Zespół suchego oka

Terapia komplementarna lekami homeopatycznymi zespołu suchego oka

Ponieważ komplementarne zastosowanie leków homeopatycznych w postaci kropli lub podawanych doustnie granulek jest bardzo skuteczne w leczeniu zespołu suchego oka, chciałabym teraz omówić najczęściej stosowane w tym wskazaniu leki:

Bryonia alba jest lekiem wskazanym przy suchości wszystkich błon śluzowych, a szczególnie przy suchości oczu, przewodu pokarmowego i układu oddechowego. W obrębie oczu, poza wysychaniem, obserwujemy zaczerwienienie spojówek, a na rogówce  powierzchowne ubytki nabłonka. Poza odczuciem suchego oka, pacjenci podatni na ten lek zgłaszają przeszywające, ostre, punktowe bóle oczu o charakterze kłującym. Bardzo często występują u nich równolegle bóle stawowe na tle reumatycznym.

Alumina to środek dla pacjentów, u których obserwujemy wysuszenie skóry i błon śluzowych, zgłaszających suchość oczu z powodu braku łez oraz odczucie ogromnego przesuszenia skóry, szczególnie na twarzy. U pacjentów tych rozpoznajemy zapalenie spojówek typu grudkowego. Zmniejszenie wydzielania łez w tym wypadku może być związane z postępującym starzeniem się pacjenta, czyli z wcześniej omawianym zanikiem gruczołu łzowego.

Nux moschata  podamy osobom, u których występuje suchość spojówek i suchość błon śluzowych, szczególnie jamy ustnej i gardła. Takim, którzy mają wrażenie, że język przykleja się im do podniebienia przy równoczesnym braku pragnienia. Niedobór łez wiąże się w tym przypadku bardzo często z przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych zaburzających wydzielanie łez.

Sanguinaria canadensis jest stosowana przy silnym wysuszeniu błon śluzowych oczu, nosa i gardła z równoczesnym obfitym wyciekiem drażniącej wydzieliny z nosa. Często lek ten ma zastosowanie w czasie okołomenopauzalnym, ponieważ zaburzenia hormonalne tego okresu mogą mieć wpływ na pojawianie się takich dolegliwości, jak opisane powyżej.

Wszystkie wymienione powyżej leki stosujemy przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, kilka razy dziennie.

Powyżej omówione doustne leki  można także kojarzyć z homeopatycznymi kroplami stosowanymi miejscowo, co może wzmocnić dodatkowo efekt leczniczy. Wskazaniem do ich stosowania jest podrażnienie i przemęczenie oczu związane z:

  •  przebywaniem w zadymionym pomieszczeniu
  •  niekorzystnym promieniowaniem ekranów telewizyjnych i komputerowych, długim czytaniem, szczególnie przy złym oświetleniu
  •  kąpielą w basenie, morzu,
  •  zbyt intensywnym oświetleniem, szczególnie światłem jarzeniowym
  •  suchym powietrzem.

Krople homeopatyczne zawierają składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego stosowane tradycyjnie w podrażnieniach spojówek, mające niżej wymienione wskazania.

Euphrasia officinalis podrażnienie, łzawienie, zaczerwienienie spojówek, pieczenie, swędzenie, nadwrażliwość na światło, uczucie ciała obcego pod powiekami, wydzielina w worku spojówkowym.

Cineraria maritima – stosowana w nadmiernej suchości spojówek.

Calendula officinalis – nadmierne wysuszenie spojówek, zaczerwienienie, wydzielina spojówkowa.

Magnesia carbonica – zaczerwienienie spojówek, uczucie pieczenia lub ciała obcego pod powiekami, występowanie suchości naprzemiennie z nadmiernym łzawieniem, wydzielina sklejająca powieki rano, po przebudzeniu.

Silicea – wrażenie ciała obcego pod powiekami, nadwrażliwość na światło, zaczerwienienie spojówek, nadmierne łzawienie, rano klejąca wydzielina w worku spojówkowym.

Calcarea fluorica – zmęczenie oczu, drżenia powiek.

Kalium muriaticum – podrażnienie spojówek z towarzyszącym uczuciem ciała obcego pod powiekami, biała wydzielina w worku spojówkowym.

Warto dodać, że dla wielu pacjentów ważny jest także fakt, że preparat ten może być z powodzeniem stosowany u osób noszących soczewki kontaktowe, ze względu na skład i formę, a przed wszystkim ze względu na to, że nie zawiera w swoim składzie konserwantów. Ponieważ lek produkowany jest w postaci minimsów, gwarantuje to jego absolutną jałowość.