Zatyczki hydrożelowe i silikonowe

zatyczki hydrożelowe

W łagodnych postaciach suchego oka mogą pomóc preparaty w postaci kropli lub żelu, o składzie zbliżonym do naturalnego płynu łzowego oraz odpowiednia suplementacja. Ale w zaawansowanych przypadkach najbardziej skutecznym zabiegiem jest aplikacja zatyczek, które tymczasowo lub trwale zamykają kanaliki łzowe uniemożliwiając ucieczkę do nosa zarówno łez jak i kropli, które pozostając w oku zwiększają jego wilgotność.

Nasze oczy potrzebują grubej warstwy łez. Obecność w nich lizozymu chroni je przed bakteriami po to aby nie mieć wiecznie czerwonych oczu i nawrotowych zapaleń spojówek. Łzy mają też funkcję ochronną aby nadmiar promieni słonecznych nie przyspieszał powstawania zaćmy albo nie wpływał na pojawienie się  degeneracji plamki żółtej (AMD). Łzy to także zabezpieczenie oka przed niekorzystnymi wpływami środowiska zewnętrznego takimi jak temperatura, kurz, pył, klimatyzacja i nawiewy.

A suche oko ma większość z nas. DLACZEGO?

  1.  dzieci i młodzież z powodu codziennego kontaktu z ekranami (komórki, tablety, komputery) ( patrzenie w jeden punkt powoduje zahamowanie odruchu mrugania, a mruganie to rozprowadzanie łez czyli nawilżanie oczu).
  2.  osoby pracujące przed  komputerami ponad 6 godzin dziennie – efekt jak wyżej, a stres dla oczu powtarzany codziennie.
  3.  osoby w wieku średnim przyjmujące leki hormonalne (antykoncepcja, choroby tarczycy) czy nasenne lub antydepresyjne, które zmniejszają ilość łez.
  4.  osoby w  wieku starczym u których spada produkcja łez a często dodatkowo spędzają one dużo czasu przed telewizorami.

W łagodnych postaciach suchego oka pomagają preparaty w postaci kropli i żelów, o składzie zbliżonym do naturalnego płynu łzowego.

Ale w zaawansowanych przypadkach najbardziej skutecznym zabiegiem jest aplikacja zatyczek, które tymczasowo lub trwale zamykają kanaliki łzowe uniemożliwiając ucieczkę zarówno łez do nosa jak i kropli, które pozostając w oku zwiększają jego wilgotność.

Zatyczki trzymiesięczne zaaplikowane do kanalika łzowego przy kontakcie z filmem łzowym pęcznieją, dostosowując się kształtem do kanalika, zamykając go i uniemożliwiając odpływ łez do jamy nosowej. Żel jest materiałem biokompatybilnym i całkowicie bezpiecznym. Nie absorbuje leków, nie powoduje alergii, nie przemieszcza się i jest łatwy do usunięcia poprzez przepłukanie solą fizjologiczną. Po okresie trzech miesięcy rozpuszcza się i większość pacjentów zauważa wtedy różnicę, czyli nawrót dolegliwości związanych z suchym okiem. Oferujemy także zatyczki tak zwane stałe – efekt po ich założeniu utrzymuje się około 3 lat.

Zatyczki są w kilku rozmiarach, specjalista dobiera ich optymalną wielkość. I jeszcze jedna ważna uwaga – zabieg aplikacji zatyczek jest całkowicie BEZBOLESNY.

Na koniec kilka przykładów z praktyki.

  1. Pacjent lat 50, nauczyciel – w pracy komputer, w domu dużo czyta. Odczuwa suchość, pieczenie oczu – jakby coś mu wpadło do oka. Chciałby nosić soczewki kontaktowe bo ma dużą wadę ale z powodu suchości nie może. W czerwcu 2016 zaaplikowano mu zatyczki hydrożelowe. Od tej pory regularnie przychodzi na ich ponowne zakładanie , bo oczy już się tak nie męczą a przede wszystkim znów może nosić soczewki.
  2. Pacjentka lat l 47 pracuje w archiwum w sądzie, w pracy ma sztuczne oświetlenie, dużo kurzu i suche powietrze. Przyjmuje leki hormonalne, co dodatkowo nasila suchość oczu. Stosowała wiele kropli ale nie odczuła żadnej poprawy. Po 6 tygodniach od pierwszej aplikacji zatyczek poprawa była kolosalna. Po 3 miesiącach zdecydowała się na zatyczki stałe, które nosi już od ponad roku i jest bardzo zadowolona.
  3. Pacjent lat 29,  informatyk – komputer  do 14 h dziennie . Krople kropi co godzinę , wypróbował już wiele a efekt niewielki. Po 2 tygodniach po założenia zatyczek oczy zakrapiał już tylko 3-4 x dziennie a dolegliwości znacznie się zmniejszyły. W lipcu 2017 zgłosił się na ponowną aplikację bo jest bardzo zadowolony, że może pracować bez bólu oczu.