Uczniowie szkół podstawowych, którzy czytają poniżej poziomu klasy mogą mieć problemy ze wzrokiem, nawet jeśli standardowe testy pokazują, że widzą dobrze.

Uczniowie szkół podstawowych, którzy czytają poniżej poziomu klasy mogą mieć problemy ze wzrokiem, nawet jeśli standardowe testy pokazują, że widzą dobrze.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Waterloo gdzie wykazano, że dzieci z problemami z czytaniem mogą mieć niższe niż oczekiwane wyniki badania obuocznego widzenia. „Badanie obuocznego widzenia nie zawsze jest częścią standardowego badania wzroku” – powiedziała dr Lisa Christian, główny naukowiec tego projektu i Associate Clinical Professor w School of Optometry and Vision Science na University of Waterloo. „Jednak nieprawidłowości widzenia obuocznego mogą powodować problemy z nauką u dziecka i powinno być ono sprawdzane.”

Badanie polegało na przeglądzie retrospektywnym u 121 dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Każde z nich miało indywidualny plan edukacyjny związany z problemami z czytaniem. Więcej niż trzy czwarte uczniów miało dobry wzrok, ale po sprawdzeniu wzroku pod kątem widzenia obuocznego, ponad jedna trzecia grupy uzyskała wyniki poniżej normy.

„Nie chodzi tylko o ostrość wzroku, ale o to, jak dobrze oczy współpracują ze sobą podczas wykonywania czynności takich jak czytanie” powiedziała Christian.

Anomalie widzenia obuocznego są klasyfikowane przez okulistów w trzech generalnych kategoriach: akomodacji, konwergencji i okoruchowej.

Zaburzenia akomodacji polegają na problemie z koncentracją lub przestawieniem ostrości z jednej odległości na drugą. Konwergencja to trudności z jednoczesnym ruchem gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej, ruchem oczu często wymaganym w procesie czytania. Zaburzenia okulomotoryczne polegają na problemach ze śledzeniem obiektów i wtedy dzieci mogą „gubić się” podczas czytania.

„Pełne badanie wzroku, szczególnie u dzieci z problemami z widzeniem, może być narzędziem dla rodziców i wychowawców, aby pomóc dzieciom, które mają trudności z czytaniem” – dodał Christian.