przez dnia 14:20 w Blog | brak komentarzy

Zielone warzywa i buraki pomagają zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej. 

Nowe badania wykazały, że jedzenie znajdujących się głównie w zielonych warzywach liściastych i burakach, azotanów pochodzenia roślinnego może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na wczesne stadium zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

W Westmead Institute for Medical Research, naukowcy przeprowadzili wywiady z ponad 2000 mieszkańców Australii w wieku od 49 lat i obserwowali ich przez okres 15 lat.

Po analizie danych wywnioskowano, że osoby, które jadły od 100 do 142 mg azotanów roślinnych dziennie, miały o 35% mniejsze ryzyko rozwinięcia się wczesnej fazy AMD niż osoby, które codziennie spożywały mniej niż 69 mg azotanów roślinnych.

„Jako pierwsi wykazaliśmy, że obecność azotanów w diecie wpływa na ryzyko degeneracji plamki żółtej. Jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone, włączenie do diety zielonych warzyw liściastych oraz buraków, może być prostą strategią ograniczającą ryzyko wczesnego AMD” – powiedziała prof. Bamini Gopinath – główny autor badań.

Zaćma i cukrzyca idą w parze?

Napisane przez dnia 14:05 w Blog | Możliwość komentowania Zaćma i cukrzyca idą w parze? została wyłączona

Zaćma i cukrzyca idą w parze?

W magazynie Eye zostały opublikowane badania, które dowodzą iż u ludzi w przedziale wiekowym 45 lat do 54 lat z cukrzycą ryzyko zachorowania na zaćmę jest relatywnie wyższe niż u ogółu społeczeństwa.

Naukowcy zasięgneli informacji z brytyjskiej bazy diabetyków w wieku od 40 lat wzwyż. Analiza danych wykazała, że cukrzycy w wieku od 45 do 54 lat są znacznie bardziej podatni na rozwój zaćmy niż osoby zdrowe. U pacjentów z cukrzycą pomiędzy 45 a 49 rokiem życia stwierdzono 4,6 razy większe prawdopodobieństwo katarakty, a u diabetyków w wieku od 50 do 54 lat odnotowano aż 5,7 razy większe ryzyko tej choroby niż u osób zdrowych.

Przeprowadzony ze mną wywiad, już dostępny na stronie!

Napisane przez dnia 13:31 w aktualności, Blog | Możliwość komentowania Przeprowadzony ze mną wywiad, już dostępny na stronie! została wyłączona

Zachęcam do odwiedzenia strony podanej w linku aby przeczytać przeprowadzony ze mną wywiad:

Jak zadbać o wzrok po czterdziestce?

Niedowidzenie na świecie.

Napisane przez dnia 13:36 w Blog | Możliwość komentowania Niedowidzenie na świecie. została wyłączona

Niedowidzenie na świecie.

Eksperci WHO podali dane, z których wynika, że ponad 250 mln ludzi na świecie cierpi z powodu istotnego zaburzenia widzenia, w tym 36 mln jest niewidomych. Zatrważające jest to, że w ponad 80 proc. przypadków problemom tym można był zapobiec lub skutecznie leczyć dzięki wczesnej diagnozie. Głównymi przyczynami umiarkowanego oraz poważnego zaburzenia widzenia są nieskorygowane wady wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm ( 53 proc). Inne przyczyny to zaćma – 25 proc., zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) – 4 proc., jaskra – 2 proc., retinopatię cukrzycową – 1 proc.

Natomiast wśród głównych przyczyn ślepoty WHO wymienia niezoperowaną zaćmę – 35 proc. , nieskorygowane wady refrakcji – 21 proc. oraz jaskrę – 8 proc.

Według raportu opublikowanego w piśmie „Lancet Global Health” w sierpniu 2017 r. liczba osób niewidomych na świecie wzrośnie do połowy XXI w. trzykrotnie – z 36 mln do 115 mln. Natomiast liczba osób z umiarkowanymi i poważnymi zaburzeniami widzenia z 217 mln do 588 mln.