Blog

Okulary polaryzacyjne nie tylko na lato

Posted by on 10:59 in aktualności, promocje | 0 komentarzy

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko na lato!

Powody dla których warto nosić okulary także zimą:

– Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją podczas jazdy samochodem tworzą tarczę, która odbija oślepiające nas światło. Zapobiegamy w ten sposób nagłym odbiciom od kałuż czy śniegu, które mogą dekoncentrować kierowcę.

– Chłodne, suche i wietrzne powietrze jesienią i zimą może być szczególnie nieprzyjemne dla naszych oczu co powoduje, że woda z łez szybciej odparowuje, co objawia się zaczerwienienie i przesuszeniem oczu.

– Przy pochmurnej pogodzie promienie UFA i UVB nadal są szkodliwe. Wprawdzie słońce świeci mocniej latem ale jesienią kiedy słońce jest niżej to bardziej nas razi.   

 

 

Czy można usunąć zaćmę bezoperacyjnie?

Posted by on 13:14 in Blog | 0 komentarzy

Zaćma standardowo musi być leczona operacyjnie. Trzeba usunąć zmętniałą soczewkę i w to miejsce wstawić sztuczną, która przywróci prawidłowe widzenie.

(więcej…)

Czy grozi nam globalna ślepota?

Posted by on 20:25 in aktualności | 0 komentarzy

Globalna ślepota?

W Polsce na około 5 milionów osób niepełnosprawnych aż 1,5 miliona stanowią osoby z problemami dotyczącymi narządu wzroku. Jeśli patrzeć na to globalnie, to z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że upośledzenie wzroku dotyczy 285,4 miliona ludzi na świecie, z czego 13,8% to osoby niewidome.

Do najczęstszych przyczyn chorób oczu należą:

1/ wady wzroku przekładające się na ostrość widzenia (42%),

2/  zaćma (33%)

3/ jaskra (2%).

Wady refrakcji są w większości możliwe do skorygowania. Ale istotnym problemem jest brak profilaktyki, większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że regularne wizyty u okulisty są tak samo ważne jak coroczny przegląd ich samochodu.

Znaczną przyczyną ślepoty jest zaćma ale rozwinięta w tej chwili technika operacyjna wszczepiania sztucznych soczewek w większości przywraca widzenie.

Jeśli chodzi o jaskrę, która w 8% przyczynia się do całkowitego zaniewidzenia to tu też prognozy są optymistyczne. Na rynku jest wiele leków, które u pacjentów jaskrowych mogą pohamować proces utraty widzenia.

Natomiast wielkim wyzwaniem dla współczesnej medycyny jest leczenie zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). W krajach rozwiniętych ok. 50% przyczyn upośledzeń widzenia jest związanych właśnie z tą chorobą.Wprawdzie i tu medycyna czyni wielkie postępy ale niestety leczenie często jest mało skuteczne.

Inteligentne okulary – czy to możliwe?

Posted by on 13:19 in ciekawostki okulistyczne | 0 komentarzy

Inżynierowie finansowani przez National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering (NIBIB), prof Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Carlos H. Mastrangelo, Ph.D. i jego doktorant Nazmul Hasan stworzyli regulowane „inteligentne okulary”, pozwalające widzieć z różnych odległości.

Posiadają one soczewki wykonane z gliceryny, które są umieszczone między dwiema giętkimi membranami w elektromechanicznych ramkach. Obsługa jest prosta. Wprowadzamy dane dotyczące wady wzroku. Czujnik, który  jest umieszczony w mostku okularów zbiera informacje o tym jak daleko patrzymy i automatycznie nastawiana jest odpowiednia ostrość. Trwa to około 14 milisekund. Ponieważ w urządzeniu należało zmieścić wiele składników łącznie z akumulatorem, wielkość okularów jest bardzo dużo. Dlatego naukowcy pracują obecnie nad ich miniaturyzacją i szacują, że będą one powszechnie dostępne za około trzy lata.

 

Pozorna krótkowzroczność

Posted by on 08:11 in aktualności, ciekawostki okulistyczne, pytania pacjentów | Możliwość komentowania Pozorna krótkowzroczność została wyłączona

Pytanie pacjenta – Patrycja P.

Temat  „Czy to tylko błąd badania?”

Pytanie:
Witam mam pytanie – byłam u okulisty i we wstępnym badaniu wyszła wada
-0.25. Natomiast po wpuszczeniu kropli ta wada zniknęła i pojawiła
się wada +0.50 . Pani doktor prosiła o zapisanie się na następny
termin by dokończyć badanie, gdy krople przestaną działać . Co to
może znaczyć że wada tak się zmieniła ? Czy to znaczy że będą
potrzebne okulary na wadę +0.5 ?

Badanie było wykonane jednego dnia.

Odpowiedź:

U pacjentów, którzy na co dzień patrzą długo w monitory- komputery, tablety, komórki – dochodzi do nadmiernego napinania mięśni otaczających gałkę oczną, co powoduje pozorną krótkowzroczność. I tak było prawdopodobnie u pani. Ten minus 0.25 był pozorny. Krople rozszerzające źrenicę niwelują to napięcie i po ich podaniu może okazać się, że ma pani mały plus a nie minus. I dlatego jest konieczna kolejna wizyta aby to sprawdzić i przepisać szkła, prawdopodobnie plusowe.

 

Soczewki a ropiejące oczy – pytanie pacjentki

Posted by on 13:49 in aktualności, pytania pacjentów, soczewki kontaktowe | Możliwość komentowania Soczewki a ropiejące oczy – pytanie pacjentki została wyłączona

Pacjentka A.S

Temat ropiejace oczy i soczewki

PYTANIE:
Witam. Od paru dobrych lat noszę szkła kontaktowe – 4 i nie było do
tej pory żadnych problemów. Ostatnio jednak, po założeniu soczewek, po
kilku godzinach zaczynają mi ropieć oczy. Po tym incydencie
oczywiście wyciągam je i daje oczom odpocząć na kilka dni. Jednakże
problem po czasie pojawia sie znowu. Jaka może być tego przyczyna?
Soczewki są cały czas tej samej firmy i nie są po terminie. Przyznam,
ze moczyłam soczewki w soli fizjologicznej lub płukałam wodą
niegazowaną, kiedy brakło mi płynu. Czy to może być przyczyną? Lub może parametry mi sie zmieniły  i to dlatego?

ODPOWIEDŹ:

Ropienie oczu może być spowodowane obecnością bakterii, dlatego warto zrobić badanie mikrobiologiczne – posiew z worków spojówkowych. Pozwoli to ustalić czy w oczach są bakterie i na  jakie antybiotyki są wrażliwe. Leczymy wtedy celowanie, dobieramy leki do konkretnego drobnoustroju.

Niestety zła pielęgnacja soczewek, używanie nieodpowiednich środków pielęgnacyjnych może się przyczynić do tego rodzaju powikłań.

Radzę zmienić soczewki na jednodniowe i koniecznie zrobić badanie o którym wspomniałam powyżej.

Zgadzam się także z Pani sugestią , że źle dobrane soczewki pod względem ich mocy mogą także być przyczyna stanów zapalnych. A dobór odpowiedniej mocy wymaga kontaktu ze specjalistą okulistą – kontaktologiem, który powinien kontrolować oczy co 3 a maksymalnie co 6 miesięcy.

 

 

Komórki macierzyste w regeneracji soczewek

Posted by on 13:45 in aktualności | Możliwość komentowania Komórki macierzyste w regeneracji soczewek została wyłączona

Naukowcy z University of California, San Diego School of Medicine i Shiley Eye Institute przeprowadzili testy na zwierzętach a następnie na grupie małych dzieci z zaćmą wrodzoną. Jest to przełomowe podejście opierające się na wykorzystaniu zdolności własnych komórek macierzystych do regeneracji soczewki po usunięciu  zaćmy wrodzonej z pozostawieniem części tej soczewki.

W badaniu wzięło udział 12 niemowląt, w wieku poniżej 2 leczonych nowym sposobem i 25 podobnych niemowląt, u których wykonano  standardowe leczenie chirurgiczne. W grupie kontrolnej zaobserwowano częstsze występowanie pooperacyjnych stanów zapalnych i wczesną postać nadciśnienia ocznego. W przeciwieństwie do innych metod, w których tworzenie komórek macierzystych następuje w laboratorium a następnie wszczepiane są one z powrotem do narządu pacjenta, wykorzystanie endogennych komórek macierzystych jest obarczone znacznie mniejszym zagrożeniem, przede wszystkim możliwością ich odrzucenia.

„Jesteśmy przekonani, że nasze nowe podejście doprowadzi do zmiany paradygmatu w chirurgii zaćmy i w przyszłości może zaoferować pacjentom bezpieczniejszą i lepszą opcją leczenia powiedział Kang Zhang, MD, PhD, dyrektor Institute for Genomic Medicine and co-director of Biomaterials and Tissue Engineering at the Institute of Engineering in Medicine”.

 Wszyscy czekamy aby te badania były dalej prowadzone, bo komórki macierzyste zastosowane w regeneracji soczewki dotknieęej zaćmą to szansa leczenia w przyszłości nie tylko dzieci ale także dorosłych.
http://ucsdnews.ucsd.edu/pressrelease/stem_cells_regenerate_human_lens_after_cataract_surgery_restoring_vision

 

Zdolność widzenia w ciemności

Posted by on 20:47 in aktualności, ciekawostki okulistyczne | Możliwość komentowania Zdolność widzenia w ciemności została wyłączona

Widzieć w ciemności dzięki kroplom do oczu??

Zdolność widzenia w ciemności do niedawna zarezerwowana była dla kotów oraz dla Hrabiego Draculi. Jednak dzięki badaniom niezależnych naukowców działających w ramach inicjatywy „Science for the Masses” może stać się dostępna dla wszystkich. W swoim garażowym laboratorium w Tehachapi w Kalifornii grupa biohakerów (eksperymentatorzy spoza akademickich laboratoriów) stworzyła krople do oczu umożliwiające widzenie w ciemności nawet na odległość 50 metrów.

Naukowcy-amatorzy wykorzystali w tym celu substancję o nazwie chloryna e6 (Ce6) – związek chemiczny stosowany w leczeniu raka, a w ostatnich latach w leczeniu kurzej ślepoty. Występuje on w organizmach ryb głębinowych oraz w algach morskich. Wchodząca w skład preparatu insulina oraz dimetylosulfotlenek ułatwiają przyswajanie substancji na dnie oka.
Jeffrey Tibbets i Gabriel Licina oparli się na badaniach opublikowanych na łamach czasopisma „Photochemical & Photobiological Sciences” z 2007 roku . W artykule opisano zastosowanie podobnego roztworu na myszach. Problemem było jedynie utworzenie mikstury, dzięki której oko ludzkie przyswoiłoby dużą ilość tego związku. Właśnie tym zagadnieniem zajęli się biohakerzy, a nawet posunęli się o krok dalej – przetestowali swoje dzieło na sobie samych.

Rola królika doświadczalnego przypada Licinie, podczas gdy Tibbets – ekspert medyczny biohakerów – czuwa nad bezpieczeństwem eksperymentu. Jest noc. Oczy Liciny zakropione zostają 0,05 ml Ce6. Natychmiast stają się całkowicie czarne, a obraz rozmazany i ciemny do czasu aż krople nie rozprzestrzenią się równomiernie w oczach. Grupa naukowców udaje się do tonącego w ciemności lasu. Rozpoczynają się testy. Licina jest w stanie bezbłędnie identyfikować oddalone o 10 metrów obiekty wielkości dłoni oraz narysowane symbole, których czteroosobowa grupa kontrolna nawet nie dostrzega. Ma również 100-procentową skuteczność w rozpoznawaniu z odległości 50 metrów osób, nawet wtedy gdy stoją między drzewami. Uczestnikom z grupy kontrolnej udaje się to jedynie w 1/3 przypadków.
Następnego ranka jego wzrok wraca do normy, a w ciągu kolejnych 20 dni nie stwierdza żadnych efektów ubocznych.

Eksperyment, choć sam w sobie jest ciekawy, a jego efekty zaskakujące, wymaga dalszych prac. Sami jego autorzy zaznaczają, że „…powstała ona [praca] wyłącznie w celach badawczych i informacyjnych. Zwiększona wrażliwość na światło może mieć negatywny wpływ na komórkową strukturę oka w przypadku niewłaściwego postępowania, a niektóre z materiałów użytych w naszym roztworze nie powinny być testowane na ludziach i zwierzętach”.
Co więcej, płyn sprawia, że do oka dostaje się więcej światła, co może prowadzić do jego uszkodzenia, dlatego konieczne jest, aby osoba, której zaaplikowano takie krople nosiła ciemne okulary – zarówno na wolnym powietrzu, jak i w pomieszczeniach.

Licina i Tibbets mają nadzieję, że zainteresują swoją pracą większe ośrodki naukowe, które podejmą się dalszych badań. Zapewniają, że „Skoro my mogliśmy zrobić to nawet w garażu, innym na pewno też się uda”.
Netografia:
http://tempsreel.nouvelobs.com/
http://www.itele.fr/
http://www.maxisciences.com/
http://lci.tf1.fr/
http://www.bfmtv.com/
http://www.sciencesetavenir.fr/
http://scienceforthemasses.org/
http://gadzetomania.pl/
http://tech.wp.pl/
http://www.radiozet.pl/
http://www.pap.pl/
http://www.geekweek.pl/
http://torun.agro.pl/
http://www.leksykon.com.pl/

Wzrok a pirat drogowy!

Posted by on 19:44 in aktualności, ciekawostki okulistyczne | Możliwość komentowania Wzrok a pirat drogowy! została wyłączona

Czy z wiekiem można stać się piratem drogowym?????

Pirat drogowy kojarzy nam się zazwyczaj z młodym kierowcą, który niedawno otrzymał prawo jazdy. Istnieje jednak  inny rodzaj „piratów drogowych”. Są to ludzie starsi, którzy mogą stanowić równie duże  jeśli  nawet nie większe zagrożenie na drogach. Ich koncentracja i refleks  nie funkcjonują  już  bowiem tak jak kiedyś. Ich funkcjonowanie zmysłu wzroku i słuchu również  pogarsza się wraz z wiekiem. Są również bardziej podatni na stres, który często pojawia się podczas jazdy samochodem.

Ale jednak największym problemem, z którego kierowcy zazwyczaj  nie zdają sobie sprawy, są zaburzenia  widzenia. Badania przesiewowe przeprowadzone ostatnio na Śląsku wykazały,  że 60 % badanych osób powyżej 40 roku życia i 82 % powyżej 50 roku życia ma nieprawidłową ostrość wzroku, ponad połowa z nich nie nosi okularów korekcyjnych, a większość z nich pomimo to kieruje pojazdami mechanicznymi.

W Polsce nie jest to niestety uregulowane prawnie, natomiast w innych krajach, takich jak  Stany Zjednoczone, starsi kierowcy muszą poddawać się okresowym badaniom wzroku i testom teoretycznym co kilka lat, co pozwala w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo na drogach.

W Wielkiej Brytanii także dąży się do zmniejszenia ilości wypadków drogowych spowodowanych przez niedowidzących kierowców. Organizacje społeczne próbują nakłonić rząd do zmian w prawie, które będą wręcz  zmuszały kierowców do regularnych, okresowych badań wzroku.

Należy zdać sobie sprawę, że starczowzroczność jest procesem występującym u każdej osoby powyżej 40 roku życia i nasilającym się do 65 roku życia. Nie da się jej uniknąć, natomiast można to częściowo opóźnić przez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń  a w późniejszym etapie wyrównywać dobierając odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Dlatego  tak ważne są regularne  wizyty kontrolne u lekarza okulisty i noszenie zalecanych przez niego szkieł.

APEL

Jeśli jesteś w wieku 60 + albo masz w rodzinie takie osoby to pomyśl o tym problemie i znajdź jak najszybciej okulistę, który sprawdzi stan wzroku. Niech  oceni czy nie jest  niezbędna korekcja także do jazdy samochodem. Jest to ważne nie tylko dla własnego bezpieczeństwa ale także dla bezpieczeństwa tych, którzy znajdą się w tym samym czasie na tej samej drodze.

Komórki macierzyste w leczeniu ślepoty

Posted by on 22:03 in aktualności, ciekawostki okulistyczne | Możliwość komentowania Komórki macierzyste w leczeniu ślepoty została wyłączona

 

Współcześni naukowcy przeprowadzają  coraz więcej rewolucyjnych  badań nad komórkami  macierzystymi. Jest to rodzaj  pierwotnych komórek, które mogą  samoistnie się  odnawiać i przekształcać   w całkiem inny ich rodzaj. Dzięki temu mogą stać się przydatne w leczeniu schorzeń wielu różnych narządów i układów.

Tym razem odkryto zdolność  przemiany komórek macierzystych miazgi zębów ósmych, (tak zwanych zębów mądrości), w komórki budujące rogówkę oka – keratocyty. Obecnie  trwają badania, aby wykorzystać tę cechę w leczeniu ślepoty spowodowanej bliznowaceniem rogówki. Choroba ta może być skutkiem  urazu lub infekcji oka, a jedyną metodą leczenia jest  przeszczep, nie zawsze prowadzący do poprawy  widzenia.

W Stanach Zjednoczonych zostały już przeprowadzone wstępne eksperymenty na zwierzętach i odniosły pozytywny rezultat, co jest bardzo obiecujące dla dalszych badań.

Jaskra cichy zabójca

Posted by on 22:53 in aktualności | Możliwość komentowania Jaskra cichy zabójca została wyłączona

Jaskra – cichy zabójca oczu. Zbadaj się póki nie jest za późno.

Na jaskrę choruje na świecie ponad 65 milionów ludzi, z czego prawie 800 tysięcy Polaków ale tylko 65 tysięcy z nich zdaje sobie z tego sprawę. Pozostałą część narażona jest na ślepotę, jeśli choroba nie zostanie na czas wykryta i odpowiednio leczona.

Jaskra jest niezwykle podstępną chorobą, daje o sobie znać wtedy gdy dojdzie już do znacznego uszkodzenia wzroku co spowodowane jest powolnym i nieodwracalnym zanikaniem włókien nerwu wzrokowego.

U niektórych pacjentów pierwszymi objawami jaskry są pogorszenie ostrości widzenia, bóle głowy lub silny ból oka połączony z jego zaczerwieniem i poszerzeniem źrenicy lub zawężenie pola widzenia.

U części z nich przebieg jest jednak powolny, skryty i prawie bezobjawowy, ale dzięki specjalistycznym badaniom diagnostycznym u większości z nich schorzenie to można odpowiednio wcześnie wykryć. Podstawowym badaniem jest sprawdzenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, ponieważ jego podwyższenie jest jedną z głównych przyczyn jaskry. Ale u  niektórych osób ciśnienie może być w granicach normy, a mimo to dochodzi do uszkodzenie nerwu wzrokowego i rozwoju jaskry. Poza ciśnieniem śródgałkowym okulista powinien więc zbadać dno oka pacjenta oceniając tarczę nerwu wzrokowego oraz zalecić pole widzenia.

Na całym świecie trwają badania nad nowymi możliwościami diagnozowania jaskry. Bardzo ciekawe doniesienie naukowców z City University London dowodzi, że jaskra  może być wykryta podczas oglądania telewizji, a wszystko dzięki obserwacji sposobu, w jaki nasze oczy śledzą ruch na ekranie. Zespół profesora Davida Crabba przeprowadził porównanie 32 osób w podeszłym wieku cieszących się dobrym wzrokiem z grupą 44 pacjentów z rozpoznaną jaskrą. Na ekranie komputera wyświetlano im trzy krótkie filmy a jednocześnie specjalne urządzenie cały czas śledziło i rejestrowało wszystkie ruchy ich gałek ocznych, szczególną uwagę zwracając na kierunek, w którym oczy podążały najczęściej. Dane te wykorzystano potem do opracowania szczegółowych map ruchów gałek ocznych, które umożliwiają wykrycie choroby jedynie na podstawie sposobu, w jaki oczy pacjentów reagują na wyświetlane obrazy. Specjaliści wierzą, że już niedługo uda się opracować zupełnie nowe badanie kliniczne w kierunku jaskry, oparte na ich mapach.

Jaskry nie można wprawdzie cofnąć, ale udaje się ją spowolnić, a nawet zatrzymać. Dlatego tak ważne jest wczesne jej wykrycie i podjęcie odpowiedniego leczenia. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaleca żeby po 35. roku życia raz  w roku zgłaszać się na kontrolne badania okulistyczne. Szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, kiedy w rodzinie występowały już przypadki jaskry, mamy niskie ciśnienie tętnicze, cierpimy na krótkowzroczność lub zaburzenia krążenia obwodowego.

 

 

Kwasy omega – 3 – co warto o nich wiedzieć

Posted by on 12:34 in aktualności | Możliwość komentowania Kwasy omega – 3 – co warto o nich wiedzieć została wyłączona

 

Kwasy OMEGA 3  – a zdrowe oczy i nie tylko ..

Marchewka a także inne owoce oraz warzywa o kolorze pomarańczowym są niezbędne do prawidłowej pracy oczu, to wie większość z nas. Ale nie tylko beta-karoten zawarty w tych produktach  jest potrzebny. Dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego wzroku. odgrywa też witamina C, w którą obfituje na przykład papryka czy pietruszka oraz kwasy Omega 3.

Poniżej kilka istotnych informacji dotyczących właśnie tych kwasów.

Kwasy omega – 3 należą do niezbędnych  nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasz organizm nie jest w stanie ich sam wytworzyć, dlatego tak ważne jest dostarczenie ich w codziennej diecie.

Związki te mają pozytywny wpływ na cały organizm zarówno u osób dorosłych jak u dzieci.

Działają one korzystnie na:

 • Układ sercowo – naczyniowy – zmniejszają ryzyko zawałów serca, przeciwdziałają miażdżycy i chorobie nadciśnieniowej
 • Układ pokarmowy – wspomagają przemianę materii
 • Układ kostny – chronią przed zapaleniem stawów, osteoporozą, łagodzą objawy RZS
 • Zmniejszają ryzyko powstania cukrzycy typu II
 • Zwiększają naturalną odporność organizmu, zapobiegają alergiom i wspomagają ich leczenie
 • Stymulują pracę mózgu – zmniejszają ryzyko zapadania na demencję i chorobę Alzheimera
 • Osłabiają objawy depresji, menopauzy
 • Zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej – częstej przyczynie ślepoty

Istotną rolę ma przyjmowanie kwasów omega – 3 przez kobiety w ciąży – w tym okresie zapotrzebowanie na nie wzrasta nawet czterokrotnie. Wpływają one bowiem pozytywnie już na rozwój płodowy dziecka. Kształtują układ nerwowy i  pracę mózgu dziecka. Dowiedziono, iż dzieci, których matki przyjmowały w ciąży kwasy omega3 rodzą się większe, zdrowsze i inteligentniejsze. Zmniejszają one również ryzyko przedwczesnego porodu, hipertensji i depresji poporodowej. Ich niedobór może powodować retinopatię wcześniaków, która czasem prowadzi nawet do ślepoty.

Pozytywny wpływ mają one również na rozwój dziecka już po urodzeniu.

 • Odpowiadają za rozwój funkcji poznawczych – pamięć, koncentrację, zdolności uczenia się, mówienia, pisania i czytania
 • Zmniejszają pobudliwość, agresję u dzieci – są wykorzystywane w zapobieganiu i leczeniu ADHD, dysleksji a nawet autyzmu
 • Wspomagają odporność – zmniejszają ryzyko alergii, chronią przed infekcjami, zwiększają poziom energii i wydolności organizmu u dziecka
 • Kształtują siatkówkę oka – uczestniczą w jej budowie,a ich niedobór może powodować wady wzroku, gorsze widzenie, a starszym wieku nawet zwyrodnienie plamki żółtej

Najlepszym źródłem kwasów omega – 3 są ryby morskie, przede wszystkim łosoś, makrela, śledź, dorsz, tuńczyk czy sardynka. U dzieci do 7 roku życia możemy zastąpić je tranem.  Do utrzymania prawidłowego poziomu tych kwasów powinniśmy spożywać ryby przynajmniej raz w tygodniu!

Ważnym składnikiem diety bogatej w omega – 3  są również orzechy włoskie, nasiona lnu czy rzepaku, jak również wszelkiego rodzaju oliwy i oleje.

Innym sposobem utrzymania odpowiedniego ich poziomu  są preparaty doustne i suplementy diety, niektóre produkowane specjalnie dla kobiet w ciąży.

Przy komponowaniu diety należy jednak zwrócić uwagę, aby zachować odpowiednie proporcje między kwasami omega – 3 a omega – 6 (znajdujących się w tłuszczach roślinnych), który powinien wynosić 1:5 lub 1:6

Należy również nie przekraczać  zaleconej dziennej dawki  kwasów omega – 3, ich nadmiar może być niebezpieczny zwłaszcza u chorych na cukrzycę lub choroby krążenia.