Naukowcy z University of California, San Diego School of Medicine i Shiley Eye Institute przeprowadzili testy na zwierzętach a następnie na grupie małych dzieci z zaćmą wrodzoną. Jest to przełomowe podejście opierające się na wykorzystaniu zdolności własnych komórek macierzystych do regeneracji soczewki po usunięciu zaćmy wrodzonej z pozostawieniem części tej soczewki.
W badaniu wzięło udział 12 niemowląt, w wieku poniżej 2 leczonych nowym sposobem i 25 podobnych niemowląt, u których wykonano standardowe leczenie chirurgiczne. W grupie kontrolnej zaobserwowano częstsze występowanie pooperacyjnych stanów zapalnych i wczesną postać nadciśnienia ocznego. W przeciwieństwie do innych metod, w których tworzenie komórek macierzystych następuje w laboratorium a następnie wszczepiane są one z powrotem do narządu pacjenta, wykorzystanie endogennych komórek macierzystych jest obarczone znacznie mniejszym zagrożeniem, przede wszystkim możliwością ich odrzucenia.
„Jesteśmy przekonani, że nasze nowe podejście doprowadzi do zmiany paradygmatu w chirurgii zaćmy i w przyszłości może zaoferować pacjentom bezpieczniejszą i lepszą opcją leczenia powiedział Kang Zhang, MD, PhD, dyrektor Institute for Genomic Medicine and co-director of Biomaterials and Tissue Engineering at the Institute of Engineering in Medicine”.