Inteligentny ekran telefonu

Inteligentny ekran telefonu

Co mam zrobić  kiedy nie widzę liter na ekranie komórki ??

Czy naukowcy nam pomogą tworząc ekrany dopasowujące się do wady wzroku ?

Co to są okulary ajurwedyjskie?

 

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego, tabletu czy laptopa. Czujemy się wtedy „jak bez ręki”..

Ale te urządzenia mogą się stać przyczyną frustracji, kiedy nasze oczy przestają widzieć wyraźnie ich ekrany. Mniejsza o komputer czy tablet, zawsze można zastosować większy rozmiar czcionki. Ale z telefonem już gorzej, nie jest łatwo przeczytać czy napisać sms-a,  kiedy nie widzi się tekstu na wyświetlaczu. A okulary nie zawsze są pod ręką, szczególnie w damskiej torebce nie jest łatwo je szybko odnaleźć.

Dlatego prototyp iPoda wzbudza ogromne zainteresowanie i wydaje się być nadzieją na przyszłość dla osób 40+. Naukowcy z University of California (Berkeley) oraz z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali specjalne oprogramowanie, które modyfikuje  światło emitowane przez każdy piksel ekranu w sposób pozwalający uzyskać obraz dopasowany do wady wzroku użytkownika.

Jak to może działać? Otóż na wyświetlacz nałożony jest dodatkowy cienki plastikowy filtr z otworkami, który poprawia ostrość obrazu. Powoduje to, że rozdzielczość i kontrast są znacznie lepsze niż przy dotychczasowych rozwiązaniach korygujących wady wzroku. Do kontroli uzyskiwanego obrazu naukowcy wykorzystali cyfrową lustrzankę (DSLR) z ustawieniami naśladującymi osobę z dalekowzrocznością, czyli używającą do czytania szkieł plusowych. Wykonując fotografie ekranu potwierdzono, że obraz jest ostry i czytelny. Wyniki tych badań mają zostać zaprezentowane podczas poświęconej grafice komputerowej międzynarodowej konferencji SIGGRAPH w Vancouver.

Badania amerykańskich naukowców w nieodparty sposób kojarzą się z wykorzystaniem efektu, jaki od lat uzyskuje się  przy stosowaniu okularów ajurwedyjskich. Zasadą ich działania  jest uzyskanie ostrego widzenia w wyniku zastosowania przesłon wielootworowych. Podczas przejścia promieni światła przez poszczególne otwory przesłon, na siatkówce oka powstaje obraz spowodowany załamaniem promieni co pozwala na zwiększenie głębi ostrości zarówno w nadwzroczności jak i krótkowzroczności. Efekt ten tłumaczy się patrzeniem  tylko na to co jest dokładnie na wprost oczu z wyłączeniem widzenia peryferyjnego. A widzimy w nich ostro, gdyż promienie światła wchodzące do oka pod kątem prostym nie są w załamywane i dlatego obraz na

siatkówce jest zawsze wyraźny. Warto dodać, że stosowanie okularów ajurwedyjskich ma bardzo długą tradycję, ich wzór pochodzi ze staroindyjskich pism.

W artykule wykorzystano strony internetowe oraz wiadomości PAP.