Wpatrywanie się w ekran przed pójściem spać może prowadzić do zmniejszenia ilości snu oraz do podwyższenia BMI u dzieci.

Wpatrywanie się w ekran przed pójściem spać może prowadzić do zmniejszenia ilości snu oraz do podwyższenia BMI u dzieci.

Korzystanie z urządzeń cyfrowych przed snem może przyczynić się do różnorodnych problemów, np. ze snem i odżywianiem u dzieci, wynika z badań przeprowadzonych przez Penn State College of Medicine.

„Używanie urządzeń cyfrowych przed snem wiąże się z mniejszą ilością snu i wyższymi wskaźnikami BMI” – powiedziała Fuller, studentka medycyny. „Odnotowaliśmy również, że używanie takich urządzeń, związane jest z wyraźnie większym zmęczeniem rano, a to jest kolejny czynniki ryzyka dla zwiększonego wskaźnika masy ciała BMI.”

Badania wykonywane wczesniej wykazywały związek pomiędzy zwiększonym korzystaniem z technologii cyfrowych, a mniejszą ilością snu, większym roztargnieniem i rozkojarzeniem oraz wyższymi wskaźnikami BMI u nastolatków. Jednak naukowcy twierdzą, że do tej pory, nie było tak dużo informacji na temat wpływu urządzeń cyfrowych na młodsze pokolenie.

Naukowcy przepytali rodziców 234 dzieci w wieku od 8 do 17 lat m.in. pytali o jakość snu ich dzieci oraz nawyki w zakresie stosowania urządzeń cyfrowych. Rodzice odpowiadali na pytania dotyczące nawyków stosowania urządzeń cyfrowych, wzorców snu, odżywiania i aktywności fizycznej swoich dzieci. Rodzice byli poproszeni także o określenie, czy ich dzieci korzystały konkretnie z telefonów komórkowych, komputerów, gier wideo lub czy oglądały telewizję podczas czasu spędzonego na użytkowaniu tych urządzeń.

Zaobserwowano, że dzieci które korzystały z urządzeń elektronicznych spały nawet do godziny mniej. Zauważono też istniejące powiązanie pomiędzy używaniem wszystkich czterech rodzajów urządzeń elektronicznych przed snem, a zwiększonym korzystaniem z telefonów komórkowych w nocy, na przykład po to, aby odczytać wiadomość tekstową. Natomiast oglądanie telewizji przed snem, wiązało się z największym prawdopodobieństwem użytkowania telefonu w nocy.

Fuller twierdzi, że wyniki przeprowadzonego przez nich badania, zgadzają się i popierają nowe zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dotyczące czasu spędzonego przed ekranami urządzeń cyfrowych przez dzieci. AAP zaleca obecnie rodzicom tworzenie granic i ram czasowych w zakresie korzystania z takich urządzeń technologicznych, np. wymaganie od dzieci, aby odkładały na bok telefony czy inne urządzenia w czasie posiłków, a także nie trzymały telefonów w pokojach, w nocy podczas snu.

Dr Marsha Novick, która jest profesorem pediatrii oraz medycyny rodzinnej, powiedziała, że należy przeprowadzić więcej badań, aby ustalić, czy wiele urządzeń używanych przed snem powoduje jego gorszą jakość, niż używanie jednego z takich urządzeń. Takie badania mogą pomóc pediatrom podczas rozmów z rodzicami na temat używania przez dzieci urządzeń cyfrowych.

„Chociaż korzystanie z nowych technologii ma oczywiście wiele zalet, to pediatrzy chcą doradzać rodzicom w zakresie ograniczania czasu stosowania takich urządzeń przez dzieci, co jest szczególnie ważne w porze snu, aby promować zdrowy rozwój fizyczny dzieci, jak i ich zdrowie psychiczne” – powiedziała profesor Novick.