Polepszenie zdolności widzenia za pomocą komórek macierzystych.

Polepszenie zdolności widzenia za pomocą komórek macierzystych.

Za pomocą komórek macierzystych naukowcy z University College London i University of California w Santa Barbara odtworzyli tak zwany nabłonek barwnikowy siatkówki. Po przeszczepieniu u pacjentów zdolność ich widzenia wyraźnie się polepszyła. Badacze mają nadzieję, że nowa terapia będzie praktykowana w ciągu pięciu lat.

Skonstruowany sztuczny nabłonek barwnikowy siatkówki namnaża i różnicuje embrionalne komórki macierzyste na syntetycznej błonie. Wszczepienie pod siatkówkę jednego oka każdego z dwojga pacjentów zostało przeprowadzone za pomocą specjalnie przygotowanego mikronarzędzia. Zabiegi przeprowadzono w Moorfields Eye Hospital w Londynie.

Aby obce komórki nie zostały odrzucone zastosowano lokalnie leki immunosupresyjne. Po ukończeniu pracy trwającej rok, u obojga pacjentów nie było żadnych poważnych efektów ubocznych za to zaobserwowano znaczną poprawę widzenia w poddanych zabiegowi oczach.

Artykuł opublikowany w „Nature Biotechnology” to pierwszy opis zakończonego sukcesem użycia tak skonstruowanej sztucznej tkanki nabłonka barwnikowego siatkówki. Wyniki wskazują na to, że to podejście jest bezpieczne i przynosi konkretną poprawę widzenia – mówi Lyndon da Cruz z Moorfields Eye Hospital. Pacjenci, których poddano leczeniu mieli bardzo zaawansowaną postać zwyrodnienia plamki żółtej . To badanie pokazuje realny postęp medycyny regeneracyjnej, otwiera drogę do nowych opcji terapii tej choroby – dodaje prof. Peter Coffey Neuroscience Research Institute przy NCSB. „Mamy nadzieję, że do wprowadzenia dostępnej w systemie opieki zdrowotnej terapii dojdzie w ciągu najbliższych pięciu lat.”