Demodex

Zakażenie Demodexem jest bardzo powszechne ale nadal niedoceniane wśród okulistów. Zwykle objawy są przypisywane alergii i rzadko zaleca się wykluczenie nużycy. A jest to dolegliwość  bardzo dokuczliwa dla pacjenta, dlatego szybko podjęte leczenie może go uchronić przed wieloma powikłaniami . Specjaliści z centrum medycznego KOL-MED  w Tarnowie przeprowadzili badania dotyczące korelacji  między bytowaniem nużeńców a występowaniem dyskomfortu podczas pracy przy  ekranach komputerowych.  Z  ich analiz wynikało, że odsetek osób odczuwających dyskomfort podczas pracy przy monitorze u których stwierdzono występowanie nużeńców, wynosiło 85,71%, a odsetek osób nieodczuwających go, u których bytują nużeńce wyniosło  20,83%. Według ich oceny  wyniki  te wskazują, że Demodex  jest przyczyną dyskomfortu odczuwanego podczas pracy przy monitorze ekranowym komputera i bez wątpienia nużycy.

Demodex ( nużeniec ) należy do rzędu roztoczy (Acari) i jest organizmem pasożytniczym. Ze znanych ponad 100 gatunków  tylko dwa  pasożytują na człowieku: Demodex folliculorum i Demodex brevis. Mogą być one obecne na brzegach powiek ale także na brodzie, czole i uszach, na przedniej powierzchni klatki piersiowej i plecach.

Podstawową drogą zakażenia jest bezpośredni kontakt ze skórą chorej osoby,  poprzez podawanie ręki oraz wspólne używanie ręczników, pościeli, przyborów do higieny ciała i kosmetyków.

Do zakażenia może także dojść w salonie fryzjerskim oraz podczas zabiegów kosmetycznych np. doklejania rzęs.

Jeśli chodzi o częstotliwość występowania to  rzadko występuje on u dzieci i młodzieży, znacznie częściej u dorosłych a u osób powyżej 80 lat, częstość występowania zakażenia szacuje się nawet na 97%.

Charakterystycznymi objawami zaawansowanej nużycy są:

  • nadmierne wypadanie rzęs,
  • uporczywe swędzenie,
  • pieczenie, uczucie piasku po powiekami,
  • nadmierna suchość oka,
  • zaczerwienienie spojówek
  • obrzęk zaczerwienienie i świąd powiek
  • nawrotowe jęczmienie i  gradówki.

Diagnostyka  demodekozy  jest prosta  a samo badanie mało inwazyjne. Od pacjenta pobiera się kilka rzęs i bada pod mikroskopem.

Leczenie jest długotrwałe , może trwać od dwóch  do kilku miesięcy. W leczeniu stosuje się preparaty do profesjonalnej higieny brzegów powiek na przykład płyn  Demoxoft i lipożel o tej samej nazwie.

Na powieki stosuje się maści zwykle na bazie metronidazolu. W przypadku uporczywych zakażeń dodatkowo włącza się leczenie doustne. Miejscowo pomocnicza rolę mogą odgrywać preparaty zawierające olejki eteryczne z aloesu, szałwii  i lawendy.