Blog

Aktywność zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę.

Posted by on 14:17 in Blog | 0 comments

Aktywność zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę.

Ludzie, którzy regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na jaskrę – wynika z badań amerykańskich naukowców zaprezentowanych podczas konferencji American Academy of Ophthalmology 2017, która zakończyła się właśnie w Nowym Orleanie.

Grupa badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zbadała osoby o większej i mniejszej aktywności fizycznej i odnotowała aż 73-procentowy spadek ryzyka rozwoju tej choroby wśród najbardziej aktywnych.

 Do tej pory uważano, że styl życia nie ma wpływu na rozwój jaskry, jednak kilka ostatnich publikacji naukowych pokazuje, że może on oddziaływać na ciśnienie w oku, co odpowiada za rozwój choroby.

Naukowcy przeanalizowali dane z National Health and Nutrition Examination Survey – obszernego badania poświęconemu stanowi zdrowia i odżywianiu dorosłych Amerykanów od lat 60. XX wieku aż do chwili obecnej.

Aktywność uczestników określano na podstawie liczby wykonywanych kroków oraz prędkości chodzenia. 7000 kroków dziennie, każdego dnia, uznano za wynik odpowiadający 30-minutowym ćwiczeniom o umiarkowanej lub dużej intensywności, wykonywanymi co najmniej 5 razy w tygodniu.

Im większa była dzienna liczba kroków i większa prędkość chodu, tym mniejsze ryzyko rozwoju jaskry. Każdy 10-minutowy wzrost aktywności fizycznej obniżał ryzyko jaskry o 25 procent.

– Nasze badania sugerują, że nie tyle same ćwiczenia fizyczne wiążą się ze zmniejszeniem ryzyka jaskry, ale ich intensywność. Najskuteczniejsza prewencję wykazują osoby, które ćwiczą, biegają czy po prostu chodzą, ale robią to dość intensywnie – mówi dr Victoria L. Tseng z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jedna ze współautorek badania.

Gorąca herbata chroni przed jaskrą?  

Posted by on 14:20 in Blog | 0 comments

Gorąca herbata chroni przed jaskrą?  

Codzienne picie gorącej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę – chorobę oczu, która może prowadzić do całkowitej ślepoty – wynika tak z badania zamieszczonego w „British Journal of Ophthalmology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Browna oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego badali, jak konsumpcja różnych napojów, np. gorącej, mrożonej lub bezkofeinowej herbaty, kawy, czy też innych napojów, wpływa na rozwój jaskry.

W tym celu porównywali dane dotyczące zdrowia oraz żywienia około 10 tys. osób, spośród których ponad 1,5 tys. zgodziło się na szczegółowe badania oczu.

Specjaliści wywnioskowali, że u badanych, którzy codzienne pili gorącą herbatę, ryzyko zachorowania na jaskrę było o 74 proc. mniejsze, niż u innych.

Herbata zawiera fitochemikalia i flawonoidy, które ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwkancerogenne, przeciwutleniające i neuroochronne wiążą się z zapobieganiem chorobom układu krwionośnego, nowotworom i cukrzycy” – komentują autorzy badania.

Niski indeks glikemiczny chroni siatkówkę przed zwyrodnieniem

Posted by on 14:54 in Blog | 0 comments

Niski indeks glikemiczny chroni siatkówkę przed zwyrodnieniem

Jadłospis o niskim indeksie glikemicznym pomaga zapobiegać rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej, postępującej choroby oczu mogącej prowadzić do ślepoty – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Tufts University w Massachusetts, gdy zbadali to zjawisko na myszach w zaawansowanym wieku. 19 z nich otrzymywało pożywienie o niskim indeksie glikemicznym, a 40  o wysokim indeksie glikemicznym.

Po sześciu miesiącach badacze zaobserwowali, że u gryzoni spożywających pokarm o wysokim indeksie glikemicznym rozwinęło się wiele objawów zwyrodnienia plamki żółtej, a w przypadku reszty myszy objawy te nie wystąpiły.

Naukowcy zidentyfikowali także potencjalne biomarkery zwyrodnienia plamki żółtej, które mogą pomóc przewidzieć u kogo istnieje ryzyko rozwoju tej choroby. Do takich biomarkerów zaliczono akumulację tzw. końcowych produktów zaawansowanej glikacji oraz utlenianie długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ze zmniejszonym ryzykiem zwyrodnienia związane były z kolei wysoki poziom serotoniny oraz propionylu karnityny. 

Dzięki operacji zaćmy pacjentce usunięto 27 zwiniętych soczewek z oka.

Posted by on 09:49 in Blog | 0 comments

Dzięki operacji zaćmy pacjentce usunięto 27 zwiniętych soczewek z oka
Brytyjscy okuliści usunęli z oka 67-letniej kobiety 27 zwiniętych soczewek kontaktowych, z których obecności nawet nie zdawała sobie sprawy – pisze „British Medical Journal”.

Pacjenta zgłosiła się do szpitala w Solihull w Anglii na operację zaćmy. Na początku zabiegu okuliści stwierdzili, że w jej prawym oku znajduje się „ciało obce”, które trzeba usunąć. Okazało się ,że było to 27 zwiniętych i sklejonych soczewek pod górną powieką.

Pacjentka nie miała żadnych dolegliwości , mimo że soczewki znajdowały się w nim przez około 35 lat. Ale po ich usunięciu poprawił się komfort widzenia.

Ceri Smith-Jaynes ze Stowarzyszenia Optometrystów w Wielkiej Brytanii stwierdził, że miękka soczewka może się zwinąć i utknąć pod powieką oka. Zaleca zatem, żeby osoby, które używają soczewek regularnie zgłaszały się na wizyty kontrolne. Ostrzega, żeby nie używać soczewek dłużej niż 16 godzin w ciągu dnia a na noc je wyciągać.A w razie bólu, zaczerwienienia lub zaburzenia widzenia niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. 

Niedowidzenie jednego oka należy leczyć nawet po 30 roku życia.

Posted by on 15:15 in Blog | 0 comments

Niedowidzenie jednego oka należy leczyć nawet po 30 roku życia.

Przekonanie o tym, że rejony mózgu opowiadające za nasze zmysły kształtują się w dzieciństwie i potem pozostają już niezmienne, okazało się nieprawdziwe. Wyniki badań naukowców  wykazały, że kora wzrokowa w mózgu osiąga dojrzałość dopiero około 36 roku życia. Wcześniej sądzono iż jest to znacznie wcześniej, nawet w pierwszych latach po urodzeniu. Prof. Kathryn Murphy z McMaster University prowadziła badania na próbkach tkanki mózgowej 30 osób w przedziale wiekowym od 20 dni do 80 lat. Badanie to opublikowano na łamach Journal of Neuroscience . Naukowcy analizowali zmiany zachodzące z upływem czasu w ekspresji białek glutamatergicznych , które regulują proces neurotransmisji w obszarze kory wzrokowej. Po analizie danych okazało się, że kora wzrokowa u człowieka przechodzi pięć faz rozwoju i dopiero około 36. roku życia przestaje dojrzewać. Dlatego niedowidzenie jednego oka należy leczyć nawet po 30 roku życia.

 

DAILIES®AquaComfort PLUS®

Posted by on 13:59 in promocje | 0 comments

DAILIES®AquaComfort PLUS®


Wyjątkowa akcja we współpracy z branżą modową. Naszym partnerem jest polska firma GOSHICO®, producent wyjątkowych torebek o charakterze biżuteryjnym.

Przy zakupie pakietu kwartalnego soczewek DAILIES®AquaComfort PLUS® i jednoczesnym poprawnym wypełnieniu quizu – klient otrzymuje nagrodę w postaci stylowej torebki GOSHICO®!


Do końca 2017 r. – na hasło „Alcon” – na stronie internetowej: www.goshico.com możecie Państwo kupić dowolny produkt ze zniżką -20%!

Czy leczenie laserowe zmniejsza objawy związane z mętami ciała szklistego w oku?

Posted by on 15:01 in Blog | 0 comments

Czy leczenie laserowe zmniejsza objawy związane z mętami ciała szklistego w oku?

Męty ciała szklistego w oku to przypadłość  która polega na nagromadzeniu się substancji o dowolnym stopniu ruchomości, przezroczystości, gęstości i grubości, znajdujących się w ciele szklistym oka. Pacjenci zauważają to jako ciemne nitki czy plamki szczególnie przy patrzeniu na jasne powierzchnie.

W badaniu opublikowanym przez czasopismo naukowe „JAMA Ophthalmology” sprawdzano czy po terapii z użyciem lasera pacjenci odnoszą poprawę w postaci zmniejszenia ilości i gęstości mętów ciała szklistego.

Męty w oku są coraz powszechniejsze i chociaż w większości pacjenci przyzwyczajają się do ich obecności, wielu z nich mówi, że są one kłopotliwe i pogarszają jakość widzenia. Na szczęście tę przypadłość można leczyć. Dostępne są trzy opcje: leczenie kroplami do oczu i tabletkami doustnymi, chirurgia i witreoliza laserem YAG. Odnośnie tej ostatniej procedury istnieje ograniczona ilość opublikowanych badań, dotyczących jej skuteczności w leczeniu mętów ciała szklistego.

Chirag P. Shah i Jeffrey S. Heier, z Instytutu Konsultantów Okulistyki w Bostonie, wyznaczyli 52 losowo wybranych pacjentów, u których przeprowadzili zabieg witreolizy laserowej YAG  albo procedurę z użyciem lasera zwykłego czyli placebo .

Po pół roku pierwsza grupa ogłosiła iż zaistniała znaczna poprawa w objawach związanych z mętami u osób po zabiegu laserem YAG (54 procent) w porównaniu z grupą kontrolną (9 procent). W sumie 19 pacjentów (53 procent) w grupie lasera YAG zgłosiła znaczącą albo zupełną poprawę  oraz lepszą jakość wzroku , a w grupie kontrolnej nikt tego nie zrobił. Żadne różnice w efektach ubocznych między obiema grupami nie zostały stwierdzone.

Pierwsze lekarstwo w postaci tabletek na jaskrę!

Posted by on 15:01 in Blog | 0 comments

Pierwsze lekarstwo w postaci tabletek na jaskrę!

Pierwszy doustny środek na jaskrę powstał w Lublinie i w tym miejscu przeprowadzono też badania nad jego skutecznością.

Tabletki zawierają cytykolinę, która wspiera terapię leczenia jaskry i wzmacnia jej efekty.

„To w Lublinie zrodziła się koncepcja, aby do leczenia jaskry zastosować cytykolinę doustnie w tabletkach, tu zainicjowano badania nad jej skutecznością, zarówno doświadczalne, jak i kliniczne” – podkreślił Rejdak.

Od 20 lat prowadzone były badania nad neuroprotekcją, czyli dziedziną farmakologii zajmującą się bezpośrednią ochroną komórek nerwowych przed degeneracją. Naukowcy z Lublina, współpracujący z zespołem prof. Pawła Grieba z PAN w Warszawie, postanowili zająć się cytykoliną, która okazała się skuteczna przy podaniu doustnym w przypadku jaskry.

„Ja – jako neurofarmakolog i okulista, przyglądając się tej substancji stwierdziłem, że ona bardzo pasuje do dynamiki i charakteru jaskry. Po raz pierwszy na świecie mój zespół zaproponował zastosowanie u pacjentów z jaskrą cytykoliny w postaci doustnych tabletek” – powiedział Rejdak. „Prace nad cytykoliną to jeszcze część mojej habilitacji, dlatego uważam, że to takie moje dziecko naukowe. Cieszę się, że niezależne gremia się tym zainteresowały. Trzeba podkreślić zasługi środowiska lubelskiego, bo rzadko się w okulistyce zdarza, by Polacy wymyślili jakąś terapię od początku i przeprowadzili badania” – zaznaczył.

„Wraz z zespołem prof. Jerzego Toczołowskiego, prof. Zbigniewa Stelmasiaka, prof. Konrada Rejdaka i dr. Marka Kamińskiego, badaliśmy pacjentów z jaskrą leczonych tabletkami z cytykoliną, różnymi metodami, zwłaszcza testami elektrofizjologicznymi. Następnie prace te zostały przeniesione do Tybingi, do ośrodka kierowanego przez prof. Eberharta Zrennera, gdzie były lepsze warunki. Tam badałem istotę aktywności farmakologicznej cytykoliny” – opowiadał Rejdak.

„Badania wykazały bardzo wysoką skuteczność cytykoliny jako środka, który chroni, a przede wszystkim hamuje śmierć komórek zwojowych siatkówki oka. Nasze wyniki potwierdzone zostały przez inne niezależne ośrodki naukowe, m.in. we Włoszech i Korei. Powstały liczne publikacje naukowe na ten temat” – dodał.

Po sukcesie licznych badań, substancją leczniczą zainteresował się przemysł farmaceutyczny. Rejdak nie brał udziału w komercjalizacji pomysłu. Jak mówił, cieszył się z tego, że lek jest dostępny dla pacjentów.

Na jaskrę cierpi około 70 mln ludzi na całym świecie, a 6 mln jest niewidomych z jej powodu. W Polsce jest to około 200 tys. osób, a 600 tys. jest nią zagrożonych.

Leczy się ją kroplami, zabiegami laserowymi i chirurgicznymi, ukierunkowanymi na obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Tabletki z cytykoliną mają być mniej inwazyjną metodą leczenia. Cytykolina stabilizuje błony komórkowe neuronów, hamuje ich rozpad. Nie wykazuje toksyczności ani działań ubocznych. „Została uznana za nutraceutyk, środek pomiędzy lekiem a suplementem diety, może być przyjmowana codziennie, latami. Tabletka jest łatwa do stosowania dla osób starszych, a takie zwykle dotyka jaskra” – zaznaczył Rejdak.

„Będziemy prowadzić dalsze badania nad tym środkiem. Sprawdzimy czy można go stosować w bardzo wczesnych stanach jaskry, gdzie ją tylko podejrzewamy, zanim włączymy krople czy zabiegi laserowe bądź inne” – dodał Rejdak.

 

EYEBAG

Posted by on 14:14 in Blog | 0 comments

EYE BAG

Termiczny kompres wielokrotnego użytku na zwalczenie suchego oka. Leczy i łagodzi objawy zapalenia brzegów powiek, dyskomfortu i pieczenia, torbieli i jęczmieni, zespołu suchego oka i wielu innych dolegliwości oczu. Poprzez swoją prostotę i wygodę stosowanie go regularnie to nie problem a przyjemność. Skuteczny i bezpieczny sposób relaksu połączony z leczeniem.

Zmiany w narządzie wzroku mogą sygnalizować chorobę Parkinsona?

Posted by on 14:03 in Blog | 0 comments

Według najnowszych badań pacjenci ze zmianami w narzędzie wzroku z niedawno zdiagnozowaną chorobą Parkinsona mogą dostarczyć ważnych informacji dla wczesnego wykrywania i monitorowania choroby.

Na ten temat wypowiada się prowadzący badanie Alessandro Arrigo, naukowiec w trakcie specjalizacji z okulistyki na Uniwersytecie Vita – Salute San Raffaele w Mediolanie.

Nie – motoryczne symptomy doświadczane przez pacjentów z chorobą Parkinsona obejmują także zmiany w narządzie wzroku, takie jak niezdolność rozróżniania kolorów, zmianę w ostrości wzroku i spadek częstości mrugania, który może prowadzić do zespołu suchego oka. 

Chociaż choroba Parkinsona była pierwotnie rozważana tylko jako zaburzenie motoryki, kilka badań wykazało, że symptomy spoza układu motorycznego są częste we wszystkich stadiach choroby,” Dr. Arrigo powiedział. „.. te symptomy są często niezdiagnozowane, ponieważ pacjenci są nieświadomi ich związku z chorobą i w skutku tego, mogą być oni nieprawidłowo leczeni.”

W badaniu brało udział 20 niedawno zdiagnozowanych i jeszcze nieleczonych pacjentów (9 kobiet i 11 mężczyzn) i 20 – dopasowanych wiekiem i płcią- zdrowych osób, będących grupą kontrolną. Badanie prowadzone było przez zespół naukowców specjalizujących się w okulistyce, neurologii i neuroradiologii na Uniwersytecie w Messina. Badanie MRI było wykonane wśród dwóch grup badanych, zarówno w zdrowej grupie kontrolnej, jak i u pacjentów. Używając specjalnej techniki MRI naukowcy zbadali zmiany w istocie białej, a także w koncentracji istoty szarej i białej mózgu. Wszyscy uczestnicy musieli też przejść badanie okulistyczne.

Specjaliści znaleźli znaczące odchylenia w strukturach mózgu, należących do drogi wzrokowej u pacjentów z chorobą Parkinsona. Były to między innymi zmiany w optycznych promienistościach, redukcji w stężeniu istoty białej i obniżenie objętości skrzyżowania wzrokowego.

Dogłębne badanie symptomów pochodzących z narządu wzroku może dostarczyć wrażliwych markerów choroby Parkinsona,” powiedział dr Arrigo. „Metryka przetwarzania wzrokowego może okazać się pomocna w odróżnianiu chorób z zakresu Parkinsonizmu, postępu choroby i monitorowaniu odpowiedzi pacjenta na leczenie farmakologiczne.”

 

 

LAGAD LACRIMA

Posted by on 15:56 in Blog | 0 comments

LAGAD LACRIMA

Preparat jest przeznaczony do łagodzenia zaburzeń związanych z suchością oka oraz zapewnia mu ochronę. Zawiera przeciwutleniacze, minerały, witaminy i egzogenne kwasy tłuszczowe, które odżywiają rogówkę i utrzymują jakość filmu łzowego zapewniając komfort. Wspomaga walkę z zespołem suchego oka oraz redukuje stres oksydacyjny związany z zapaleniem. Naturalne składniki są najwyższej jakości oraz są pozyskiwane w sposób ekologiczny.