Pierwsza sztuczna soczewka protetyczna! 

Pierwsza sztuczna soczewka protetyczna! 

W Stanach Zjednoczonych zezwolono na wprowadzenie do obrotu pierwszej sztucznej tęczówki protetycznej. CustomFlex Artificial Iris jest elastycznym silikonowym materiałem pełniącym funkcję tęczówki. Może być stosowany przez dorosłych jak i dzieci z brakiem lub zaburzeniami tęczówki. 

Zezwolenie na stosowanie pierwszej sztucznej tęczówki pozwala na nowatorskie leczenie nieprawidłowości tęczówki. Proteza zmniejsza nadwrażliwość na jasne światło czy zaburzenia widzenia wynikające ze zjawiska „glare” – powiedziała dr Malvina Eydelman, dyrektor naczelna działu optycznego i otorynolaryngologicznego w Ośrodku Wyrobów Medycznych i Zdrowia Radiologicznego FDA. „Sztuczna tęczówka poprawia również wygląd oka u pacjentów z aniridią.” HumanOptics twierdzi, iż proteza wykonywana jest ręcznie i przygotowywana indywidualnie, aby dopasować jej kolor do barwy tęczówki w drugim oku. Jej brzeg przypomina źrenicę naturalnej tęczówki.

FDA oparła swoją decyzję o dopuszczenie soczewki do obrotu na podstawie wyników badania klinicznego. W badaniu brało udział 389 dorosłych i dzieci z nieprawidłowościami tęczówki, w tym z aniridią. Ponad 70% chorych po przeprowadzeniu operacji zgłaszało znaczne zmniejszenie nadwrażliwości na światło.