Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe? FAKTY I MITY
Prawie codziennie spotykam się w swoim gabinecie kontaktologicznym z zakorzenionymi wśród większości rodziców opiniami, że dzieci nie powinny nosić soczewek kontaktowych. Podobne opinie królują także w internecie.A co gorsza negatywnie na ten temat wypowiadają się też okuliści, szczególnie Ci, którzy ich nie dopasowują i w pamięci mają jeszcze soczewki sprzed lat, czyli takie które w celu dezynfekcji należało gotować. Dlatego opierając się na doniesieniach naukowych oraz na własnym dwudziestoletnim doświadczeniu chciałabym przedstawić fakty i obalić mity dotyczące tego zagadnienia.
Na początek wspomniane powyżej doniesienia. Europejska Rada Optometrii i Optyki była inicjatorem badań, z których wynika, że noszenie soczewek kontaktowych przez krótkowzroczne dzieci nawet w tak młodym wieku, jak osiem lat, może przynieść więcej korzyści niż preferowane dotąd okulary.Badanie o nazwie „Jakość życia związana z widzeniem u dzieci noszących soczewki kontaktowe” zostało przeprowadzone przez grupę amerykańskich naukowców w ramach projektu ACHIEVE (Adolescent and Child Health Initiative to Encourage Vision Empowerment – Inicjatywa na rzecz Poprawy Widzenia u Dzieci i Nastolatków). Raport, który opublikowało amerykańskie czasopismo „Optometry and Vision Science” potwierdził , że dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą czerpać takie same korzyści z noszenia soczewek kontaktowych jak nastolatki, poprawiając w ten sposób swoją jakość życia. Dzięki soczewkom kontaktowym dzieci mają pełną możliwość uczestniczenia w takich aktywnościach jak sport czy taniec, zwiększa się ich satysfakcja z widzenia oraz samoocena dotycząca wyglądu. Wniosek jest następujący – już małe dzieci doświadczają tych samych rozterek odnośnie metody korekcji wady wzroku co nastolatki i osoby dorosłe i nie wolno nam tego bagatelizować.Interesującym i niespodziewanym aspektem badań okazało się to, że dzieci uważają soczewki kontaktowe za łatwiejsze do manipulacji niż okulary, które często łamią się i uszkadzają.
A teraz kilka pyta, które najczęściej padają, kiedy omawia się z rodzicami możliwość korekcji wady soczewkami kontaktowymi i ich krótkie omówienie.
1. Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?
Nowoczesne materiały, z jakich produkowane są obecnie soczewki zapewniają nie tylko doskonałą przepuszczalność dla tlenu ale także właściwe uwodnienie, przez co rogówka oka nie jest narażona na podsychanie i niedotlenienie. Oczywiście dzieciom należy zapewnić właśnie taki nowoczesny typ silikono-hydrożelowych soczewek.
2.Czy moje dziecko poradzi sobie z zakładaniem soczewek kontaktowych?
Jeśli mamy wątpliwości czy dziecko poradzi sobie z zabiegami higienicznymi dotyczącymi soczewek to najlepiej zaopatrzyć je w soczewki kontaktowe jednodniowe. Codziennie nowa para soczewek nie wymaga żadnej dodatkowejpielęgnacji. Z drugiej strony utrzymanie w czystości soczewek wielokrotnego użytku nie jest skomplikowane. Płyny wielofunkcyjne sprawiają, że pielęgnacja soczewek jest dużo łatwiejsze niż dawniej i zajmuje niewiele czasu.
3. Czy do noszenia soczewek kontaktowych jest niezbędna stabilizacja wady wzroku?
Badania wykazują, że oko zwykle przestaje rosnąć około 20 roku życia, jednak u wielu pacjentów, a w szczególności u tych z krótkowzrocznością, wada wzroku zmienia się nawet po ukończeniu dwudziestu lat. Dlatego oczekiwanie na ustabilizowanie się widzenia nie ma w tym przypadku żadnego sensu. Przy wizytach kontrolnych, które zalecane są raz na trzy miesiące, istnieje możliwość zmiany parametrów soczewek na najbardziej odpowiednie i dostosowane do wszelkich zmian wady wzroku.
Co więcej istnieją także badania dowodzące, że noszenie prawidłowo dobranych soczewek kontaktowych może zatrzymać postęp krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.
4. Dlaczego soczewki a nie okulary?
Dzieci są bardzo aktywne, a okulary nie są niewygodne w czasie zabawy i uprawiania sportu, dlatego soczewki mają w tym przypadku znaczną przewagę. To częściej dzieci motywują dorosłych do dopasowania im soczewek, ponieważ widzą jak dużo plusów mają tak zwane „kontakty”. Dodatkowym atutem jest wygląd a co za tym idzie samoocena i ocena środowiska, znacznie przychylniejsza w przypadku soczewek. Kolejny argument to pełne peryferyjne pole widzenia, podczas gdy w okularach jest ono ograniczone .
5. Czy istnieje graniczny wiek od którego można nosić soczewki kontaktowe?
Nie należy uzależniać noszenia soczewek kontaktowych od wieku dziecka. Jeśli dziecko jest wystarczająco dojrzałe, potrafi bez problemu zrozumieć kwestie związane z higieną i pielęgnacją soczewek kontaktowych oraz ryzyko związane z nieprzestrzeganiem jej zasad. A tak naprawdę, dzieci w każdym wieku, nawet niemowlęta, mogą bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe. Natomiast wsparcie rodziców jest kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu takiej decyzji.
6. Czy soczewki kontaktowe są drogie?
Owszem cena jest istotna, ale nie najważniejsza a ceny soczewek kontaktowych są coraz to bardziej przystępne. A jeśli dziecko niszczy lub gubi okulary, to może się okazać że wybór soczewek okaże się bardziej ekonomiczny. Ale przede wszystkim należy ocenić korzyści płynące z noszenia soczewek kontaktowych przekładające się na jakość życia dziecka.
7. Jaki typ soczewek jest najlepszy dla dzieci?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych, istnieją także odpowiednie produkty dla młodych pacjentów. Każdy rodzaj soczewek ma swoje wady i zalety, dlatego należy dopasować je do indywidualnych potrzeb dziecka. Specjalista kontaktolog doradzi jak dokonać najodpowiedniejszego wyboru.