Nowinki technologiczne okulistyczno-optyczne

Nowinki okulistyczno- optyczne

 

1. Nowoczesne okulary – szansą dla niedowidzących – doniesienia z Kanady

 

Mieszczącą się w Ottawie eSight Corporation stworzył Conrad Lewis, przedsiębiorca, którego dwie siostry chorują na chorobę Stargardta, schorzenie które powoduje postępującą utratę widzenia. Stąd pewnie tak duża motywacja aby wyprodukować narzędzie, które mogłoby pozwolić funkcjonować nawet przy bardzo obniżonej ostrości wzroku. Takie właściwości mają okulary, które są połączeniem komputera, kamery i telewizji HD.

Szkła te były testowane między innymi u dziewięcioletniej dziewczynki cierpiącej na zanik nerwu wzrokowego, na tyle obniżający zdolność widzenia, że mogła ona widzieć w marę wyraźnie z odległości około 3 centymetrów. Okularach eSight sprawiły, że mogła w nich  oglądać telewizję  a także zobaczyć swoją szkolną klasę.

Czy to jest możliwe i na jakiej zasadzie?

Okulary  działają w ten sposób, że znajdująca się w nich kamera przekazuje rejestrowany obraz na dwa ekrany znajdujące się tuż przed oczami. Sprzęt zasilany jest bateriami, można też naładować je odpowiednią ładowarką.

Sprzęt ten wydaje się być ogromna nadzieją dla osób z dużym niedowidzeniem. Ale niestety cena tego urządzenia jest ogromna, jest to około 30 tysięcy złotych.

2. Soczewki kontaktowe diagnostyczne – mierzące poziom cukru od Google???? – amerykański wynalazek dla cukrzyków i nadzieja dla chorych na jaskrę.

Naukowcy firmy Google w ramach tzw. Google xProjects pracują obecnie nad nowym wynalazkiem- soczewkami kontaktowymi, które mogłyby wyręczyć badanie cukru glukometrem. Elektroniczna soczewka opisana przez naukowców z Google’a mogłaby mierzyć stężenie glukozy nie we krwi, ale we łzach. Umożliwiłoby to zastosowanie małego bezprzewodowego chipa i zminiaturyzowanego czujnika glukozy, umieszczonych między dwoma warstwami miękkiego materiału, z którego zbudowana jest soczewka. Testowane prototypy odczytują dane raz na sekundę, a uzyskane informacje są przesyłane bezprzewodowo do urządzenia z wyświetlaczem. Prace naukowców idą teraz w kierunku wmontowania w taką soczewkę kontaktową „systemu wczesnego ostrzegania” o wahaniach cukru w organizmie. Wprawdzie badania nad taką soczewka kontaktowa są jeszcze na wczesnym etapie, ale rozpoczęto już rozmowy z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA) na temat opracowywania technologii.

Warto też dodać, że to nie pierwsze wzmianki o badaniach nad możliwym wykorzystaniem  inteligentnych soczewek. Serwis Technology Review opisuje soczewkę opracowaną przez szwajcarską firmę Sensimed, która pozwalałaby na całodobowe kontrolowanie ciśnienia u osób chorujących na jaskrę.

3. Samoczyszczące się okulary od portugalskich wynalazców…..

Naukowcy z uniwersytetu Beira Interior opracowali samoczyszczące się okulary. Wynalazek przeznaczony jest przede wszystkim dla motocyklistów, narciarzy oraz osób uprawiających sporty ekstremalne.

Ten nowatorski system o nazwie RideSafe bazuje na przezroczystej błonie, którą umieszcza się na zewnętrznej powierzchni okularów lub gogli. Połączona jest ona z systemem baterii, za pomocą niewielkich rozmiarów przewodów. Wprawienie w ruch membrany powoduje strząśnięcie błota, śniegu czy kropli deszczu z okularów i nie wymaga to ich zdejmowania, bowiem okulary mają przycisk włączający membranę. Ten włącznik może być zlokalizowany w kijkach narciarskich, a także w kierownicach motocykli i rowerów.

„RideSafe, poza wysokim stopniem praktyczności, pomaga podnieść bezpieczeństwo użytkowników okularów, szczególnie wśród osób uprawiających ekstremalne dyscypliny sportowe, w których ograniczona zabrudzonymi szkłami widoczność grozi utratą zdrowia czy życia. Nasz wynalazek może stanowić nieocenione wsparcie dla uczestników zawodów slalomu giganta, motocrossu, czy wyścigów rowerów górskich”, komentował Francisco Duarte, jeden z konstruktorów tego sprzętu. „Zaletą systemu RideSafe jest możliwość jego dostosowania do praktycznie każdego typu okularów i marek dostępnych na rynku”, dodał Francisco Duarte.
A jak ujawnił przedstawiciel uniwersytetu Beira Interior, system automatycznego czyszczenia okularów spotkał się już z dużym oddźwiękiem ze strony producentów sprzętu sportowego.

Wszystkie wiadomości za Polską Agencją Prasową 2012-2013.