Organizacja charytatywna Fight for Sight dokonała przełomowych badań nad komórkami macierzystymi. Odkryto, że mogą one odwrócić utratę wzroku u osób z chorobami plamki żółtej.

Organizacja charytatywna Fight for Sight dokonała przełomowych badań nad komórkami macierzystymi. Odkryto, że mogą one odwrócić utratę wzroku u osób z chorobami plamki żółtej.

Plamka żółta to mały obszar w siatkówce, zawierający wiele wrażliwych na światło komórek zwanych fotoreceptorami stożkowymi. Są one potrzebne do rozróżniania szczegółów oraz do czytania.

Zwyrodnienie plamki powoduje utratę widzenia centralnego. Proces ten da się spowolnić jeżeli zostanie wcześnie wykryty ale po utracie fotoreceptorów zmiany te są nieodwracalne. Już około 1,2 miliona osób w Wielkiej Brytanii wykazuje wczesne stadium tego procesu a 700 000 osób cierpi na zwyrodnienie w zaawansowanym stadium .

Zespół z King’s College London na czele z profesor Rachael Pearson, opracowuje plastry, które można by przeszczepić do siatkówki aby przywrócić jej sprawność. Plastry te składają się z uprzednio wyhodowanych w laboratorium komórek macierzystych.

Profesor Rachael Pearson ma nadzieję na wykorzystanie badania w leczeniu schorzeń oczu. Stwierdza też : “Jest to bardzo istotne ponieważ ten rejon siatkówki odpowiada za ostre widzenie, które w wykonywaniu bardzo wielu czynności jest niezmiernie ważny. Pozwala to na czytanie, rozpoznawanie twarzy ludzi. Te i inne czynności są bardzo ważne w aspekcie samodzielności.”

Dyrektor badań w Fight for Sight, dr Neha Issar-Brown, powiedział: „ Postęp w badaniach nad komórkami macierzystymi z wykorzystaniem organoidów otwiera nowe i ekscytujące możliwości badań nad utratą wzroku w wyniku chorób plamki. Jeśli zakończą się powodzeniem, badania te torują drogę dla przyszłych badań i możliwości transplantacji i mogą zmienić życie ogromnej liczby osób z chorobą plamki żółtej”.

Badania ciągle posuwają się do przodu, a jak dotąd zostały poczynione prace nad przekształceniem komórek macierzystych w komórki siatkówki. Celem badań jest samoorganizowanie się przestrzennie tych komórek a następnie umieszczanie ich w oku aby mogły prawidłowo oddziałowywać. 

Submit a Comment