Czy leczenie laserowe zmniejsza objawy związane z mętami ciała szklistego w oku?

Czy leczenie laserowe zmniejsza objawy związane z mętami ciała szklistego w oku?

Męty ciała szklistego w oku to przypadłość  która polega na nagromadzeniu się substancji o dowolnym stopniu ruchomości, przezroczystości, gęstości i grubości, znajdujących się w ciele szklistym oka. Pacjenci zauważają to jako ciemne nitki czy plamki szczególnie przy patrzeniu na jasne powierzchnie.

W badaniu opublikowanym przez czasopismo naukowe „JAMA Ophthalmology” sprawdzano czy po terapii z użyciem lasera pacjenci odnoszą poprawę w postaci zmniejszenia ilości i gęstości mętów ciała szklistego.

Męty w oku są coraz powszechniejsze i chociaż w większości pacjenci przyzwyczajają się do ich obecności, wielu z nich mówi, że są one kłopotliwe i pogarszają jakość widzenia. Na szczęście tę przypadłość można leczyć. Dostępne są trzy opcje: leczenie kroplami do oczu i tabletkami doustnymi, chirurgia i witreoliza laserem YAG. Odnośnie tej ostatniej procedury istnieje ograniczona ilość opublikowanych badań, dotyczących jej skuteczności w leczeniu mętów ciała szklistego.

Chirag P. Shah i Jeffrey S. Heier, z Instytutu Konsultantów Okulistyki w Bostonie, wyznaczyli 52 losowo wybranych pacjentów, u których przeprowadzili zabieg witreolizy laserowej YAG  albo procedurę z użyciem lasera zwykłego czyli placebo .

Po pół roku pierwsza grupa ogłosiła iż zaistniała znaczna poprawa w objawach związanych z mętami u osób po zabiegu laserem YAG (54 procent) w porównaniu z grupą kontrolną (9 procent). W sumie 19 pacjentów (53 procent) w grupie lasera YAG zgłosiła znaczącą albo zupełną poprawę  oraz lepszą jakość wzroku , a w grupie kontrolnej nikt tego nie zrobił. Żadne różnice w efektach ubocznych między obiema grupami nie zostały stwierdzone.