Ciekawostki

Masz zaćmę i czekasz na operację?

Domagaj się badań, które wykluczą początki zwyrodnienia plamki żółtej. Bo wymiana soczewki na sztuczną może gwałtownie przyspieszyć rozwój AMD i nawet doprowadzić do utraty wzroku. Sztuczna soczewka nie chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej.  Jednak jeśli w siatkówce poza zaćmą zaczęły zachodzić zmiany związane z AMD, czyli zwyrodnieniem plamki żółtej (postać sucha lub wilgotna), pacjent musi liczyć się z tym, że po wymianie soczewki na sztuczną oko nie jest w odpowiedni sposób chronione m.in. przed promieniowaniem (naturalna soczewka nie przepuszcza szkodliwych promieni), które może gwałtownie przyspieszyć rozwój AMD, prowadząc nawet w pół roku do ślepoty.

 

Co drugie dziecko do lat 10 nie było badane okulistycznie

– wynika z badania przeprowadzonego w wybranych przedszkolach województwa śląskiego przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Rozpoczęto akcję zachęcającą rodziców do wizyty z dzieckiem u okulisty. Jak poinformowano na konferencji prasowej w Katowicach, anonimowe badania ankietowe wśród rodziców nt. profilaktyki chorób narządów wzroku wykonali studenci z koła naukowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Objęły ok. 600 dzieci do lat 10. Wynika z nich, że połowa nie była nigdy u okulisty, a 40 proc. nigdy nie miało badanej ostrości wzroku, co jest bardzo niepokojącym wynikiem w wydawałoby się rozwiniętym społeczeństwie. Świadczy to o niskim poziomie świadomości rodziców w zakresie potrzeby wykonania takich badań – powiedziała dr hab. nauk med. Dorota Pojda-Wilczek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zaznaczyła, że każde dziecko do lat 4 powinno trafić na badanie bilansowe, którego elementem jest badanie ostrości wzroku. – Mamy tu do czynienia z dwoma sytuacjami: albo rodzice nie przychodzą z dzieckiem na badanie bilansowe, albo pediatrzy tłumaczą się, że nie dysponują możliwością zbadania okulistycznego małego dziecka na poziomie poradni pediatrycznej – wyjaśniła Pojda-Wilczek. Przypomniała, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia, można by zapobiec ok. 40 proc. nieprawidłowego widzenia u dzieci, gdyby odpowiednio prowadzona była profilaktyka i oświata zdrowotna.

 

Jak często mrugamy patrząc w monitor komputera lub laptopa?

Mrugnięcie okiem trwa około 3/10 sekundy. Zdrowy człowiek mruga średnio 1 – 2 razy na 10 sekund. Wynika z tego, że w ciągu dnia mamy zamknięte oczy przez 36 minut. Daje to aż 9 dni w ciągu roku. Natomiast wpatrując się w ekran monitora lub tabletu mrugamy o 50 % rzadziej co nieuchronnie prowadzi do zespołu suchego oka!