Nowa sztuczna siatkówka ! 

Nowa sztuczna siatkówka ! 

Naukowcy ze Szwecji i Izraela stworzyli implant siatkówki ze złota i organicznego atramentu tatuażowego. W czasopiśmie „Advanced Materials” napisano, że urządzenie jest pięćset razy cieńsze niż istniejące już implanty siatkówki bezprzewodowej i wykonanej bez użycia silikonu. Siatkówka ta może pomóc w walce z takimi chorobami oczu, jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Może również być pomocna w leczeniu następstw urazów oka.

Chińscy naukowcy zbudowali sztuczne fotoreceptory, wykorzystując nanodruciki pokryte złotem. Użyli ich jako protezy, która miała za zadanie przywrócenie zdolności odbierania bodźców świetlnych w mysim modelu degeneracyjnych chorób siatkówki. Bezprzewodowy wynalazek oddziałuje bezpośrednio na komórki zwojowe siatkówki. Stworzono go nakładając dwie warstwy organicznego pigmentu na warstwę złota, która jest podstawą całego implantu. Urządzenie zostaje naładowane po ekspozycji na działanie światła i wytwarza pole elektryczne, które pobudza pobliskie neurony.

Naukowcy przetestowali urządzenie w hodowlach komórkowych zawierających komórki nerwowe oraz siatkówkach pochodzących z zarodków kurzych, w których jeszcze nie doszło do rozwinięcia się fotoreceptorów. W jednym i drugim przypadku, system wygenerował wystarczającą ilość energii elektrycznej do pobudzenia neuronów otaczających siatkówkę.

Właśnie to było największym osiągnięciem” – skomentował autor artykułu Eric Glowacki, główny badacz z Uniwersytetu Linköping w Szwecji. W przeciwieństwie do niektórych dostępnych na rynku implantów, nowy wynalazek nie musi korzystać z zewnętrznego zestawu baterii lub innego sprzętu. W przypadku implantów silikonowych można się spotkać z częstym odrzuceniem implantu i dlatego w tym modelu wykorzystano materiał organiczny aby zmniejszyć ryzyko tego zjawiska.

d
c