Naukowcy z Torunia wraz z laboratorium w Murcji opracowują nowatorski opis zmętnień w oku.

Naukowcy z Torunia wraz z laboratorium w Murcji opracowują nowatorski opis zmętnień w oku. Analizują oni optykę tkanek oka starzejącego się, w tym rozproszenie światła wewnątrz narządu wzroku. Prowadzi to do opracowania urządzeń okulistycznych do wczesnego wykrywania zaćmy.

Zaćmę ma już połowa osób powyżej 75 roku życia, ale już u coraz to młodszych pacjentów się ona pojawia. Lekarze diagnozują tę dolegliwość dzięki analizie obrazu po badaniach lampą szczelinową. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad czymś co da obiektywny pomiar wewnątrzgałkowego rozpraszania światła. Gdyby można było efektywniej określać stopień zmętnienia soczewki, lekarze potrafiliby szybciej wykrywać zaćmę. Ułatwiłoby to także operacyjne wszczepienia implantu soczewkowego.

Dr hab. Ireneusz Grulkowski przeprowadzi badania z udziałem starszych pacjentów, u których rozwinęła się zaćma. Zbada rozproszenie światła wewnątrz gałki ocznej dzięki tomografii. Użyje do tego specjalny typ soczewki przestrajalnej. Eksperymenty mają na celu zrozumienie zależności wpływających na jakość widzenia. Analiza obejmie przekrojowe obrazy gałki ocznej. Naukowcy chcę być w stanie ilościowo określić rozproszenie wsteczne w różnych elementach składowych oka.