Aktywność zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę.

Aktywność zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę.

Ludzie, którzy regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na jaskrę – wynika z badań amerykańskich naukowców zaprezentowanych podczas konferencji American Academy of Ophthalmology 2017, która zakończyła się właśnie w Nowym Orleanie.

Grupa badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zbadała osoby o większej i mniejszej aktywności fizycznej i odnotowała aż 73-procentowy spadek ryzyka rozwoju tej choroby wśród najbardziej aktywnych.

 Do tej pory uważano, że styl życia nie ma wpływu na rozwój jaskry, jednak kilka ostatnich publikacji naukowych pokazuje, że może on oddziaływać na ciśnienie w oku, co odpowiada za rozwój choroby.

Naukowcy przeanalizowali dane z National Health and Nutrition Examination Survey – obszernego badania poświęconemu stanowi zdrowia i odżywianiu dorosłych Amerykanów od lat 60. XX wieku aż do chwili obecnej.

Aktywność uczestników określano na podstawie liczby wykonywanych kroków oraz prędkości chodzenia. 7000 kroków dziennie, każdego dnia, uznano za wynik odpowiadający 30-minutowym ćwiczeniom o umiarkowanej lub dużej intensywności, wykonywanymi co najmniej 5 razy w tygodniu.

Im większa była dzienna liczba kroków i większa prędkość chodu, tym mniejsze ryzyko rozwoju jaskry. Każdy 10-minutowy wzrost aktywności fizycznej obniżał ryzyko jaskry o 25 procent.

– Nasze badania sugerują, że nie tyle same ćwiczenia fizyczne wiążą się ze zmniejszeniem ryzyka jaskry, ale ich intensywność. Najskuteczniejsza prewencję wykazują osoby, które ćwiczą, biegają czy po prostu chodzą, ale robią to dość intensywnie – mówi dr Victoria L. Tseng z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jedna ze współautorek badania.