Alergie a soczewki kontaktowe – czy jest to bezpieczne?
Choroby alergiczne zaliczane są do chorób cywilizacyjnych, szacuje się, że kilkanaście procent ludzi na świecie cierpi na sezonowe alergie oczu a skala tego procesu wzrasta w tempie lawinowym. Skąd ta tendencja wzrostowa? Przede wszystkim ze względu na zanieczyszczenie atmosferyczne: dym tytoniowy, ozon oraz dwutlenek azotu, zanieczyszczenie domowe, zwiększoną liczbę zwierząt domowych oraz większą liczbę roślin w domach i ogrodach.
Choroba alergiczna może dotyczyć zarówno skóry, dróg oddechowych, jak i oczu.
U wielu pacjentów objawy alergicznego zapalenia spojówek mogą występować przez cały rok. W tym momencie pojawia się pytanie – jak radzić sobie w sezonie alergicznym z korekcją wzroku, jeśli na co dzień nosimy soczewki kontaktowe? Czy istnieje bezpieczna soczewka dla alergika?
Objawy alergii oczu
Głównymi objawami alergii oczu są: zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, łzawienie, obrzęk oczu, którym towarzyszy odczucie „ziarenek piasku” pod powiekami. Objawy te mogą występować razem z wodnistą wydzieliną z nosa, świądem nosa, kichaniem, kaszlem czy bólami głowy. U wielu osób towarzyszy tym objawom przejściowe nieostre widzenie.
Jak leczy się alergie oczu?
Unikanie kontaktu z substancjami które wywołują alergie stanowi najlepszą obronę przed alergicznym zapaleniem spojówek. W przypadku alergii na pyłki drzew lub traw nie jest to łatwą sprawą, ponieważ eliminowałoby to większość alergików z życia codziennego. Można sobie w tym okresie pomóc przemywając często oczy solą fizjologiczną lub roztworem ze świetlika i stosując preparaty oczne, tzw. „sztuczne łzy”, które wypłukują alergizujące cząstki z oczu. Takie działania nie zawsze jednak dają satysfakcjonujący efekt i w takim przypadku należy rozważyć użycie leków przeciwalergicznych dostępnych bez i na receptę.
Jak zapobiegać i chronić się przed alergią – porady dla pacjenta:
- nie dotykaj i nie trzyj oczu jeśli odczuwasz świąd
- często myj ręce wodą i mydłem
- pierz pościel w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu, aby zmniejszyć ilość alergenów
- unikaj stosowania makijażu, staraj się używać kosmetyków hipoalergicznych
- nie używaj cudzych kosmetyków do makijażu
- wychodząc z domu zakładaj okulary przeciwsłoneczne
Alergie oczu a soczewki kontaktowe
U osób noszących soczewki kontaktowe alergie oczu mogą spowodować szczególne problemy. A w szczytowym sezonie, który rozpoczyna się wiosną, ludzie tym bardziej chcą nosić soczewki kontaktowe ze względu na zajęcia na świeżym powietrzu, uprawianie sportu i kontakty towarzyskie. I niestety w trakcie nasilenia sezonu alergicznego wielu lojalnych użytkowników soczewek kontaktowych powraca do swoich okularów ze względu na odczuwany dyskomfort. Niemniej jednak wielu innych podejmuje działania, które umożliwiają im codzienne korzystanie z soczewek kontaktowych w sposób niesprawiający problemów i dający poczucie komfortu. A jest to możliwe dzięki optymalnemu doborowi soczewek kontaktowych. Poniżej wskazówki dla użytkowników soczewek, który stosując się do nich mogą zminimalizować ten problem:
- korzystaj z jednodniowych soczewek kontaktowych
- ogranicz czas noszenia soczewek kontaktowych
- zmień swoje nawyki w trakcie sezonu na alergie, noś soczewki tylko przez część dnia, na przykład uprawiając sport lub w czasie spotkań z rodziną lub przyjaciółmi
- jeśli korzystasz z soczewek o dwu- lub cztero- tygodniowym trybie wymiany, skonsultuj ze swoim specjalistą, który z systemów czyszczenia soczewek jest dla Ciebie najlepszy
- korzystaj z kropli do oczu przepisanych przez specjalistę.
Wykazano, że jednodniowe soczewki kontaktowe mogą być właściwym wyborem dla użytkowników soczewek dbających o swoje zdrowie, a także skutecznym sposobem na złagodzenie objawów alergii oczu. Dzięki jednodniowym soczewkom kontaktowym (wyrzucanym pod koniec dnia) nie tylko ogranicza się osiadanie na nich podrażniających alergenów, ale również nie naraża swoich oczu na kontakt z płynami do soczewek zawierającymi czynniki dezynfekujące i konserwanty, które same w sobie mogą wywołać reakcje alergiczne u niektórych użytkowników. Dodatkowo korzystanie z jednodniowych soczewek kontaktowych jest mniej czasochłonne i bardziej wygodne niż soczewek wielokrotnego użytku, gdyż nie wymagają one codziennego czyszczenia. Wyrzuca się je po prostu pod koniec dnia, aby następnie rano założyć świeżą parę.
I dlatego na dzień dzisiejszy alergia wcale nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek, należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń swojego okulisty.
Na postawie materiałów Johnson@Johnson