Eksperci: badanie dna oka może uchronić diabetyków przed utratą wzroku.

Eksperci: badanie dna oka może uchronić diabetyków przed utratą wzroku

Wielu chorych na cukrzycę można byłoby uchronić przed ślepotą i niepełnosprawnością dzięki wczesnemu wykryciu tzw. cukrzycowego obrzęku plamki. Wystarczy użyć kamery do badania dna oka – podkreślali okuliści podczas konferencji prasowej w Warszawie. Aż 40 proc. osób z tym powikłaniem nie ma jeszcze 45 lat.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska powiedziała, że retinopatia cukrzycowa jest jednym z najczęściej występujących powikłań cukrzycy, jednak wielu chorych w naszym kraju wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy i bagatelizuje to schorzenie oczu. Tymczasem u niektórych pacjentów może dojść do utraty wzroku, szczególnie u tych z cukrzycowym obrzękiem plamki (DME).

Do retinopatii cukrzycowej doprowadza wysoki poziom glukozy we krwi uszkadzający drobne naczynia krwionośne w znajdującej się z tyłu oka siatkówce. Mogą być one już tak osłabione, że dochodzi w nich do wycieku przezroczystego płynu, grożącego obrzękiem siatkówki i jej uszkodzeniem. Początkowo zmiany te nie powodują poważniejszych objawów, a kiedy się ujawniają, siatkówka może być już poważnie uszkodzona.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia

źródło:http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Diabetologia/Eksperci-badanie-dna-oka-moze-uchronic-diabetykow-przed-utrata-wzroku,200412,1016.html

Czytaj więcej na: https://szczecin-okulista.pl/blog/

Zostaw komentarz

d
c