Występowanie i progresja krótkowzroczności u osób dorosłych
(fragmenty z artykułu prof. Andrzeja Grzybowskiego, który ukazał się 27.08.2022 w mp.pl-okulistyka oraz doświadczenia własne)
Krótkowzroczność zwykle rozwija się i postępuje najszybciej w dzieciństwie. Według doniesień ta wada wzroku stabilizuje się (definiowana jako zmiana <0,5 dioptrii [D]) w wieku około 15–16 lat . Badania podłużne z udziałem studentów wskazują jednak, że krótkowzroczność może się dalej rozwijać, a nawet niekiedy zaczyna się rozwijać w młodym wieku dorosłym. U 118 studentów uniwersytetu, którzy byli obserwowani przez 3 lata w Portugalii (średni wiek 21 lat na początku badania), częstość występowania krótkowzroczności i nadwzroczności wzrosła odpowiednio o 5% i spadła o 9%, podczas gdy średni ekwiwalent sferyczny zmniejszył się o 0,3 D. Inne badanie w Norwegii w ciągu 3 lat obserwacji wykazało krótkowzroczność u 33% studentów uniwersytetów (średnia wieku 21 lat na początku badania), przy czym średni ekwiwalent sferyczny zmniejszył się o 0,6 D. Podobne obserwacje podłużne odnotowano u studentów uniwersytetów w Danii i USA.
Wnioski
Wyniki te sugerują, że progresję krótkowzroczności obserwuje się u >1/3 dorosłych w III dekadzie życia, aczkolwiek z mniejszą częstością niż w dzieciństwie. Ochronny wpływ spędzania czasu na świeżym powietrzu na krótkowzroczność może się utrzymywać nawet w młodym wieku dorosłym.
Podsumowanie
Przytoczone badanie dowodzi, że krótkowzroczność może się zacząć rozwijać i postępuje w młodym wieku dorosłym. Oko nadal wydłuża się osiowo u niektórych osób w młodym wieku dorosłym, co może się przyczyniać do zwiększonego ryzyka powikłań związanych z krótkowzrocznością po osiągnięciu przez młodych dorosłych średniego i starszego wieku.
Wyniki obserwacji pacjentów w naszym gabinecie także potwierdzają takie tendencje. Szczególnie jest to widoczne u osób, które spędzają ponad 6 godzin przed ekranami komputerów. Jest to znacznie mniejszy przyrost niż w wieku młodzieńczym ale nadal postępuje. Noszenie szkieł kontrolujących krótkowzroczność może ten przyrost spowolnić.