Jaskra cichy zabójca

Jaskra – cichy zabójca oczu. Zbadaj się póki nie jest za późno.

Na jaskrę choruje na świecie ponad 65 milionów ludzi, z czego prawie 800 tysięcy Polaków ale tylko 65 tysięcy z nich zdaje sobie z tego sprawę. Pozostałą część narażona jest na ślepotę, jeśli choroba nie zostanie na czas wykryta i odpowiednio leczona.

Jaskra jest niezwykle podstępną chorobą, daje o sobie znać wtedy gdy dojdzie już do znacznego uszkodzenia wzroku co spowodowane jest powolnym i nieodwracalnym zanikaniem włókien nerwu wzrokowego.

U niektórych pacjentów pierwszymi objawami jaskry są pogorszenie ostrości widzenia, bóle głowy lub silny ból oka połączony z jego zaczerwieniem i poszerzeniem źrenicy lub zawężenie pola widzenia.

U części z nich przebieg jest jednak powolny, skryty i prawie bezobjawowy, ale dzięki specjalistycznym badaniom diagnostycznym u większości z nich schorzenie to można odpowiednio wcześnie wykryć. Podstawowym badaniem jest sprawdzenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, ponieważ jego podwyższenie jest jedną z głównych przyczyn jaskry. Ale u  niektórych osób ciśnienie może być w granicach normy, a mimo to dochodzi do uszkodzenie nerwu wzrokowego i rozwoju jaskry. Poza ciśnieniem śródgałkowym okulista powinien więc zbadać dno oka pacjenta oceniając tarczę nerwu wzrokowego oraz zalecić pole widzenia.

Na całym świecie trwają badania nad nowymi możliwościami diagnozowania jaskry. Bardzo ciekawe doniesienie naukowców z City University London dowodzi, że jaskra  może być wykryta podczas oglądania telewizji, a wszystko dzięki obserwacji sposobu, w jaki nasze oczy śledzą ruch na ekranie. Zespół profesora Davida Crabba przeprowadził porównanie 32 osób w podeszłym wieku cieszących się dobrym wzrokiem z grupą 44 pacjentów z rozpoznaną jaskrą. Na ekranie komputera wyświetlano im trzy krótkie filmy a jednocześnie specjalne urządzenie cały czas śledziło i rejestrowało wszystkie ruchy ich gałek ocznych, szczególną uwagę zwracając na kierunek, w którym oczy podążały najczęściej. Dane te wykorzystano potem do opracowania szczegółowych map ruchów gałek ocznych, które umożliwiają wykrycie choroby jedynie na podstawie sposobu, w jaki oczy pacjentów reagują na wyświetlane obrazy. Specjaliści wierzą, że już niedługo uda się opracować zupełnie nowe badanie kliniczne w kierunku jaskry, oparte na ich mapach.

Jaskry nie można wprawdzie cofnąć, ale udaje się ją spowolnić, a nawet zatrzymać. Dlatego tak ważne jest wczesne jej wykrycie i podjęcie odpowiedniego leczenia. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaleca żeby po 35. roku życia raz  w roku zgłaszać się na kontrolne badania okulistyczne. Szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, kiedy w rodzinie występowały już przypadki jaskry, mamy niskie ciśnienie tętnicze, cierpimy na krótkowzroczność lub zaburzenia krążenia obwodowego.