Wzrok a pirat drogowy!

Czy z wiekiem można stać się piratem drogowym?????

Pirat drogowy kojarzy nam się zazwyczaj z młodym kierowcą, który niedawno otrzymał prawo jazdy. Istnieje jednak  inny rodzaj „piratów drogowych”. Są to ludzie starsi, którzy mogą stanowić równie duże  jeśli  nawet nie większe zagrożenie na drogach. Ich koncentracja i refleks  nie funkcjonują  już  bowiem tak jak kiedyś. Ich funkcjonowanie zmysłu wzroku i słuchu również  pogarsza się wraz z wiekiem. Są również bardziej podatni na stres, który często pojawia się podczas jazdy samochodem.

Ale jednak największym problemem, z którego kierowcy zazwyczaj  nie zdają sobie sprawy, są zaburzenia  widzenia. Badania przesiewowe przeprowadzone ostatnio na Śląsku wykazały,  że 60 % badanych osób powyżej 40 roku życia i 82 % powyżej 50 roku życia ma nieprawidłową ostrość wzroku, ponad połowa z nich nie nosi okularów korekcyjnych, a większość z nich pomimo to kieruje pojazdami mechanicznymi.

W Polsce nie jest to niestety uregulowane prawnie, natomiast w innych krajach, takich jak  Stany Zjednoczone, starsi kierowcy muszą poddawać się okresowym badaniom wzroku i testom teoretycznym co kilka lat, co pozwala w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo na drogach.

W Wielkiej Brytanii także dąży się do zmniejszenia ilości wypadków drogowych spowodowanych przez niedowidzących kierowców. Organizacje społeczne próbują nakłonić rząd do zmian w prawie, które będą wręcz  zmuszały kierowców do regularnych, okresowych badań wzroku.

Należy zdać sobie sprawę, że starczowzroczność jest procesem występującym u każdej osoby powyżej 40 roku życia i nasilającym się do 65 roku życia. Nie da się jej uniknąć, natomiast można to częściowo opóźnić przez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń  a w późniejszym etapie wyrównywać dobierając odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Dlatego  tak ważne są regularne  wizyty kontrolne u lekarza okulisty i noszenie zalecanych przez niego szkieł.

APEL

Jeśli jesteś w wieku 60 + albo masz w rodzinie takie osoby to pomyśl o tym problemie i znajdź jak najszybciej okulistę, który sprawdzi stan wzroku. Niech  oceni czy nie jest  niezbędna korekcja także do jazdy samochodem. Jest to ważne nie tylko dla własnego bezpieczeństwa ale także dla bezpieczeństwa tych, którzy znajdą się w tym samym czasie na tej samej drodze.