Blog

Niedowidzenie jednego oka należy leczyć nawet po 30 roku życia.

Posted by on 15:15 in Blog | 0 komentarzy

Niedowidzenie jednego oka należy leczyć nawet po 30 roku życia.

Przekonanie o tym, że rejony mózgu opowiadające za nasze zmysły kształtują się w dzieciństwie i potem pozostają już niezmienne, okazało się nieprawdziwe. Wyniki badań naukowców  wykazały, że kora wzrokowa w mózgu osiąga dojrzałość dopiero około 36 roku życia. Wcześniej sądzono iż jest to znacznie wcześniej, nawet w pierwszych latach po urodzeniu. Prof. Kathryn Murphy z McMaster University prowadziła badania na próbkach tkanki mózgowej 30 osób w przedziale wiekowym od 20 dni do 80 lat. Badanie to opublikowano na łamach Journal of Neuroscience . Naukowcy analizowali zmiany zachodzące z upływem czasu w ekspresji białek glutamatergicznych , które regulują proces neurotransmisji w obszarze kory wzrokowej. Po analizie danych okazało się, że kora wzrokowa u człowieka przechodzi pięć faz rozwoju i dopiero około 36. roku życia przestaje dojrzewać. Dlatego niedowidzenie jednego oka należy leczyć nawet po 30 roku życia.

 

DAILIES®AquaComfort PLUS®

Posted by on 13:59 in promocje | 0 komentarzy

DAILIES®AquaComfort PLUS®


Wyjątkowa akcja we współpracy z branżą modową. Naszym partnerem jest polska firma GOSHICO®, producent wyjątkowych torebek o charakterze biżuteryjnym.

Przy zakupie pakietu kwartalnego soczewek DAILIES®AquaComfort PLUS® i jednoczesnym poprawnym wypełnieniu quizu – klient otrzymuje nagrodę w postaci stylowej torebki GOSHICO®!


Do końca 2017 r. – na hasło „Alcon” – na stronie internetowej: www.goshico.com możecie Państwo kupić dowolny produkt ze zniżką -20%!

Czy leczenie laserowe zmniejsza objawy związane z mętami ciała szklistego w oku?

Posted by on 15:01 in Blog | 0 komentarzy

Czy leczenie laserowe zmniejsza objawy związane z mętami ciała szklistego w oku?

Męty ciała szklistego w oku to przypadłość  która polega na nagromadzeniu się substancji o dowolnym stopniu ruchomości, przezroczystości, gęstości i grubości, znajdujących się w ciele szklistym oka. Pacjenci zauważają to jako ciemne nitki czy plamki szczególnie przy patrzeniu na jasne powierzchnie.

W badaniu opublikowanym przez czasopismo naukowe „JAMA Ophthalmology” sprawdzano czy po terapii z użyciem lasera pacjenci odnoszą poprawę w postaci zmniejszenia ilości i gęstości mętów ciała szklistego.

Męty w oku są coraz powszechniejsze i chociaż w większości pacjenci przyzwyczajają się do ich obecności, wielu z nich mówi, że są one kłopotliwe i pogarszają jakość widzenia. Na szczęście tę przypadłość można leczyć. Dostępne są trzy opcje: leczenie kroplami do oczu i tabletkami doustnymi, chirurgia i witreoliza laserem YAG. Odnośnie tej ostatniej procedury istnieje ograniczona ilość opublikowanych badań, dotyczących jej skuteczności w leczeniu mętów ciała szklistego.

Chirag P. Shah i Jeffrey S. Heier, z Instytutu Konsultantów Okulistyki w Bostonie, wyznaczyli 52 losowo wybranych pacjentów, u których przeprowadzili zabieg witreolizy laserowej YAG  albo procedurę z użyciem lasera zwykłego czyli placebo .

Po pół roku pierwsza grupa ogłosiła iż zaistniała znaczna poprawa w objawach związanych z mętami u osób po zabiegu laserem YAG (54 procent) w porównaniu z grupą kontrolną (9 procent). W sumie 19 pacjentów (53 procent) w grupie lasera YAG zgłosiła znaczącą albo zupełną poprawę  oraz lepszą jakość wzroku , a w grupie kontrolnej nikt tego nie zrobił. Żadne różnice w efektach ubocznych między obiema grupami nie zostały stwierdzone.

Pierwsze lekarstwo w postaci tabletek na jaskrę!

Posted by on 15:01 in Blog | 0 komentarzy

Pierwsze lekarstwo w postaci tabletek na jaskrę!

Pierwszy doustny środek na jaskrę powstał w Lublinie i w tym miejscu przeprowadzono też badania nad jego skutecznością.

Tabletki zawierają cytykolinę, która wspiera terapię leczenia jaskry i wzmacnia jej efekty.

„To w Lublinie zrodziła się koncepcja, aby do leczenia jaskry zastosować cytykolinę doustnie w tabletkach, tu zainicjowano badania nad jej skutecznością, zarówno doświadczalne, jak i kliniczne” – podkreślił Rejdak.

Od 20 lat prowadzone były badania nad neuroprotekcją, czyli dziedziną farmakologii zajmującą się bezpośrednią ochroną komórek nerwowych przed degeneracją. Naukowcy z Lublina, współpracujący z zespołem prof. Pawła Grieba z PAN w Warszawie, postanowili zająć się cytykoliną, która okazała się skuteczna przy podaniu doustnym w przypadku jaskry.

„Ja – jako neurofarmakolog i okulista, przyglądając się tej substancji stwierdziłem, że ona bardzo pasuje do dynamiki i charakteru jaskry. Po raz pierwszy na świecie mój zespół zaproponował zastosowanie u pacjentów z jaskrą cytykoliny w postaci doustnych tabletek” – powiedział Rejdak. „Prace nad cytykoliną to jeszcze część mojej habilitacji, dlatego uważam, że to takie moje dziecko naukowe. Cieszę się, że niezależne gremia się tym zainteresowały. Trzeba podkreślić zasługi środowiska lubelskiego, bo rzadko się w okulistyce zdarza, by Polacy wymyślili jakąś terapię od początku i przeprowadzili badania” – zaznaczył.

„Wraz z zespołem prof. Jerzego Toczołowskiego, prof. Zbigniewa Stelmasiaka, prof. Konrada Rejdaka i dr. Marka Kamińskiego, badaliśmy pacjentów z jaskrą leczonych tabletkami z cytykoliną, różnymi metodami, zwłaszcza testami elektrofizjologicznymi. Następnie prace te zostały przeniesione do Tybingi, do ośrodka kierowanego przez prof. Eberharta Zrennera, gdzie były lepsze warunki. Tam badałem istotę aktywności farmakologicznej cytykoliny” – opowiadał Rejdak.

„Badania wykazały bardzo wysoką skuteczność cytykoliny jako środka, który chroni, a przede wszystkim hamuje śmierć komórek zwojowych siatkówki oka. Nasze wyniki potwierdzone zostały przez inne niezależne ośrodki naukowe, m.in. we Włoszech i Korei. Powstały liczne publikacje naukowe na ten temat” – dodał.

Po sukcesie licznych badań, substancją leczniczą zainteresował się przemysł farmaceutyczny. Rejdak nie brał udziału w komercjalizacji pomysłu. Jak mówił, cieszył się z tego, że lek jest dostępny dla pacjentów.

Na jaskrę cierpi około 70 mln ludzi na całym świecie, a 6 mln jest niewidomych z jej powodu. W Polsce jest to około 200 tys. osób, a 600 tys. jest nią zagrożonych.

Leczy się ją kroplami, zabiegami laserowymi i chirurgicznymi, ukierunkowanymi na obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Tabletki z cytykoliną mają być mniej inwazyjną metodą leczenia. Cytykolina stabilizuje błony komórkowe neuronów, hamuje ich rozpad. Nie wykazuje toksyczności ani działań ubocznych. „Została uznana za nutraceutyk, środek pomiędzy lekiem a suplementem diety, może być przyjmowana codziennie, latami. Tabletka jest łatwa do stosowania dla osób starszych, a takie zwykle dotyka jaskra” – zaznaczył Rejdak.

„Będziemy prowadzić dalsze badania nad tym środkiem. Sprawdzimy czy można go stosować w bardzo wczesnych stanach jaskry, gdzie ją tylko podejrzewamy, zanim włączymy krople czy zabiegi laserowe bądź inne” – dodał Rejdak.

 

EYEBAG

Posted by on 14:14 in Blog | 0 komentarzy

EYE BAG

Termiczny kompres wielokrotnego użytku na zwalczenie suchego oka. Leczy i łagodzi objawy zapalenia brzegów powiek, dyskomfortu i pieczenia, torbieli i jęczmieni, zespołu suchego oka i wielu innych dolegliwości oczu. Poprzez swoją prostotę i wygodę stosowanie go regularnie to nie problem a przyjemność. Skuteczny i bezpieczny sposób relaksu połączony z leczeniem.

Zmiany w narządzie wzroku mogą sygnalizować chorobę Parkinsona?

Posted by on 14:03 in Blog | 0 komentarzy

Według najnowszych badań pacjenci ze zmianami w narzędzie wzroku z niedawno zdiagnozowaną chorobą Parkinsona mogą dostarczyć ważnych informacji dla wczesnego wykrywania i monitorowania choroby.

Na ten temat wypowiada się prowadzący badanie Alessandro Arrigo, naukowiec w trakcie specjalizacji z okulistyki na Uniwersytecie Vita – Salute San Raffaele w Mediolanie.

Nie – motoryczne symptomy doświadczane przez pacjentów z chorobą Parkinsona obejmują także zmiany w narządzie wzroku, takie jak niezdolność rozróżniania kolorów, zmianę w ostrości wzroku i spadek częstości mrugania, który może prowadzić do zespołu suchego oka. 

Chociaż choroba Parkinsona była pierwotnie rozważana tylko jako zaburzenie motoryki, kilka badań wykazało, że symptomy spoza układu motorycznego są częste we wszystkich stadiach choroby,” Dr. Arrigo powiedział. „.. te symptomy są często niezdiagnozowane, ponieważ pacjenci są nieświadomi ich związku z chorobą i w skutku tego, mogą być oni nieprawidłowo leczeni.”

W badaniu brało udział 20 niedawno zdiagnozowanych i jeszcze nieleczonych pacjentów (9 kobiet i 11 mężczyzn) i 20 – dopasowanych wiekiem i płcią- zdrowych osób, będących grupą kontrolną. Badanie prowadzone było przez zespół naukowców specjalizujących się w okulistyce, neurologii i neuroradiologii na Uniwersytecie w Messina. Badanie MRI było wykonane wśród dwóch grup badanych, zarówno w zdrowej grupie kontrolnej, jak i u pacjentów. Używając specjalnej techniki MRI naukowcy zbadali zmiany w istocie białej, a także w koncentracji istoty szarej i białej mózgu. Wszyscy uczestnicy musieli też przejść badanie okulistyczne.

Specjaliści znaleźli znaczące odchylenia w strukturach mózgu, należących do drogi wzrokowej u pacjentów z chorobą Parkinsona. Były to między innymi zmiany w optycznych promienistościach, redukcji w stężeniu istoty białej i obniżenie objętości skrzyżowania wzrokowego.

Dogłębne badanie symptomów pochodzących z narządu wzroku może dostarczyć wrażliwych markerów choroby Parkinsona,” powiedział dr Arrigo. „Metryka przetwarzania wzrokowego może okazać się pomocna w odróżnianiu chorób z zakresu Parkinsonizmu, postępu choroby i monitorowaniu odpowiedzi pacjenta na leczenie farmakologiczne.”

 

 

LAGAD LACRIMA

Posted by on 15:56 in Blog | 0 komentarzy

LAGAD LACRIMA

Preparat jest przeznaczony do łagodzenia zaburzeń związanych z suchością oka oraz zapewnia mu ochronę. Zawiera przeciwutleniacze, minerały, witaminy i egzogenne kwasy tłuszczowe, które odżywiają rogówkę i utrzymują jakość filmu łzowego zapewniając komfort. Wspomaga walkę z zespołem suchego oka oraz redukuje stres oksydacyjny związany z zapaleniem. Naturalne składniki są najwyższej jakości oraz są pozyskiwane w sposób ekologiczny.

 

 

Okulary polaryzacyjne – idealny prezent dla bliskich.

Posted by on 12:31 in Blog, promocje | 0 komentarzy

Okulary polaryzacyjne można nosić cały rok! Spraw sobie, lub swoim bliskim idealny prezent nie tylko pod choinkę! Taniej już nie będzie! – 20 %

Audiodeskrypcja co to jest?

Posted by on 21:59 in aktualności, ciekawostki okulistyczne | 0 komentarzy

Audiodeskrypcja jest skierowana do osób niewidomych i słabowidzących. Poprzez zwięzłe, opisy scen umożliwia widzom niewidomym samodzielną interpretację, pozwala na głębsze doznania związane z rozwijającym się wątkiem historii, zrozumienie co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie. Polega ona na wpleceniu komentarza w ścieżkę dźwiękową. W przerwach widz może usłyszeć, co dzieje się na ekranie, dzięki zastosowaniu miniaturowych odbiorników ze słuchawką. Przez to osoby z deficytem wzroku poznają wnikliwiej dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. W audiodeskrypcji ważne jest podanie znaczących informacji wizualnych jak na przykład: przebieg akcji, język ciała, sceneria, mimika bohaterów.

Wraz z rozwinięciem techniki, oprócz teatrów, technika ta znalazła zastosowanie w telewizji, DVD, w muzeach i galeriach, kinach, stronach internetowych oraz widowiskach sportowych. Dodatkowa ścieżka z komentarzem dostępna jest na specjalnym lub ogólnie dostępnym kanale fonii. Różne osoby szukają różnych poziomów szczegółów i opisów, ze względu na inne doświadczenia oraz niesprawności. Dlatego audiodeskrypcja ma opisywać to, co najważniejsze i najcenniejsze, w sposób treściwy, jasny, i obiektywny, a jednocześnie rozbudzający fantazję i wyobraźnię.
W Polsce pierwszy pokaz z zastosowaniem audiodeskrypcji, w szerszym gronie odbiorców odbył się 27 listopada 2006 roku w Białymstoku. Dzięki temu niewidomi mieli okazję obejrzeć film Michała Kwiecińskiego – „Statyści”

Technika ta dotarła do nas po 25 latach od pierwszego zastosowania. Było w 1981 roku, w Waszyngtonie, USA w teatrze Arena Stage. Dzięki istniejącego już w nim sprzętu dźwiękowego niewidoma od dziecka Margaret Pfanstiehl i jej mąż, zastosowali pierwszy na świecie system narracji opisowej dla niewidzących. W połowie lat osiemdziesiątych pomysł ten trafił do Europy na scenę brytyjskiego teatru w mieście Averham, Nottinghamshire. Jeden z mecenasów teatru, widząc jak wiele korzyści mogą mu przynieść zastosowania tej techniki, zainspirował Królewski Teatr w Windsor, do poszerzenia idei audiodeskrypcji na większą skalę.

 

Nowoczesna laska dla niewidomych i niewidzących

Posted by on 14:52 in Blog | 0 komentarzy

Wyjątkową laskę dla niewidomych i niedowidzących skonstruował student Politechniki Rzeszowskiej, Łukasz Kolman. Z każdej strony ma zamieszczone czujniki odbiciowe do skanowania najbliższej przestrzeni. Gdy niewidomy zbliży się do przeszkody, urządzenie wydaje sygnał dźwiękowy. Im przeszkoda jest bliżj, tym większa częstotliwość sygnału.
W lasce wbudowane są zaawansowane moduły (m.in. GPS, GSM, Bluetooth, mechanizm samobalansujący). Wynalazca podkreślił, że dzięki nim urządzenie posiada większe zastosowanie i możliwości, niż tradycyjna laska dla osób niewidomych i niedowidzących.

Inteligentne okulary

Posted by on 14:48 in Blog | 0 komentarzy

Grupa inżynierów z Utah skonstruowała okulary, które wykrywając, na czym skupia się wzrok noszącego, automatycznie się do tego dostosowują. Gdy użytkownik okularów patrzy na obiekt, urządzenie w ramkach mierzy odległość za pomocą wiązek światła podczerwonego, po czym wysyła sygnał, aby odpowiednio dostosować kształt soczewek. Taki sam proces następuje kiedy użytkownik przenosi wzrok na coś innego – dostosowanie zajmuje okularom ok. 14 milisekund.
Okulary połączone są ze specjalną aplikacją dostępną na smartphona. Na początku należy wprowadzić do aplikacji dane o swojej wadzie wzroku. Zostają one przesyłane do szkieł za pomocą Bluetooth. Przy zmianie wady wystarczy powtórzyć ten proces.

IMPREZOWE OKULARY PAPPBRILLE

Posted by on 15:25 in Blog | 0 komentarzy

Dzięki imprezowym okularom Pappbrille jesień może stać się weselsza! Są ekologiczne, modne i oryginalne! Zaprojektowane przez projektanta Cantemir Gheorgiu, zapewnią Ci atrakcyjny wygląd na imprezie! Już dostępne w naszym gabinecie.