Okulary polaryzacyjne

Noszenie odpowiednich szkieł słonecznych zapewnia ochronę przed takimi chorobami jak przedwczesna zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Są też niezbędne u pacjentów z suchym okiem, gdyż są oni bardziej narażeni na negatywne skutki nadmiernego nasłonecznienia. A tylko dzięki filtrom a przede wszystkim polaryzacji zapewniamy oczom pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV-B i UV-A.

Dzięki polaryzacji zapewniamy naszym oczom pełną ochronę    przed szkodliwym promieniowaniem UV-B i UV-A.

Każdy z nas jednak, powinien mieć dobre okulary przeciwsłoneczne.  I to nie takie kupione na straganie, bo nie pomagają one naszym oczom, wręcz przeciwnie – mogą nawet zaszkodzić. Jeśli w tanich okularach bez odpowiednich filtrów patrzymy na jasne światło, to dochodzi do rozszerzenia źrenic i znacznie więcej szkodliwego promieniowania wpada do naszego oka powodując zagrożenie zmętnienia soczewek czyli zaćmy lub pojawienia się zmian degeneracyjnych w siatkówce. Dlatego odpowiednie filtry są niezbędne a dodatkowo ważne jest aby szkła posiadały także polaryzację.

Polaryzacja sprawia, że światło nas nie oślepia. Promienie słoneczne padają poziomo i pionowo. Te pionowe są odpowiedzialne za to, że widzimy kolory, kształty i obrazy. Światło biegnące poziomo natomiast odpowiada za smugi i refleksy, które nas oślepiają. Soczewki polaryzacyjne przeciwdziałają temu efektowi, odbijają bowiem poziome  promieniowanie i sprawiają, że możemy widzieć wyraźnie i bez efektu olśnienia w każdych warunkach np. w letni słoneczny dzień a także zimą gdy słońce odbija się od śniegu. Obraz widziany przez nie wcale nie jest przyciemniony, wręcz odwrotnie nawet jaśniejszy a barwy są bardziej nasycone.

Polaryzacja jest istotna u osób po zabiegach oczu takich jak laserowa korekcja wzroku albo stan po usunięciu zaćmy- w obu tych przypadkach olśnienie jest znacznie bardziej odczuwalne. Ulgę odczuwają także pacjenci u których rozpoczyna się proces zmętnienia soczewek czyli przy początkowej zaćmie.

Dodatkowo szkła polaryzacyjne chronią nasze oczy przed zmianami zwyrodnieniowymi plamek żółtych. Okulary polaryzacyjne są także niezastąpione kiedy słońce odbija się od wody – wędkarze i marynarze bardzo cenią ten typ ochrony przed słońcem. Są także sportowe okulary z polaryzacją, chętnie używane przez rowerzystów lub podczas aktywności sportowych na świeżym powietrzu. I oczywiście ten typ szkieł jest niezbędny dla kierowców, są one bardzo przydatne w każdych warunkach atmosferycznych.

Polecam swoim pacjentom wyłącznie okulary słoneczne z polaryzacją, sama ich używam i w pełni doceniam ich zalety.